Melasma Nedir ve Doğal Tedavi Önerileri

Melasma; güneşin zararlı ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. Özelikle yüzde daha çok görülür. Alın bölgesi, yanaklar, bıyık bölgesi en sık ortaya çıktığı yerlerdir. Gebelikle ortaya çıkanına kloasma denilir. Melasma güneşe maruz kalınan bölgelerde özellikle yüzde ortaya çıkar. Melasmanın nedeni aslında tam olarak da bilinmemektedir: Yiyip içtiklerimiz, kozmetikler, gebelik, doğum kontrol hapları,genetik yatkınlık, güneşe maruz kalma, troid fonksiyon bozukluğu, bazı ilaçlar bu lekelere sebep olabilmektedir. Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de nadiren görülür.

Melasmanın tanısını koymak kolaydır çünkü doktorunuzun bazı ışıklar yardımıyla dışarıdan bakması yeterli olacaktır. Daha çok koyu renk tene sahip insanlarda görülür. sıcak bölgelerde yaşayan insanlar daha fazla risk altındadır.

 

 

Tedavi yöntemleri

Tedavisi biraz sıkıntılıdır, tedavi her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Korumasız güneşe çıkıldığında tekrar edebilir. Tıbbi tedavisi özellikle güneşin etkisinin azalmaya başladığı sonbahar mevsiminden itibaren uygulanmaya başlanır. İlaç, yüze sürülen bazı kremler, lazer bu lekelerin tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Melasma yani kahverengi güneş lekeleri için faydalı olacak doğal yöntemler de vardır. Karbonat hem uygun fiyatı hem de her yerden temin etme kolaylığıyla sizin en büyük yardımcınız olacaktır, hazırlanması da oldukça kolaydır.

Malzemeler:

1- Karbonat

2- Yoğurt

3- İyi bir nemlendirici krem ya da zeytin yağı

Hazırlanışı:

Bir çay kaşığının yarısı kadar silme karbonat ile bir yemek kaşığı yoğurdu karıştırın, yoğurt kabarmaya başlayacaktır. Bu karışımı yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün . Uygun olanı yüzünüzde kurumasıdır ve ovarak çıkarmanızdır ancak her cilt aynı değil, kimisi daha da hassas. Bu sebeple yüzünüzün yanmaya başladığını hissettiğiniz anda hemen yıkayın. Bu yöntemi cildi hassas olmayanlar haftada üç kez, hassas olanlar ise iki kez uygulasın. Uylama bittikten sonra cildinizi tercihen zeytin yağı olmakla birlikte güvendiğiniz bir kremle nemlendirin, bu işlemi akşam ve dışarı çıkmayacağınız bir vakitte uygulamalısınız, çünkü yüzünüz bu maskeden hemen sonra güneşe maruz kalmamalı. iki üç ay sonra lekelerinizden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Hangi tedavi yöntemini uyguluyor olursanız olun öncesinde doktordan size uygun olan güneş kremini isteyin. Unutmayın güneş lekeleri korunmasız olarak güneşe maruz kaldığınızda tekrar eder.

Melasma hakkında bilgilendirme yazısı
Melasma hakkında bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !