Menekşe Yağının Faydaları ve Kullananların Yorumları – 1

Menekşe Yağının Faydaları

1- Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Menekşe yağının cildi yumuşattığı ve bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği uzun zamandır bilinmektedir. Menekşe bitkisinin hem yaprakları hem de çiçek kısmı cilt sorunlarını iyileştirmede geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden cilt bakım ürünlerine para harcamadan önce bu doğal tedavi yöntemini denemelisiniz.

Menekşe yağı, kuru cilt üzerinde oldukça etkilidir, ayrıca inflamasyonu yatıştırır ve deri yüzeyinde beliren kılcal kan damarlarının tekrar deri altına inmesini sağlar. Aynı zamanda akne ve egzama gibi cilt hastalıkları ile başa çıkmak için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir. Menekşe yağına karşı bir alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız eğer ilk önce bir miktar menekşe yağını su ile seyrelttikten sonra derinizin küçük bir kısmında deneyin, sorun olmaz ise tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.

Menekşe yağını saçlarınızın daha hızlı uzaması, yumuşaması ve nemlenmesi için kullanabilirsiniz. Şampuanınıza her kullanım için bir kaç damla damlatmanız yeterli olacaktır.

 

 

2- İltihaplanma ve Ateş

Menekşe yağı, inflamasyona sebep olan nedenler ile başa çıkmada oldukça etkilidir. Menekşe yağı, içerdiği anti-enflamatuar bileşikler sayesinde romatizma ve eklem iltihabı gibi kas ve eklem sorunlarına faydalıdır. Menekşe yağını eklemlerinize ve ağrıyan kaslarınıza masaj yaparak uyguladığınızda bunu keşfedeceksiniz.

Menekşe yağı, kaslardaki kan dolaşımını artırmayı teşvik edebilir. Eğer vücudunuza masaj yaptıracaksanız, menekşe yağını uygun bir bitkisel yağ ile seyreltmeyi unutmayın. Tatlı badem, jojoba ve hindistan cevizi yağı kaliteli ve güzel kokulu masaj için mükemmel taşıyıcı yağlardır, seyreltme işleminde bu yağları rahatça kullanabilirsiniz.

Eğer tercih ederseniz, bir küveti su ile doldurup birkaç damla menekşe yağı damlatabilir ve bu suyun içinde cildinizi dinlendirebilirsiniz.

 

 

3- Baş ağrısı ve Stres

Menekşe yağı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir ve kendinizi hafifletmek için kullanabilirsiniz. Uzmanlar bu yağ ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, anksiyete ve sinir yorgunluğunu hafifletmenin mümkün olduğunu söylemektedir.

Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağı da birçok kimyasal ilaca doğal bir alternatif olarak görünüyor. İlacın aksine, menekşe yağı bağımlılık yapmaz ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

 

 

4- Soğuk algınlığı ve Sinüs Sorunları

Menekşe yağı; solunum tıkanıklığı, sinüs tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerinden kurtulmak için çok etkili bir çözüm olabilir. Çünkü bu yağın söktürücü özellikleri üst solunum yollarının temizlenmesinde etkilidir. Geceleri uyurken yatağın çevresinde menekşe yağının kokması, ciğerlerin temizlenmesine ve burun-boğaz tıkanıklıklarının açılmasına yardımcı olur.

Ayrıca lavabonuzu sıcak su ile doldurup içine birkaç damla menekşe yağı damlattıktan sonra buharını soluyabilirsiniz, bu burun tıkanıklığınızı açacaktır. Bunlara ek olarak menekşe yağı, cildinizin gözeneklerini de temizleyerek rahatlamanıza yardımcı olur.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Menekşe Yağının Faydaları ve Kullananların Yorumları – 2

Menekşe yağının cilt bakımı, saç bakımı ve diğer konulardaki faydaları.
Menekşe yağının faydaları ve düzenli menekşe yağı kullananların yorumları ve cilt bakımı, saç bakımı ve diğer konulardaki menekşe yağı  faydaları.
error: Kopyalamak mümkün değil !