Menekşe Yağının Faydaları ve Kullananların Yorumları – 2

Menekşe Yağının Faydaları

5- Uykusuzluk (Uyuyamama Hastalığı)

Yeterli gece uykusu olmadan, beden ve zihin etkin olarak çalışmaz ve bütün bir gün verimsiz ve stresli geçebilir.

İyi bir gece uykusu almak, tüm günün stresini ve yorgunluğunu alır, ruh halinizi toparlar. Uykusuzluk problemi yaşadığınızda uyku ilaçlarına başvurmanız vücudunuzu yıpratabilir, bunun yerine doğadan faydalanmak daha yararlı olacaktır.

Geceleri uyumadan önce yatağınızın yanına menekşe yağının kokmasını sağlayacak bir sistem kurun; bunu mutlaka deneyin, emin olun uyku ilaçları gibi yan etkisi kesinlikle yoktur ve oldukça faydalı bir çözümdür.

 

 

Nasıl Kullanmalı?

Diğer uçucu bitki yağları gibi menekşe yağı da terapötik ihtiyaçlara bağlı olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir.

  • Uyku sorunları, anksiyete ve burun-sinüzit tıkanıklıklarını gidermek ve rahatlamak için soluma yolu ile kullanılabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu, bir mendile veya kağıt mendile birkaç damla menekşe yağı damlatın ve doğrudan soluyun.
  • Eğer bir buhar makinesi varsa alternatif olarak bunu kullanabilirsiniz; solunum sorunları ve uykusuzluk problemi gibi sorunlara çözüm bulmak için buhar makinesinin suyuna birkaç damla menekşe yağı damlatabilirsiniz ve bulunduğunuz/uyuduğunuz odada buhar makinesini çalıştırabilirsiniz.
  • Lavaboyu sıcak su ile doldurup içine birkaç damla menekşe yağı damlattıktan sonra oluşan buharı içinize çekebilirsiniz.
  • Banyo küvetini sıcak su ile doldurduktan sonra içerisine birkaç damla menekşe yağı damlatarak vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu, vücudunuzdaki kas ve eklem ağrılarından kurtulmanız için iyi bir yöntemdir, ayrıca sindiriminizi hızlandıracağı için sizi acıktıracaktır.
  • Birkaç damla menekşe yağını su ile seyrelttikten sonra bir pamuk ile yüzünüzdeki aknelere ve siyah noktalara uygulayabilirsiniz.
  • Menekşe yağı ile kaliteli bir masaj yağı hazırlayabilirsiniz, ancak; hindistan cevizi, ayçiçeği ya da tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir. Hazırladığınız bu karışım ile vücudunuza masaj yapmanız, kas ve eklem ağrılarınızı bir nebze olsun azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Diğer uçucu yağlar gibi menekşe yağı da ağızdan alınmamalıdır.
  • Menekşe yağını seyrelterek tüm vücudunuzda kullanmadan önce cildinizin küçük bir kısmında deneyin (bu yağa karşı alerjiniz olup-olmadığını test etmek için).
  • Hamile kadınların ve emziren annelerin tıbbi yardım almadan önce menekşe yağı kullanmaları asla tavsiye edilmez.

 

Menekşe Yağını Deneyenlerin Yorumları

İ. S: Menekşe yağını saçlarımın daha hızlı uzaması için kullanıyorum. Şampuanımın içerisine damlattım ve artık saçlarım daha hızlı uzuyor. Badem yağından daha iyi.

 

N. S: Ben bir dönem kullanmıştım. Özellikle kokusu çok hoşuma gidiyor.

 

H.N: Menekşe yağının kokusu muhteşem. Saçları yumuşacık yapıyor.

 

P.H: Ben saçlarımda çoğu yağı denedim. Menekşe yağını yeni kullanmaya başladım. Hem kokusu çok güzel hem de saçlarımı yumuşatıyor. Memnunum.

 

Y.G: Benim saçlarım kuru olduğu için nemlendirme amaçlı kullanıyorum. Saçlarım çok fazla uzamazdı ama şimdi ayda 1,5 cm uzuyor.

 

V.R: Ben de aktarın tavsiyesi üzerine aldım. Saçlarım ayda 2 cm uzuyor ama daha hızlı uzamalarını istiyorum.

 

Bu yazının diğer bölümü:

– Menekşe Yağının Faydaları ve Kullananların Yorumları – 1

Menekşe yağının cilt bakımı, saç bakımı ve diğer konulardaki faydaları.
Menekşe yağının faydaları ve cilt bakımı, saç bakımı ve diğer konularda menekşe yağı kullanımının faydaları.
error: Kopyalamak mümkün değil !