Makyaj Malzemeleri Kanseri Tetikliyor

Yaz aylarının gelmesi ile kullanılan kıyafetlerde bir derece rahatlama oldu. Montlar ve kazaklar yerini tiril tiril penyelere, t-shirtlere kalın içlikle giyilen pantolonlar ise kapriler veya şortlara bıraktı. Bütün bunlar vücudumuzun güneş ile olan etkileşimini artırdı. Özelikle yaz aylarında yoğunlaşmaya başlayan ikazlarının bir kısmı yersiz olmakla beraber ekserisinde güneşin bir kısım ışınlarının hücrelerin DNA sını bozarak bağışıklık sisteminde tahribat yapıp kanser riskini artırdığı lanse edilmektedir. Güneş ışınlarının çok az bir kısmının bu derecede tehlike unsuru olduğu ve birkaç küçük tedbir ile bütün bu risklerden kurtulabilmenin yanı sıra saymakla bitmeyen faydaları olduğu muhakkaktır. Ancak güneş ışınları vücudun D vitamini ihtiyacının karşılandığı en ehemmiyetli kaynaktır.

D vitamini vücudumuz açısından hayati fonksiyonların devamında rol oynar. Bunlar sırası ile görme duyusu, mikroorganizmalar ile savaş ve insan psikolojisine olan olumlu etkileri ve bazı deri hastalıklarında olmak üzere birkaç tanesi sayılabilir.Vücudumuz D vitaminini kendisi yapamamakta ve dışarıdan da direkt olarak alamamaktadır. Günlük olarak tüketilen besinlerden sadece Provitamin-D şeklinde alınmakta ve deri hücrelerimizde güneşin etkisi ile pigmentler ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucu D vitaminine dönüşmektedir. D vitamini ise kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlediği ve artırdığı için başta kemik olmak üzere kaslarımızın gelişimi ve göz duyumuzun gelişimini sağlayıcı niteliği vardır.

D vitamini yeterli oranda alınmadığında ilk olarak gelişme bozuklukları ve görme yetisinin azalması ile kemik dokusunun zarar görmesi, çocukların kemiklerinde şekil bozuklukları, yetişkinlerde ise kemik minerallerinde azalma ve kemik erimesi riski artmakta ve görülmektedir.
Daha güzel olmak adına doğru seçilmeyen makyaj ürünleri ya da tekniklerle yapılan makyaj ciltte geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabildiği muhakkaktır. Özellikle fondöten gibi sıvı özellikli ve cilt gözeneklerinden kolayca emilebilen makyaj malzemeleri olduğu ve bunların bilinçsiz kullanılmasının kansere davetiye çıkardığını birçok akademisyen ve cilt uzmanının sıklıkla belirttiği bir olgudur. Ayrıca güzelleşme adına yapılan bu tür makyajlar çoğu zaman ileriki dönemlerde daha fazla kırışık bir görüntü, kuru bir cilt ve problemli bir derinin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle ağır makyajlarda kullanılan sıvı ürünler yağ içerikli olduğu için yapılan makyaj gece temizlenmediğinde, terlemeyle birlikte akneye neden olmaktadır. Oluşan bu tip akneler kimi zaman sadece sivilce şeklinde olsa da kimi ciddiye alınması gereken dermatolojik bir problem haline geliyor. Bu da kişilerin psikolojik açıdan yıpranmalarına neden olmaktadır. Fondöten gibi makyaj maddeleri sıvı özellikli makyaj malzemeleridir. Temizlenmeyen makyaj malzemelerinin bir diğer etkisi ise r fondöten gibi sıvı nitelikli maddelerin ter ile geri emilerek kanallarda sıkışmakta ve hatta tersi emilim ile tekrar vücuda geri gitmektedir. Ter geri emilirken o makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyevi maddeleri de beraberinde alarak emmekte, bu da akne sivilce hatta kansere neden olmaktadır.

Makyajın bu denli riski barındırmasına rağmen bazı durumlara ihtiyaç olmakta ve ya kişisel olarak yaşam tarzı halini almış alışkanlık olabilmektedir. Böyle durumlar için eğer isteniyor ise az ve göze düzgün görünecek doğal ürünler ile yapılan makyaj sizi her zaman daha güzel gösterecek ve cildinizi bakım yapacaktır. Ayrıca doğal veya bitkisel ürünler ile hastalıklardan ve vücut tarafından absorbe edilen kimyevi ürünlerden de korunmuş olursunuz.

 

 

Makyajın başıca zararları:

Çocuk yaşta yapılan makyajlar kız çocuklarında erken ergenliği beraberinde ettiriyor

Özellikle küçük yaşta yapılmaya başlanan makyajın çocuklarda östrojen hormonunun yükselmesine neden olduğunu savunan akademisyenler, bunun kız çocuklarında erken ergenlik dönemine girmelerine sebebiyet verdiğini söyledi. Bununla beraber gelişim bozukluğu ve boyda kısa kalma durumu meydana da makyajın beraberinde getirdiği risklerden bazıları olarak bilinmektedir. Bu derece yoğun risk barındıran makyaj ile ilgili özellikle kendi çocuklarımıza bilinçli makyaj yapma tekniklerini öğretmemiz gerekiyor. Bilindiği gibi çoğu kozmetik ürünlerinde de kimyevi maddeler vardır ve bunların kanserojen etkileri de hafife alınacak türden değildir. Herhangi bir bakım ürününü kullanmadan önce muhakkak bir güzellik uzmanına ya da dermatoloğa sorup, cildinize uygun ürünleri kullanmanız en doğru yöntem olacaktır. Bir diğer önemli konu da eğer zaruret hali olarak düşündüğünüz durumlar var ve makyaj yapmanız gerekiyor ise kesinlikle ne olduğunu bilmediğiniz ve marka itibarı düşük olan ürünler kullanmayınız.

 

Makyaj ürünleri kanser riskini artırır

Makyaj ürünlerinin içeriğinde yoğun olan kimyevi ürünler kanser riskini artırmaktadır. Özellikle yaz sıcaklarında bu risk tavan yapabilmektedir. Çünkü kimyevi bir reaksiyonun gerçekleşmesi için gereken 3 şey vardır. Bunlar sırası ile reaksiyonun başlaması için gerekli enerji, ısı ve bileşenler. Reaksiyonun başlaması için ihtiyaç olan kimyevi bileşenler makyaj ürünleri ile birlikte atmosfer gazı içerisinde hali hazırda bulunan kimyasal gaz yada zerrecikler yeterli olabilmektedir. Reaksiyonu tetikleyecek enerji ise yani kimyasalların birbirleri ile etkileşimini sağlayacak olan enerjiyi güneş sağlayabilmekte bunun yanı sıra güneş ışınlarının zararlı kısmı da eklenince cildiniz birbirinden farklı ve zengin bir kimyasal tepkimelere merci olabilmektedir.

Bu kimyasal tepkimeler hali hazırda güneş ışınlarının cilt hücreleri üzerindeki DNA yapısını değiştirmek sureti ile kansere neden olabilme etkisini artırmakta ya da cilt üzerinde tahriş etkisi yüksek kimyevi maddelerin oluşmasına sebep olabilmektedir.
Bir diğer tehlike ise mikro organizmalara davetiye çıkaran uygun zeminin ihzar edilmesi olmaktadır. Makyaj ürünleri cildin savunmasını düşürüp zayıflatmakta ve bakterilerin üreyebilmesi için nem, besin ve ısı faktörleri yoğun olduğu için cilt hücrelerinin ölümünü hızlandırıp mikroorganizma tabanlı hastalıklara davetiye çıkarmaktadırlar.

 

Açık tenliler güneş ışınları ve makyaj konusunda daha dikkatli olmalı

Güneş ışınlarından en optimal düzeyde istifade edebilmek ve dolayısı ile ihtiyacımızı karşılayabilecek kadar D vitamini alabilmek için cilt tonu açık olanlar günlük yarım saat koyu tenli olanlar ise yaklaşık olarak bir saat güneşlenme süresi yeterli olmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir; D vitamini ihtiyacı için ekstradan güne altına saatlerce yatıp sağlığımızı tehlikeye atmaya gerek yoktur.

Burada tezat olan bir uygulama daha karşımıza çıkmaktadır. açık tenli bayanlar ciltlerini bronzşlaştırmak adına saatlerce güneş altında kalmaktadırlar. Açık ten ise güneş ışınlarına karşı daha hassastır ve daha fazla risk altındadır. Çünkü güneş ışınlarının büyük bir kısmını yansıtıp zararlı olanlarını cilt içerisine dahil edebilme ihtimali vardır. Yani güzelleşmek adına maalesef bilinçsizce kansere davetiye çıkarmaktadırlar.

 

Makyaj ile ilgili birkaç öneri;

Özellikle çocuklarınızı makyaj ürünlerinden uzak tutun. Özellikle fondöten tarzında cilt tarafından kolayca emilen ürünlerden sakının. Bununla birlikte çocuklarınızı bu tür ürünlerin zararları konusunda bilgilendirin. Kullanmak istediğiniz Makyaj veya herhangi bakım ürünlerini doğal yöntemler ile kendi imkanlarınızla hazırlayın. Sitemizde ilgili başlıklarda istediğiniz doğal ürünleri bulabilir ve her ihtiyacınıza çözüm yolu keşfedebilirsiniz.

İkinci bir öneri ise güneşin tüm ışınlarının zararlı olmadığını bilmeniz ve çocuklarınızı bütün bütün güneşten uzak tutmayın. Güneşin zararlı etkilerine karşı belli saatler arasında ( 10:00-16:00) korumacı olmanız yeterli olacaktır.

Daha koyu cilt tonuna sahip olabilmek için yapılan bronzlaşmak maksadı ile güneş altında korunaksız ve uzun süre kesinlikle kalmayın. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için daha önce sitemizde yayınladığımız doğal güneş kremleri hazırlama ile ilgili konuyu okumanızı tavsiye ederiz ve ilgili makalede belirtilen doğal güneş kremleri ile tüm zararlı etkilerden muhafaza olabilirsiniz.

Güneş ışınları ve makyajın zararları
Güneş ışınları ve makyajın zararları
error: Kopyalamak mümkün değil !