Likapa nedir faydaları nelerdir

Likapa Faydaları Nedir ?

Likapa nedir, Karadeniz bölgesinde yetişen yaban mersini türüne verilen yöresel isimdir. Antioksidan özelliği nedeni ile yurt dışında büyük talep gören ve taze olarak tüketimi yanında, suyu, ekstresi, kurutulmuş yemişi ve toz haline getirilerek tüketilen hapı mevcuttur. Yaban mersini ve likapanın temel faydası vücudun oluşturduğu oksidatif stresi ortadan kaldırarak oluşan serbesk oksijen radikallerini nötralize eden likapa tamir edici etkinliğini bu önemli faydasına borçludur.

Likapa Nedir ?

Likapa faydaları, yaban mersini ile benzer olup yöresel üretimi ziraat uyumlulaştırma tedbirleri ile arttırılarak tüm Türkiye genelinde ve ihtiyaç halinde yurdışına da ihracı yapılarak ekonomik değere sahiptir. Ekşimsi mayhoş tadı ile taze tüketimi keyifli ve taze sıkılmış meyva suyu ise insana daha içerken ferahlık veren likapa meyvesinin faydaları gerçekten saymakla bitmez.  Likapa klasik her derde deva masal yemişlerinden biridir aslında, Rize ve çevresinde bir yayla yolunda kime likapa nedir veya  likapa faydaları nedir gibi bir soru yöneltseniz size uzun söylenceler ile birlikte efsunlu bir masal gibi likapanın faydalarını muktedir Pontus kralını aciz bırakan hastalığa nasıl derman, güzel Rum kızını iyi eden mucize şifa kaynağı olduğunu bir türkü kıvraklığında sizlere anlatacaklardır.

Likapa Faydaları nelerdir ?

 • Likapa yüksek oranda fiber içerir.
 • 150 gr likapa meyvesi %25 oranında C vit, %37 oranında K vitamini ve %23 oranında mangan içerir.
 • Yüksek fiber ve düşük kalorisi nedeni ile sevilerek tüketilen likapa meyvesi ideal bir diyet unsurudur.
 • Antioksidan etki olarak gerçekten çok güçlü olan likapa benzeri bir ürün olan yaban mersini ile etkinlik olarak aynıdır.
 • Likapa doğrudan genetik mutasyonları önleyerek DNA koruyucu etkiye sahip olup antioksidan etkisi yanında güçlü ani mutajenik etkisi ile kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. DNA hasarını önlemesi kansere karşı vücudu korurken yaşlanma sürecini de yavaşlatarak anti-aging etkisi gösterir. Bütün bu faydaları alt alta gelince doğrudan kralların meyvesi denilse likapa yeridir.
 • LDL kolestreolün damarlar üzerinde ki olumsuz etkisini yaygın olarak herkes bilmektedir işte likapa düzenli tüketimi sonrasında kanda LDL düzeyinin düştüğü ve yapılan bilimsel çalışmalarda günlük 75 gr likapa tüketiminin olumsuz etkileri olan LDL kolesterolü belirgin düşürdüğü saptanmıştır.
 • Yüksek kan basıncı problemi günümüzün önemli sağlık sorunu düzenli likapa tüketimi ile post menapoz kadınlarda ve obez erkeklerde basınç değerlerinde % 5 oranında düşme saptanmıştır.
 • Bütün bu olumlu etkilerin tamamı kalp damar sistemi üzerine olduğu için yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki % 30 civarında ani kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Oksidatif strese yönelik etkinliği ile likapa hafıza kaybı veya beyine ait bilişsel, kognitif faaliyetlerin düzeldiği gözlenmiştir.
 • İnsülin duyarlılığı ve   kan şekeri yükselme eğilimi olan şeker intoleransı bulunan prediyabetik kişilerde yapılan geniş çalışmalar ise likapa düzenli tüketimi ile insülin duyarlılığında artış ve insülin direncinde azalma saptanmıştır. Bu etkiler şeker hastalığını oluşma fizyopatolojisini tersine çeviren önemli faydalardır.
 • Bir diğer çok önemli etkisi idrar yolu enfeksiyonları özellikle antibiyotiklere dirençli ve tekrarlama eğiliminde olan üriner enfeksiyonlarda mikro organizmaların mesane veya idrar yolu çeperine tutunmasını engelleyen bazı anti adezif moleküllere dönüşerek bu etkiyi sağladığı düşünülmektedir.
 • Ağır fitness veya yoğun spor aktiviteleri sonrası oluşan kas yıkımı ve kas spazmlarını azalltığı ve bazen oluşan inflamasyon süreçlerini de oluşmadan baskıladığı için ağır, agresif spor yapan kişilerde, likapa ile kas aktivitelerini daha güvenli ve ağrısız, kas yıkımı olmaksızın yapabilmelerini sağlar.

Likapa faydaları ile ilgili detaylı bilimsel çalışma:

error: Kopyalamak mümkün değil !