Makatta Sivilce gibi şişlik

Makatta Sivilce Neden Olur?

Makatta kenarında sivilce gibi şişlik oluştuğunu hissediyorsanız, bu duruma kendi başınıza müdahale etmemeniz gerekmektedir. Anüste oluşan sivilceler birçok kişinin, sıklıkla karşılaştığı durumlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Ancak bu duruma tek başınıza müdahale etmeniz ileride enfeksiyon riskleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Çünkü anüste çıkan sivilceler her zaman normal bir sivilce niteliği taşımamaktadır. Bu durum apse, kıl dönmesi ya da basur nedeniyle de olabiliyor. Bu nedenle, öncelikli olarak doktora gözükmeniz de fayda vardır.

Özellikle de anüste çıkan bazı sivilceler, inatçı olduğu için hemen geçmez. Özellikle de geçmeyen sivilcelerle karşılaştıysanız, cildiyeye gözükmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Doktorunuz bu sivilcenin vücudunuzda herhangi bir risk oluşturabileceğini düşünüyorsa, en kısa süre içerisinde küçük bir operasyon yaparak anüste ortaya çıkan sivilceden veya neden olabileceği apseden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda içiniz rahat tutabilirsiniz.

Makat Apsesi Kendi Kendine Geçer mi?

Anüs bölgesinde en çok karşımıza çıkan problemlerden bir tanesi de makatta beyaz sivilce gibi şişlik olmuştur. Bu tarz sorunlar enfeksiyonel durumlarında habercisi olabiliyor. Ancak makatta sivilce oluşumunun nedeni her zaman enfeksiyonel durumlar olmayabilir. Bu durum bazı zamanlarda vücudunuzda oluşan tahrişlerden dolayı ortaya çıkarken bazı zamanlarda cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasından ya da bulaşıcı hastalıklardan ötürü de ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle hemen telaşlanmanıza kesinlikle gerek yoktur.

Tahriş yoluyla ortaya çıkan sivilceler, kısa süre içerisinde kendi kendine patlayarak geçecek ve size herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. Ancak cilt gözeneklerinin tıkanması nedeniyle oluşan sivilcelerin geçmesi, biraz daha zaman alabiliyor. Bununla beraber, bulaşıcı hastalıklardan ötürü çıkan sivilceler; genel olarak kaşıntı ya da ağrı gibi problemlere neden olduğu içi, bu durumu en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturmanız ve anüste oluşan sivilce sorunlarınızdan kurtulmanız gerekecektir.

Bebeklerde Anüste Sivilce

Bebeğinizin anüs bölgesinde sivilce sorunuyla karşı karşıya geldiyseniz, makatta sivilce için krem arayışına başlamadan önce, muhakkak doktorunuzla görüşme sağlamanız gerekecektir. Anüste çıkan sivilceler, farklı nedenlerden ötürü karşımıza çıktığı için; bu durum enfeksiyonel risklerin habercisi olabiliyor. Bu nedenle direkt olarak krem kullanmak yerine, muhakkak bir cildiye ile görüşmeniz gerekecektir. Eğer cildiye bebeğinizin anüs bölgesinde çıkan sivilcenin herhangi bir problem teşkil etmediğine karar verdiyse, size sivilcelerin oluşumunu engelleyecek bir krem verecek ve bu sayede bebeğinizin sivilce problemlerinden kurtulmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin anüs bölgesinde sivilce çıktığında, direkt olarak telaşa kapılmanıza kesinlikle gerek yoktur.

Anüste Sertlik Neden Olur?

Makatta şişlik resimli anlatıldığı zaman durumu daha rahat kavramınızı sağlayacaktır. Anüste şişliğin oluşmasının nedenlerinin başında, sivilceler gelmektedir. Ancak bu sivilcelerin, birbirinden farklı türleri olabiliyor. Bu nedenle, öncelikli olarak birazcık beklemeniz gerekecektir. Ancak makat bölgesinde, oluşan sivilce zaman geçmeye devam ettikçe daha çok şişiyorsa ve acımaya başlıyorsa; mutlaka cildiyeye danışmanız gerekecektir. Cildiye bu konuda yapmanız gerekenleri size daha detaylı ve doğru bir şekilde aktaracaktır.

error: Kopyalamak mümkün değil !