Kuru, Yağlı ve Karma Cilt Bakımları

Doğal yöntemler ile yapılan tedaviler uzun ve ciddi gayret isteyen tedavi sürecine sahiptirler. Bu yöntemlerin uygulanış şekli ve muhteviyatı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bir kişide mükemmel etki gösteren bir yöntem bir başkasında işe yaramayabilmektedir. Bu durumun esas sebebi kişilerin cilt yapılarını tam anlamı ile tanımıyor olmalarıdır.

Aşağıda 3 genel başlıkla kategorize edilen cilt yapıları ile bilgili bilgi verirken şu unutulmamalıdır; bir ağacın çekirdekten koca çınara kadar farklı dereceleri vardır. Yağlı cilt denildiğinde yağlanmanın azlığı ve çokluğu önemlidir. Aynı şekilde kuru cilt de bu şekildedir. Cilt yapısı doğru analiz edilmeli ve o şekilde ayarlama yapılmalıdır.

 

 

Kuru ciltlere bakım yapmak için zaten az olan ve yetersiz salgılanan deri altı salgıları (sebum) tamamen yok edilmemeli ve ikame etki gösterici maskeler ve bakım ürünleri ile desteklenmelidir. Bu ürünlerden en belirgin ve mükemmel etki gösterenlerinden ilki argan yağı ve zeytinyağıdır.

Yağlı ciltlere bakım yaparken aşırı salgının sebep olduğu enfeksiyon ve gözeneklerin tıkanması ve beraberinde bir zincirin halkaları gibi ilerleyen lekeler, siyah noktala ve sivilce izleri gibi sorunların giderilmesine gayret edilmelidir. Yağ arındırıcı cilt maskelerinden en çok kullanılanı kil maskesidir.

Karma ciltlerde ise yağlanmanın yoğun olduğu T bölgesi ve kuru sayılabilecek yanak kısımlarının dengeye getirilmesi hedeflenmelidir. Bir tarafı nemlendirirken yağlı olan kısımların korunması gerekmektedir. Ya da tersi olarak yağlı kısımların arındırılması sırasında kuru cilt lokasyonlarının tahriş edilmemesi gerekmektedir.

 

Bununla birlikte bu türlerden farklı olarak vücudun herhangi bir yerinde yaşanan metabolik aksaklıklar da cilde yansır. Ya da en iyimser tavır ile metabolizmanın hızı ya da durağanlığı da farklı bir cilt yapısı ve sorununa sahip olmanızı sağlayabilir.  Tüm sayılan bu farklılıklar ve cilde yansımaları değişik cilt kombinasyonları ve her cilde etki eden doğal yöntemlerin farklı etki göstermesine yol açar.

Bu farklılık sadece doğal yöntemler ile yapılan tedavide sınırlı değildir. Doktorlarında uyguladıkları tedaviler kişiden kişiye farklı etki gösterirler. Tüm bu farklılığın esas sebebi DNA daki faklı dizilimdir.

cilt bakımı ve clt türleri ile lgili bilgilendirme yazısı
cilt bakımı ve clt türleri ile lgili bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !