Yaş Maya Maskesi ile Cilt ve Saç Bakımı

Çok eski zamanlardan beri kadınların güzellik maskelerinin baş malzemesi olan yaş maya, içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde cildi besleyip bakımını yapmakta aynı zamanda ona ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri de sağlamaktadır.

 

 

Yaş maya maskesinin faydaları

Yaş mayanın cilt üzerindeki etkisini ve faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mayanın içinde bulunan B16 vitamini sayesinde ciltteki aşırı kuruma ve sivilce sorunları önlenir. Bu maskeyi düzenli yapan kişiler daha yumuşak bir cilde sahip olup aynı zamanda bu kişilerde sivilce oluşumu da gözlenmemektedir.
 • Ciltteki hücre yenilenmesini sağlayan temel vitamin B2 olup bu vitamin mayanın içinde de vardır. Bu vitaminin diğer bir özeliği ise egzama gibi deri hastalıklarını iyileştirmesi, cildi gençleştirip, sıkılaşmasını sağlamasıdır.
 • Yine saç ve cilt için önemli olan ve ihtiyaç duyulan B3 vitamini de mayanın içeriğinde bulunmaktadır. Bu vitaminin özelliği cildi düzgünleştirip sivilce oluşumunu engellemesidir. Yine bu vitamin kuru ciltlerin nemlenmesini ve daha parlak görünmesini de sağlar.
 • Mayadaki B1 vitamini ise yaşlanma etkilerini geciktirerek, kırışıklıkları önler.
 • Follik asit, ciltteki bakterileri öldürerek ölü derinin atılmasına ve cildin parlayıp, gençleşmesine yardımcı olur. Bu yüzden maya maskesi düzenli bir şekilde uygulandığında ciltte gözle görülür bir pürüzsüzleşme olacaktır.
 • Cildi nemlendiren ve uzun süre daha parlak görünmesini sağlayan potasyum da mayanın içinde bulunur.

 

 

Maya maskesinin zararları

Çoğu mayanın içerisinde gluten bulunmasa da özellikle gluten hassasiyeti bulunan kişilerin “glutensiz” etiketli ürünleri tercih etmelerinde fayda var. Alerjik cilde sahip olanların da bu maskeyi uygulamadan önce küçük bir bölgede alerji için test yapmaları uygun olacaktır. Araştırmalarımız sonucunda yaş maya maskesi ile ilişkilendirilmiş belirgin bir sorun tespit edemedik.

 

 

Maya maskesi tüylenme yapar mı?

Cildi besleyen her maske bazı cilt (tüylenmeye meyilli) türlerinde tüylerinizi besleyerek daha belirgin hale gelmelerine sebep olabilir. Bu durumu engellemek için sıkı takip edilerek 1 haftadan daha seyrek uygulama yapılabilir.

 

 

Yaş maya maskesi ile duru bir cilt

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı ılık su

 

Maskenin hazırlanışı:

Mayanın içine ılıtılmış su eklenerek iyice karıştırılır. Bütün malzemenin iyice özümsenmesi ve karışımın krem haline gelmesi gerekmektedir. İstenilen kıvama geldiği anda karışım göz çevresi ve dudak çevresi de dahil olmak üzere tüm cilde tatbik edilir. Bu maskenin 15 dakika kadar ciltte bekletilmesi, etkisini göstermesi için yeterli olacaktır. Süre bitince maske ciltten ılık su ile durulanarak çıkarılır. Bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.

 

 

İnce kırışıklıklar için maya ve yoğurt maskesi

 • 1 tatlı kaşığı kadar yaş maya
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Maya kadar yoğurt da asidik özelliği sayesinde hem cildi beyazlatan hem de ölü hücrelerden arındıran önemli bir malzemedir. Yoğurt maya ile birleştiğinde oldukça etkili bir maske meydana getirir. Bu iki malzeme cam bir kaba konularak karıştırılır. Daha sonra cilde tatbik edilir ve 15 dakika beklendikten sonra yüz ılık bir su ile yıkanır. Bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Cildinizi beyazlatmak ve pürüzsüzleştirmek için maya maskesi uygulayabilirsiniz.

Cildinizi beyazlatmak ve pürüzsüzleştirmek için maya maskesi uygulayabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. özge dedi ki:

  benim cildimde sadece pürüzler var ama burada beyazlatacağını da söylüyor ben sadece yüzümdeki pürüzlerden kurtulmak istiyorum ne yapabilirim?

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !