Kuru Soğuklarda Cilt Çatlamaları ve Tedavisi

Eğer cildinizde gerilmeler görülüyor, deriniz pullanıp dökülüyor ve çatlaklar oluşuyorsa bütün bunlar kuru bir cilde sahipsiniz anlamına gelir. Normal şartlarda derinin en üst katmanın yüzde 10’u sudan oluşur. Eğer bu katmandaki su azalırsa zamanla cilt kurumaya ve çatlamaya başlar. Özellikle sık sık duşa alan ve banyo yapan kişilerde bu rahatsızlık artmaktadır; çünkü sık yıkanan cildin nem dengesi bozulur ve yağ kaybı oluşur.

 

 

Cilt kuruluğunun sebepleri şunlardır:

* Sıcak ya da aşırı soğuk su

* Kullanılan kimyasal malzemeler ve deterjanlar

* Giysilerin meydana getirdiği sürtünme

* Şiddetli rüzgâra maruz kalma

* Hava ve çevre kirliliği

* Klimadan üflenen hava

* Kimyasal içerikli maddeler

* Kalıtımsal hastalıklar ( özellikle deri hastalıkları)

* Metabolizmal faktörler

* Yaşlanma ve aşırı kilo kaybı

Derinin kuru olmasının ilk belirtisi cildin beyazlaşıp donuk ve mat bir hal almasıdır. Kuruluğun derecesine bağlı olarak ciltte gerilme, pullanıp dökülme, kepeklenmeler, derinin çatlaması ve pürüzleşmesi de gözlemlenebilmektedir. Kuru cilde sahip olanların derisi kaşınır ve kaşıdıkça deri dökülmeye başlar. Kuruluk daha çok yağ bezeleri daha az olduğu için bacaklarda, kollarda ve göğüs bölgesinde görülmektedir.

Kuru ciltten rahatsız olan kişiler profesyonel yardım alabilmek için ilk önce dermatologla görüşmelisiniz. Böylece şikâyetlerinizi, kuruluğun derecesini, tedavinin nasıl olması gerektiğini doktorunuz belirleyecektir. Doktorlar kuru ciltler için genellikle tropikal kortikosteroid özellikli kremler verirler. Her duş sonrasında cildinizi aromatik yağlarla yağlamanız ve masaj yapmanız derinin nemlenmesini sağlayacaktır. Eğer çok hassas bir cilde sahip değilseniz üre içeren kremleri de doktorunuza yazdırabilirsiniz.

Cilt kuruluğunun ve çatlamaların en çok görüldüğü mevsim kış aylarıdır. Kışın hava soğuyup güneşin etkisi azaldığından ciltteki nem oranı hızla azalmaya başlar. Bu sebeple cildinizi koruyacak kalın ve yünlü kıyafetler giymelisiniz. Yine her akşam yatmadan önce ve sabahları cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız yerinde olacaktır.

 

 

Kış soğuklarında cilt kuruluğundan kurtulmak için;

* Kış aylarında ellerinizi eldiven kullanarak koruyun.

* Kış geldiğinde duş süreniz daha kısa olsun ve her banyo sonrasında doğru nemlendirici kullanın.

* Sabun cildin kurumasını hızlandırdığından bunun yerine PH dengesini koruyan ürünleri tercih edin. Sabun olarak da yağ seviyesi yüksek olanları kullanabilirsiniz.

* Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın

Sürtünmeyi ve dolayısıyla kurumayı artırdığından çok dar giyinmeyin.

Cildiniz kış aylarında kurur ve çatlamaya başlar.
Cildiniz kış aylarında kurur ve çatlamaya başlar.
error: Kopyalamak mümkün değil !