Milia Nedir ve Nasıl Geçer

Milia nedir?

Eski deyişlerde özellikle yeni doğan bebeklerde yüzünde termiye çıktı diye tabir edilen, halk arasında süt benekleri diye bilinen ve tıp dilinde Milia olarak bilinen bu durum ciltte meydana gelen keratin kistlerinden ibarettir. Yeni doğan bebeklerde sık görülen bu durum zamanla kendiliğinden iyileşir. Hiçbir etkene bağlı kalmadan gelişebildiği gibi (primer milia) bazı sebeplere bağlı olarak da gelişebilir (sekonder milia). Sadece bir adet miliadan bahsedilecek olursa milium adı verilir. Primer milia nedir ve yağ bezlerine bağlı olarak gelişebilir ve sekonder milia ter bezlerine bağlı olarak gelişen keratin kistleri için verilen terminolojik açıklamadır.

Primer milia görülme şekilleri

Primer milia yeni doğan bebeklerde sıklıkla görüldüğü gibi çocuklarda, yetişkinlerde de görülebilir. Yeni doğan bebek evresinde bazen kendiliğinden bir iki hafta içinde kaybolur. Fakat daha ileri yaşlarda görüldüğünde daha dirençli davranıp uzun süre cildinizde kaybolmaya bilir. Bu tip milia şekli genellikle yanaklarda ve göz çevresinde daha sık görülür. Bazen de burnun tam üst kısmında veya göğüs bölgesinde de bu keratin kistlere rastlanır. Zaman zaman milialar bir bütün halinde plak şeklinde de görülebilir. Bu tip görülme orta yaş ve bayan kitlede daha sıktır.

 

 

Sekonder milia görülme şekilleri

Daha çok bir hastalığa, ilaç kullanımına ya da deride meydana gelen bir travma sonucu görülür. Bu tip milia kendiliğinden geçebileceği gibi çok uzun süre cilt üzerinde de kalabilirler.

Milia yeni doğan bebeklerde sebum salgısının fazlalığına bağlı olarak görülürken, yetişkinlerde:

  • güneşe maruz kalma,
  • ağır makyaj,
  • hormonal değişiklikler,
  • steroid içeren kremlerin fazla kullanılması

gibi etkenlere bağlı olarak gelişir. Aslında milia cildiniz için zararsızdır fakat görüntü itibari ile hoş durmaması, sizi sürekli rahatsız edecek hissini vermesi sebebi ile kurtulmak isteyebilirsiniz. Milialardan cerrahi yöntemler ile kurtulma imkanınız olduğu gibi aynı zamanda alternatif yöntemler ile de kurtulabilirsiniz.

 

 

Milia için alternatif yöntemler

Hint yağı

Antibakteriyel ve yağ üretimine etkisi özellikleri ile milia tedavisinde güvenle tercih edebilirsiniz. Milia olan bölgeye masaj yaparak uygulayabileceğiniz hint yağını zeytinyağı yağı ile de karıştırıp kür halinde uygulayabilirsiniz. Ya da kabartma tozu ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra problemli bölgeye uygulayıp yarım saat beklemeniz yeterli olur. Yarım saat sonra su ile durulayın.

 

Buhar

Milia oluşumu gözeneklerin kapanmasından dolayı olduğu için buharda mükemmel bir çözüm olacaktır. Cildinizi yakmayacak şekilde buhar banyosu yapmak ya da buhar uygulamak milianın kendiliğinden geçmesini sağlayacaktır. Bu işlemi sıcak su ile nemlendirebileceğiniz bir havlu yardımı ile de yapabilirsiniz.

 

Bal

İçeriğindeki aminoasitler, mineral, vitamin ve antioksidanlar ile milia için bal kullanabilirsiniz. Milia oluşan bölgeye balı sürmeniz yeterli olacaktır. Düzenli olarak günlük uyguladığınızda kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Balı jojoba yağı ile karıştırıp uygulamakta ciddi dönüşler sağlamıştır. Bal ve jojoba yağı karışımını haftada üç dört kez uygulayabilirsiniz.

 

Yulaf ezmesi

Yapılan birçok araştırmada yulaf ezmesinin cildin kapanmış gözeneklerini açtığı ve cilt bakımında tercih edilen bir ürün olduğunu göstermiştir. Yulaf ezmesini bir yemek kaşığı şeker ve bal ile karıştırıp uygulayabilirsiniz.

 

Şekerli limon suyu

Bazı yüz temizleme ürünlerinde tercih edilen limon suyu miliaya da çok iyi gelir. Evde hazırlaması kolay olan küründe iki yemek kaşığı şeker, bir adet taze sıkılmış limon suyu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürdükten sonra yaklaşık yirmi dakika beklemeniz yeterlidir.

 

Kabartma tozu

Bir miktar kabartma tozunu su ile karıştırıp hamur kıvamına getirerek uygulayabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra yüzünüzde kurumasını bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın.

 

Domates

Cilt için de son derece faydalı olan domates içerdiği yüksek oranda C vitamini ile de ayrıca faydalıdır. Milia tedavisi için kullanımı son derece basittir. Kestiğiniz bir dilim domates üzerine bir miktar şeker serperek cildinize sürebilirsiniz. Bu işlemden fayda görme adına bir ay düzenli kullanmanız gerekir.

 

Patates

Düşme, şişlik, morluk yada düşmeye bağlı ağrıları aldığını bildiğimiz patatesi milia içinde kullanabilirsiniz. Rendelenmiş patates ile yapacağınız masaj milialara iyi gelecektir.

 

Tarçın

Anti enflamatuar özellikleri olan tarçından hazırlayacağınız maske milia tedavisinde etkilidir. Maskesi için bir yemek kaşığı tarçını yarım yemek kaşığı kabartma tozu ve limon suyu ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız macun kıvamındaki karışım cildinizde kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

 

Süt

Cilt sağlığı bakımından çok değerli olan sütü hem içmek için hem de cildinizde milia oluşumu varsa kurtulmak için kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı süt ile bir yemek kaşığı tuz ve limon suyunu karıştırarak hazırladığınız karışımı cildinize sürün, 15 dakika sonra su ile durulayın.

 

Yoğurt

Cilde nem sağlarken aynı zamanda parlaklıkta veren yoğurt milia tedavisinde de çok tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Yulaf ezmesi, zeytinyağı ve limon suyu ile hazırlanacak bir kür mükemmel olacaktır. Hazırlamak için iki yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir çorba kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım su bardağı yoğurt ideal ölçüdedir. Karıştırdıktan sonra cildinize sürün ve beş dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

 

Aloe vera

Birçok önemli özelliği olan cilt dostu, anti enflamatuar, antiseptik özellikleri ağır basan aloe veranın jel kısmını da milia tedavisinde tercih edebilirsiniz. Taze hazırlanmış aloe vera jeli milia oluşmuş bölgeye masaj şeklinde uygularsanız ve bu işleme düzenli olarak devam ederseniz belli bir süre sonra miliaların azalıp yok olduğunu görürsünüz.

 

Papatya çayı

Papatyanın cilt üzerinde yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliklerinden dolayı tercih edilir. Haftada iki kez yapacağınız bu uygulama ile milia oluşumuna son verebilirsiniz.

 

 

Milia zararlı mıdır?

Milia daha önce belirttiğimiz gibi aslında zararlı bir durum değildir. Yeni doğan bebeklerde hızla bir iki hafta içinde kendiliğinden düzelir fakat yetişkinlerde dirençli gelişip görsel olarak rahatsızlık verdiği için bu yöntemlere başvurarak cilt güzelliğinizi eski haline getirebilirsiniz.

Milia nedir ve neden çıkar, zararlı mıdır, bitkisel yöntemlerle geçer mi ve daha bir çok sorunuzun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !