Limon Yağının Faydaları ve Limon Yağı Kullananlar

Limon Kabuğu Yağı Faydaları

Limon Yağı, hemen her gün akdeniz mutfağında tükettiğimiz limonun doğal bir ürünüdür. Limon  yağı veya limon kabuğu yağı limonun soğuk sıkım ile elde edilen özgün aromatik yağı olup en az her gün kullandığımız limon kadar faydalı ve değerli doğal etkilere sahip bir yan üründür. Çünkü limon yağı da harika bir C Vitamini deposudur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamıza göre içerisindeki değerli aromatik asitler sayesinde yağlı ciltler için bulunmaz bir besleyici ve yağ kanallarını ve deri de yer alan gözenekleri açıcı etkisi ile doğal yağlı tonik temizleyici ve cilt besleyicidir. Limon yağı sadece ciltte değil, saçlarda da kullanılabilir. Limon yağı veya limon kabuğu yağı içerdiği anti oksidan, anti inflamatuvar, anti kanser etkili bir limonoid olan Limonin maddesi nedeni ile pek çok olumlu etki gösterebilir. Örneğin saçların canlılık kazanması ve parlamasını limon yağı ile sağlayabilirsiniz. Cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra gözenekleri ve nemlendirmeyi sağlayan bir tonik olarak da kullanılabilir. Cildin sebum salgısını düzenler. Cildi ferahlatır ve buhar banyosuna ekleyeceğiniz birkaç damla limon yağı gözeneklerin açılmasını ve temizlenmesini sağlar. Kırılgan ve ince yapılı tırnaklarda tırnağın güçlenip sertleşerek kırılmasını engeller. Antiseptik oluşu sayesinde cildi temizler ve sivilce oluşumunu engeller.

Limon Kabuğu Yağı Cilde Faydaları

Doğal yağlar son zamanlarda daha çok kişi tarafından değerlendirilmektedir. Hem erişimlerinin kolay olması hem de pek çok farklı alanda etkili olmaları bu yağların popülarite kazanmalarını sağlamıştır. Limon yağı da bu minvalde eskiye oranla daha çok tanınmaktadır. Limon yağı, limon kabuklarının farklı işlemlerden geçirilmesinden sonra oluşan konsantre bir yağdır. Bundan ötürü kullanım öncesinde bir inceltme işleminden geçmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda yağın faydaları görülmeyeceği gibi istenmeyen sonuçların oluşmasına da ortam hazırlanmış olunacaktır.

Limon Yağı Neye Faydalı?

Limon yağının faydaları pek çok farklı alanda kendini göstermektedir. Bu da yağın kullanım şekillerinin değişim göstermesine neden olmaktadır. Fakat kullanım şekillerinden önce faydaların bilinmesi daha doğru bir adım olarak görülmektedir.

Yağın getirdiği faydalar arasında;

 • Burun kanamalarını durdurması,
 • Dişleri dış etmenlerden koruyarak sağlıklı kalmalarını sağlaması,
 • Sivilcelerin giderilmesi,
 • Leke görünümünün azaltılması,
 • Daha canlı ve parlak bir cilt elde edilmesi,
 • Ciltteki enfeksiyonların tedavi edilmesi sayılabilmektedir.

Açıklanan limon yağı cilde faydaları başlıkları ancak doğru kullanım ile kendini gösterecektir. Bunun yanı sıra etkili bir yağ olması yüzünden doğru kullanılsa bile herkes tarafından değerlendirilememesi durumu söz konusudur. Özellikle cildi hassas olanlarda kızarıklık yapabilmektedir. Bu neden yüzünden genel kullanıma geçilmeden önce herhangi bir alerjen tetiklemesi yapıp yapmayacağı konusunda küçük bir bölge teste tabi tutulmalıdır.

Limon Yağı Yüze Sürülür Mü?

Limon yağı ve türevleri hakkında pek çok farklı açıklama yer almaktadır. Limon yağı yüz için kullanılır mı kullanılmaz mı konusu da bunlardan biridir. Öncelikle daha önce de bahsedildiği üzere limon yağı inceltilmeden kullanılması mümkün olmayan yağlar kategorisinde bulunmaktadır. Yani inceltme işlemi gerçekleştirilmeden hiçbir cilt bölgesinde kullanılmamalıdır.Hassas ciltleri olanların;

 • Yüz,
 • Boyun,
 • Gözaltı gibi alanlarda bu yağı kullanmaları önerilmemektedir.

Yağın yüzde kullanılmasının gerekli olduğu durumlar ortaya da çıkabilmektedir. Böyle durumlarda miktarlar iyi şekilde ayarlanarak bir inceltme işlemi yapılmaktadır. İnceltme işlemi için zeytinyağı ya da aktarlar tarafından önerilecek olan farklı yağlar değerlendirilebilmektedir. Kullanım sıklığı da doğru şekilde ayarlandığında bir sorun olması beklenmemektedir.

Limon Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Kişiler limon yağı kullanımı öncesinde içerik kontrolünü yapmak zorundadır. Özellikle doğal olarak satılan ürünlerde herhangi bir inceltme işlemi yapılmamaktadır. Bu neden yüzünden kullanım öncesinde gerekli olan inceltmenin bireyler tarafından yapılması gerekmektedir. İnceltmede doğal zeytinyağlarının kullanılması genel kanı olarak tavsiye olunmaktadır.
Limon yağının inceltilmesinden sonra sorunlu olan bölgelere masaj yaparak uygulanması önerilmektedir. Özellikle derinin hassas olduğu alanlarda daha dikkatli hareket edilmelidir. Masaj yaparken çok fazla bastırmak yağın daha iyi emilimini sağlamayacaktır. Bunan ötürü her aşamada kontrollü davranmak ve yağın cilt tarafından emilimini beklemek gerekmektedir. Tabi uygulama öncesinde cildin temizlenmesi, ıslak ise de kurutulması gibi detayların da atlanmaması lazımdır.

Limon Kabuğu yağı faydaları

Limon yağı kullananların yorumları

Limon kabuğu yağı kullananların yorumlar

Kadınlar Kulübü gibi sitelerden derlenmiş limon kabuğu yağı kullanıcı yorumları

Selda M: Limon yağı sayesinde cildimin parlamasını kontrol altına aldım. Cilt maskelerimin içine eklediğim birkaç damla limon yağı sayesinde cildimin daha temiz olduğunu hissediyorum.

Fidan B: Limon yağı ile kuzenim sayesinde tanıştım ve o günden sonra sürekli kırılan tırnaklarıma uyguladım. Şimdi tırnaklarım daha sağlıklı ve güçlü. Artık kırılmıyorlar ve ben de istediğim renk ojeyi korkmadan sürebiliyorum.

Aliye E: Benim de büyük kırmızı sivilcelerimi en iyi söndüren bakım sırrım limon yağı. Sadece bir damlayı bütün sivilcelerime yediriyorum ve en fazla iki gün sonra sönüyorlar.

Nur D: Limon yağı benim en iyi gözenek açıcım. Kaynar suyu deri bir kap içerisine alıp içine limon yağı damlatıyorum ve üzerine eğilip başımın üzerinden de bir havlu örtüyorum. Bu sayede gözeneklerim genişliyor ve ardından hem siyah noktalarım çok kolay temizleniyor hem de gözeneklerimi derinlemesine temizleyebiliyorum.

Şermin F: Ellerimi parlatmak ve oluşan güneşe bağlı lekeleri geçirmek için görümcemin önerisi ile kullanmaya başladım ilk bir hafta sonunda elimde daha bir parlaklık ve kozmetiklerden elde edemediğim bir yumuşaklık oluştu. Bir ay düzenli limon kabuğu yağı kullanımı sonrasında elimin cildi güçlendi ve kırışıklıklar da belirgin azalma ve rengi bembeyaz oldu. Şimdi aynı formülü koltuk altı ve dirseklerime de uygulayarak renk koyulaşmasını açmak ve derinin yumuşaması için kullanacağım.

Aylin T: Elleri kırışmasın diye büyük annemin en etkili yöntemi ellerini limon ile ovmaktı ben şimdilerde bu yöntemi limon kabuğu yağı ile yapıyorum ellerim pürüzsüz olurken tırnaklarım da güçleniyor ve daha sağlıklı oluyor.

Burcu N: Eşim ve ben mat saçlarımızı limon yağı ile canlandırıp parlatıyoruz. Bu yağdan hem eşim hem de ben çok memnunum. Saçlarımızın kuvvetlendiği ve saç diplerimizde ki kepeklenme probleminin en aza indiğini fark ediyoruz.

Gamze A: Limon kabuğu yağı veya genel toplumda bilinen ismi ile limon yağı ismini ilk olarak Prof. İbrahim Saraçoğlu hocamın yazılarında gördüm. Limon yağı faydaları saymakla bitmez dediği günden bu yana elim ve yüzümü düzenli olarak limon kabuğu yağı ile günlük 3 dk. ovalıyorum ve yağın cildimde kurumasını bekledikten sonra limon yağını cildimden temizlemek amacıyla ılık su içine sıktığım limon ile yüzümü yıkıyorum. Haliyle bu uyguladığım limon yağı kürü ile elimin ve yüzümün daha parlak ve ışıl ışıl olduğunu ben değil çevremdekiler hep söylüyorlar.

Sabiha G: Tırnaklarım çok kolay kırılırdı uzunca bir süredir limon kabuğu yağı ile tırnaklarımı düzenli bakıma aldım hem tırnaklarım güçlendi hem parlaklık kazandı sanki sürekli parlatıcı bir krem veya oje sürmüşüm gibi tırnaklarım da doğal bir ışıltı oluştu.

Nazlı Küçük: Limon kabuğu yağı kullananlar arasında belki bu konuya en güvenmeyenlerden biri olarak düzenli kullanım ile istenmeyen tüylerin azaldığı ve renklerinin açıldığını gözlemlemem yanında cildimin kazandığı parlaklık ve derimin ışıl ışıl ve gergin görüntüsünden de oldukça memnunum.

Karaca B: Ailemin İzmir’e yaptığı bir seyahat sırasında görüp aldıkları bir şişe alaçatı limon kabuğu yağı ile düzenli uygulamamın neticesinde çene altında çıkan sert ve tıraş bıçağına direnen kılların zamanla kol tüyleri gibi açık renkli ve zayıf bir hale dönüştüğünü gördüm.

Gonca N: Saçlarım ve cildim çok kuru ve ölgün görümünü ile beni her sabah mutsuz ve demotive olarak evden çıkmama neden olmaktaydı. Bir arkadaşımın önerisi ile limon kabuğu yağı ile düzenli olarak elime, yüzüme ve saçlarıma friksiyon ile özel kür uygulamaya başladım. Kuru ve sönük cildimin canlı ve parlak, saçlarımın ise daha gür, dolgun ve ışıltılı olduğunu bir ay sonra çevremdekiler fark ederek bana ne yaptığımı sormaya başladılar. Bende doğal tedaviler ile bu sonuçları aldığımı onlara değil öncelikle siz dostlarıma açıklamak istedim. Limon kabuğu yağı düzenli kullanımı ile bir ay gibi kısa sürede cildiniz ve saçlarınız ışıl ışıl olacak buna inanın.

Limon Yağının Faydaları ve Limon Yağı Kullananlar

Limon Yağının Faydaları ve Limon Yağı Kullananlar

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Kamile dedi ki:

  Ben limon yagini zayiflamak icin aldm bir bardak suya 5 damla atp iciyorm aktarci syledi ama ise yararmi size sorayim dedim

 2. Suna Köroğlu dedi ki:

  Merhabalar ben Alaçatı limon kabuğu yağını yüzümde çıkan tüy için aldım bunu tüy azaltıcı etkisinden nasıl faydalana bilirim kullanım şekli belirtilmemiş tüy alındıktan sonra mı kullanıcam ve ne kadar süreyle kullanmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Uzun süreli kullanımda hali hazırda çıkan istenmeyen tüylerin renginin açıldığını ve sertliklerinin azaldığını gözlemleyeceksiniz bu şekilde uzun süreli kullanımda etkinliğini deneyiminiz ile teyit edebilirsiniz. Her bünyede etkinlik farklı olacağı gibi hassas ciltlerde kullanım esnasında alerjik reaksiyon olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

 • Bir Yorum Bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !