Limon Melisa Çayı Faydaları

Limon Melisa Çayı Faydaları ve Zararları

Doğal bitki çaylarının sağlığa olan faydaları birçok kişi tarafından araştırılmaya devam etmektedir. En önemli doğal çaylardan bir tanesi ise; hiç kuşkusuz, limon melisa çayı faydaları olarak bilinmektedir. Bu nedenle, melisa çayı ekşi sözlük üzerinden de sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir.

Melisa limon çayının bilinen faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Melisa çayının en bilinen özelliği antiseptik özelliğinin olmasıdır. Bu özellik sayesinde, ağzınızda çıkan uçuk gibi virüslerin en kısa süre içerisine iyileşmesine katkı sağlamaktadır.
 • Derilerde oluşan egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da yaraların iyileşmesine, Melisa çayının çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Özellikle de yaz mevsimlerinde sıklıkla ortaya çıkmaya devam eden böcek ısırıkları, bazı zamanlarda çok zor iyileşmektedir. Bu tarz durumlarda da Melisa çayının fazlasıyla etkili olduğu bilinmektedir.
 • Melisa çayının sedatif özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde, kişilerin sakinleşmesine ve rahatlamasına da fazlasıyla yardımcı olmaktadır.
 • Gün içerisinde fazlasıyla stresli olan kişiler ve depresyon gibi durumlarla karşı karşıya gelen insanların, Melisa çayı kullanarak rahatladığı da bilinmektedir.Melisa çayının stresin yol açtığı, uykusuzluk gibi durumlarda da büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir.
 • Sindirim sisteminin rahat ve normale göre daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına da büyük ölçüde yardımcı olur. Bu sayede midede oluşan çeşitli rahatsızlıkların da iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir.
  Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine katkıda bulunduğu için, gaz sancılarının önüne geçtiği de verilen bilgiler arasında yer almaktadır.
 • Yüksek tansiyon sorunuyla karşılaşan kişilerin, tansiyon dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kilo vermek isteyen kişilerin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.
 • Sivilcelerin oluşumunu engelleyerek, cildin daha hoş bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  Doğal ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.
 • Gözeneklerin temizlenmesine ve güneş ışınlarından korunmaya yardımcı olur.
 • Unutkanlığın azalmasına yardımcı olarak, Alzheimer riskinin azalmasını sağlar.

Limon Melisa Çayının Yan Etkileri Nedir?

Melisa çayının faydaları ve zararları da birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Melisa çayının cilde ve vücuda birçok olumlu etkisi olsa da maalesef bazı zararlarının olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle ürün tüketimini yaparken aşırıya kaçmamanız da fayda vardır.

Melisa çayının zararları 8 madde de şu şekildedir:

 1. Ağrılı idrara çıkma sorunu
 2. Baş ağrıları
 3. Karın ağrıları
 4. Vücut ısısının bir anda çoğalmaya başlaması
 5. Baş dönmeleri
 6. Mide bulantısı ya da kusma durumları
 7. Çeşitli alerjik reaksiyonların oluşması
 8. Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi bir tanesini yaşıyorsanız, Melisa çayı tüketmemenizde de fayda vardır.

Melisa Çayı Hangi İlaçlarla İçilmez?

Melisa çayı hangi ilaçlarla içilmez?

Tarzında sorular da birçok kişi tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Melisa çayının tiroid hastalıklarında kullanılan ilaçlarla ve sedatif ilaçlarla kullanılmaması gerektiği bilinmektedir. Bununla beraber, kaygısal durumları engellemek ve uykusuzluğun azalmasını sağlamak amacıyla kullanılan ilaçlarla beraber Melisa çayının içilmemesi gerektiği de verilen bilgiler arasındadır.

Limon melisa çayı faydaları, yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri çıkarılabilir . Aslında, melisa terimi, miele anlamına gelen Yunan elma ağaçlarından gelir . Bunun nedeni, Yunanlılar ve Latinler arasında her türlü böceği kendine çeken parfümüyle tanınması ve tatlılığıyla herkesin hayatındaki en kritik anları her zaman yatıştırmayı başarmasıdır .

Limon melisa  çayı faydaları ve Özellikleri

Melisa bitkisi, sahip olduğu özellikler sayesinde çeşitli rahatsızlıklara doğal çözümler sunar. Normalde , ünlü şifalı otlar veya uçucu yağ veya tentür elde etmek için farklı muamele gören yaprakların faydalarından yararlanmak için kullanılır.

Bu anti-inflamatuar ilaçlarla birlikte , bu özellikler bu bitkinin tentür şeklinde alındığında öksürüğü yatıştırmasını sağlar . Bir infüzyon veya bitkisel çay gibi, tedavisinde etkili olabilir sıcaklığı yüzden yapabileceği çünkü Aşağı kafeik asit ve biberiye aside toksinler sayesinde karşı koyar.

Limon melisa çayı kozmetik etkileri

Sadece sağlığımız için faydalı olan tüm özelliklerine ek olarak, limon balsamı kozmetik alanında da mükemmeldir. Tüm bunlar, serbest radikallere karşı etkisi ile vücuda sadece içeriden değil, aynı zamanda özellikle cilt söz konusu olduğunda dışarıdan da yardımcı olan kendi antioksidan bileşenleri ile açıklanmaktadır .

Otsu bitki olduğu belirtilmektedir bir mükemmel bir anti-aging mümkün çünkü kırışıklıkları azaltmak ve cildin yaşlanma karşı. Ayrıca, hassas ciltlerin, hatta akne nedeniyle oluşan kızarıkların tedavisinde de çok etkili bir doğal çare olduğu ortaya çıkıyor. Biberiye asidi ve dezenfektan özelliği sayesinde melisa ağrıyı giderir, yanmayı giderir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Uzmanları güzellik ve cilt bakımında kullanmak için tercih ettiği uçucu yağdır.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !