Meme Kanserinin Belirtileri ve Erken Teşhis

Çağımızın en bilinen, en çok duyulan kanserleri arasında olan meme kanseri özellikle 40 50 yaş grubunda ve menopoz sonrası bayanlarda sık rastlanıyor. 20-25 yaş grubu bayanlarda adet dönemlerinde kist oluşumu yanlış anlaşılabiliyor. Henüz sebebi tam olarak bilinemeyen meme kanserini, beslenme, alkol, sigara ve spor aktivitelerinden uzak kalmanın tetiklediği düşünülmektedir.

 

 

Meme kanserinde erken teşhisin önemi

Günümüzde her sekiz kadından biri hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Meme kanserinde ilk teşhis bireye düşmektedir. Meme kanserinde erken tanı, kanserin tamamen tedavi edilebilir olmasını sağlamaktadır. Meme dokusunda süt kanalları içinde oluşan kanser hücreleri, uzun bir süreçte çoğalarak ve büyüyerek kontrol altına alınmazsa lenf ve kan yoluyla vücudun diğer kısımlarına da hızla yayılmaktadır. Kanser bu noktaya kadar gelmeden erken teşhis ve tanı ile tedavi edilebilme oranı çok yüksek olmaktadır.

 

 

Meme kanseri nasıl anlaşılır?

Memede gözle görülür bir değişim olursa, ele bir kitle geliyorsa muhakkak kontrol ettirmek gerekmektedir. Ele gelen bir kitlenin de hemen kanser olarak yorumlanması da yanlış olacaktır. Hayat standartlarında yapılan değişim ile (düzenli beslenme, spor yapma, alkol ve sigaradan uzak durma) meme kanserinden korunmakta mümkün olmaktadır.

Memede ele gelen kitleyi sınıflandırmak için muhakkak ultrason ile bakmak gerekir. Çünkü bu kitleler genellikle kist ve solid kitle denilen iki şekilde ortaya çıkar. Kistler adet zamanında büyüyen, ağrılı bir şekilde devam eden ve 40 yaşlarında menopoz öncesi görülen kitlelerdir. Kistler meme kanseri risk grubunda yer almazlar. Solid kitle ise kiste göre içleri farklı bir doku ile dolu olan meme kanseri risk grubudur. Meme kanseri şüphesi için bu kitleleri daha iyi tanımamız gerekir.

 

 

Kist nedir?

Kistler memede oluşan iyi huylu tümörlerdir. Gençlik döneminde 25 yaş altı bayanlarda çok seyrek görülen, menopoz dönemine yakın bayanlarda sık görülen boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen kitlelerdir. Menopoz öncesi bir bayanda kistin içi boşaltılıp incelendiğinde kanlı sıvı içeriyorsa ameliyat ile çıkartılıp incelenmesi gerekir. Menopoz sonrası bir bayanda kistin içindeki sıvı kanlı olsun ya da olmasın muhakkak patolojik olarak incelenmesi önerilmektedir.

 

 

Solid kitle nedir?

İngilizcede katı anlamına gelen solid kelimesi memede oluşan kitlenin tanımı için de kullanılmaktadır. Kistlere göre kanser olma olasılığı daha yüksek olan solid kitleler özellikle ileri yaşlarda tehlikeli olmaktadır. 40 yaş üzerinde bir bayanda solid kitle tespit edilmişse, patoloji sonucu elde edilene kadar kanser belirtisi olarak tanımlanır. Memede ortaya çıkan bu kitle öncelikle mamografi ve ultrason ile değerlendirmeye alınır. Kesin sonuç patoloji sonrası netlik kazanır.

 

 

Meme kanserinin diğer belirtileri

Meme kanseri belirtileri sadece kişinin eline gelen bir kitleye bağlı olmadan da belirlenebilir.

 

Koltuk altında kitle

Meme kanseri denince akla sadece memede kist ya da kitle olmaktadır. Halbuki koltuk altında elinize gelen bir kitle varsa ve son zamanlarda bir enfeksiyon ile karşı karşıya kalmadıysanız muhakkak bir hekime başvurmanız gerekir. Koltuk altında oluşan kitlede meme kanseri belirtisi olabilmektedir.

 

Meme şeklinde oluşan değişiklikler

Kadınlarda her iki meme genellikle simetrik bir yapıya sahip değildir. Memelerden biri diğerinden büyük ya da küçük olabilir ve bu normal bir durumdur. Kanser belirtisi olarak değerlendirilen durum, memeler arası şekil değişikliğinin oluşmasıdır. Fakat bu meme kanseri teşhisinde ileri evre oluşan bir değişimdir.

 

Meme başında akıntı

Gebe olmayan bayanlarda süt gelmesi, bazı zamanlarda meme başının sıkılması ile sıvı gelmesi hormonal değişiklikle alakalı olup normal kabul edilen durumlardır. Meme kanseri olarak değerlendirilmesinde kendiliğinden gelen akıntının olması, çamaşırın ıslanması ile fark edilmesi anormal olarak tanımlanır. Akıntının siyah, koyu kahverengi ya da kan renginde olması kanser belirtisi olarak değerlendirilmesini ve incelenmesini gerektirir.

 

Meme derisinde oluşan değişimler

Meme kanseri şüphesi için muhakkak kitle olması gerekmez. Bazen meme derisinin belli bir bölgesinde kızarıklık, kalınlaşma ya da yer yer çöküntüler oluşuyorsa bir hekime başvurmanızı öneririz.

 

Meme başında oluşan değişimler

Meme derisinde olduğu gibi meme başında görülen kızarıklıklar ve yaralar da meme kanseri belirtisi olabilmektedir. Ayrıca meme başlarının pozisyonlarında oluşan, meme başının bir tarafa doğru çekildiğini de görürseniz bu da meme kanseri belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Meme başında içeri çekik olmak meme kanseri olarak değerlendirilmemektedir. Fakat yine son zamanlarda böyle bir değişim oluşmaya başlarsa bu da meme kanseri belirtisi olarak değerlendirilir. Bu tür değişimlerde de bir hekime başvurmak sizin faydanıza olacaktır.

 

 

Meme kanseri erkeklerde görülür mü?

Meme kanseri genellikle kadınlarda görülen bir kanser olmasına rağmen nadiren erkeklerde de görülebilir.

 

 

Erken teşhisin önemi

Kanserden korunmak için ilk işlem kişinin kendini kontrol etmesidir. 20 yaşından sonra her kadın adet dönemi başlangıcından 7-10 gün sonra kendini kontrol etmelidir. Düzenli olarak her üç yılda bir 40 yaşına kadar hekim kontrolü önerilmektedir. 40 yaş sonrası her yıl düzenli kontrol tavsiye edilir.

Kanser tedavisi zorlu bir süreçtir. Hastanın psikolojik olarak da bu kanser ile mücadelesi olmaktadır. Kansere yakalanmış hastanın stresten uzak durması, moral olarak motive edilmesi gerekir. Kanser ile hayattan soyutlanmamalı, fiziki olarak yapısı gündelik hayatına engel teşkil etmiyorsa hayatına devam etmesi sağlanmalıdır. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı, konserve besinler tüketilmemelidir.

 

 

Meme kanserinde meme ne zaman ameliyatla alınır?

Meme kanserinde erken teşhis yukarıda da belirttiğimiz gibi çok önemlidir. Tümörler 1 cm altında ise cerrahi müdahale ile alınabilir. Bunun yanı sıra radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi ile de kanser mücadelesi yapılır. İlerleyen teknoloji ve ilaç sanayisindeki gelişmeler ile günümüzde kemoterapi ile güzel sonuçlar elde edilmektedir. Meme içerisinde tümörler aşırı yayılmışsa ve mamagrafi sonuçları olumsuz ise memenin alınması gerekebilir.

Meme kanserinin belirtileri nedir, memede görülen kitle çeşitleri ve erken teşhisin önemi üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !