Limonun Faydaları ve İçindeki Vitaminler – 1

Limon; tadı asidik olan, fakat vücutta alkali özellikte iş gören bir besindir. Aslında limon, en çok alkali oluşturan yiyeceklerden biridir; bu özelliği vücutta yüksek asitli durumu dengelemek için kullanılabildiği için onu çok önemli bir besin yapmaktadır.

Limon tüm dünyada sevilen ve her mutfak için temel bir besindir. Şimdi limonun sağlığımıza olan faydalarını teker teker inceleyelim.

 

 

Limonun Sağlık için 16 Faydası:

  • Limonun tadı asidik olmasına rağmen, alkali özelliği ile vücudun pH dengesini sağlamaya yardımcı olur.
  • Limon, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı savaşan C vitamini ve flavonoidler bakımından zengindir.
  • Karaciğer limon sever: Limon karaciğer için harika bir uyarıcıdır, ayrıca ürik asit ve diğer zehirleri çözerek vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olmakla beraber safra üretimini de teşvik eder. Sabah uyandığınızda büyük bir bardak suyun içine biraz taze limon suyu ekleyerek tüketmeniz, karaciğer sağlığınıza doping etkisi yaratacaktır.

Bağırsakları temizler: Limon, peristaltik hareketin düzenli gerçekleşmesini teşvik ederek bağırsak hareketlerinin sürekliliğini sağlar ve temizliğine katkıda bulunur. Sabah uyanınca ilk işiniz büyük bir bardak ılık suya biraz taze limon suyu ekleyip içmek olmalıdır.

  • İskorbüt hastalığı, her iki ya da dört saatte bir bir miktar taze limon suyunun su ile seyreltilerek hastaya içirilmesi ile tedavi edilir. İlk olarak 1747 yılında James Lind adlı bir deniz cerrahı, taze limon ile iskorbüt hastalığını tedavi etmiştir.
  • Limon suyunda bulunan sitrik asit; safra taşı, kireçlenme ve böbrek taşlarının erimesine yardımcı olur.
  • Limonda bulunan C vitamini, yaşlanmaya ve hastalıklara bağlı olarak miktarları değişen serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.
  • Limon kabuğunda bulunan phytonutrient tangeretin maddesinin Parkinson hastalığı gibi beyin bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.
  • Hindistan’da, Ayurvedik tıp meyveleri arasında bulunan limon özelliklerinden dolayı çok değerlidir. Limon, göz sağlığı, şiddetli mide yanması gibi problemlerin çözümünde oldukça faydalıdır.
  • Bağırsak solucanlarını (bağırsak parazitleri) yok eder.

Nefes almakta zorluk çekerken ya da oksiyenin yetersiz olduğu durumlarda (örneğin dağ tırmanışlarında) limon çok faydalıdır.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Limonun Faydaları ve İçindeki Vitaminler – 2

Limonun içerisinde bulunan vitaminler ve vücuda faydalarının işlendiği bilgilendirme yazısı.
Limonun içerisinde bulunan vitaminler ve vücuda faydalarının işlendiği bilgilendirme yazısı.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !