Nar çekirdeği yağı faydaları

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Doğal yağların insan bedenine sağlamış olduğu faydalar artık daha geniş kitleler tarafından bilinmektedir. Bu neden yüzünden işlenmiş olan kozmetik ürünler yerine doğal yağları tercih edenlerin sayısı da artmaktadır. Nar çekirdeği yağı da doğal yağlar arasında son yıllarda satış oranlarını artıranlardan biri olarak kabul edilmektedir. Cildi besleyen bu yağ düzenli kullanım halinde cildin görünümünde de iyileşme sağlamaktadır. Nar çekirdeği yağı faydalarının dışında ki aromatik bitkiler ve uçucularla ilgili yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Nar çekirdeği yağının faydaları arasında en bilinenlerin başında kırışıklık görünümünü azaltması bulunmaktadır. Yüzdeki nem oranı gerek yaşa bağlı olarak gerek farklı nedenler yüzünden zaman içerisinde azalmaktadır. Nem oranının azalması ise yüzdeki elastik yapısını bozmaktadır. Bu da otomatik olarak yüzün kırışmasına neden olmaktadır. Nar çekirdeklerinden temin edilen bu yağ nem sorununu da kırışıklık sorununu da gözle görülür biçimde azaltmaktadır.

  • Cildin daha parlak hale gelmesi,
  • Ciltteki yağ oranını dengelemesi,
  • Hücre yenilemesini hızlandırması,
  • Kaybedilen mineralleri kazandırması,
  • Kepek ve kaşıntı sıkıntılarını gidermesi,
  • Ciltteki renk eşitsizliklerini gidermesi nar çekirdeği yağı faydaları arasında sayılabilmektedir.

Kadınların ortak problemleri arasında gösterilen selülit de nar çekirdeği yağı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Düzenli beslenme ve spor ile desteklendiğinde daha etkili olduğu bilinen bu yağın sorunlu bölgelere masaj yapılarak yedirilmesi gerekecektir. Böylelikle hücre yenilenmesi sağlanarak selülit görünümü de portakal kabuğu görünümü de ortadan kalkmış olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı Zararları

Her insanın bedeni kendine özel bir yapı bulundurmaktadır. Buna bağlı olarak kişilerin kendilerine özel alerjileri bulunabilmektedir. Nar çekirdeği yağı zararları da bu minvalde incelenmektedir. Yoksa doğal nar çekirdeği yağı faydaları olması sebebi ile net olarak bilinen bir zararı olmadığının altı çizilmektedir. Ancak ciltleri hassas olanlarda, uygulamayı yanlış yapanlarda, alerjisi bulunanlarda;

  • Kaşıntı,
  • Kızarıklık,
  • Döküntü,
  • Kabarma gibi etkiler gösterebilmektedir.

Bahsedilen etkilerin görülmesi halinde yağ kullanımına ara verilmesi önerilmektedir. Son olarak bu tür yağların kullanımı aslında insanların hormonlarını da etkilemektedir. Hormon değişimleri ise özellikle hamilelik döneminde kontrol altında tutulması gerekli olan önemli detaylar arasında bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak hamilelerin nar çekirdeği yağı kullanım öncesinde doktorlarına danışmaları önem arz etmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Doğal yağların faydalarının görülebilmesi için düzenli kullanım önemlidir. Ancak düzenli kullanım kadar önemli olan detaylar arasında bu tür yağların ne şekilde kullanılması gerektiği de yer almaktadır. Öncelikle masaj, yağın kullanımında en önemli detaylardan biri olarak gösterilmektedir. Bu nedene bağlı olarak tampon hareketlerle masaj yapılmasının öğrenilmesi lazımdır. Nar çekirdeği yağı faydaları mutlaka uygulayarak deneyimlemeniz gerekir.
Nar çekirdeği yağı kullanımı için uygulanacak olan bölgeye göre on damla kadar ayrılması yeterli olacaktır. Sonrasında eldeki yağ uygulama alanına sürülmelidir. Bundan sonra sıra masaja gelmektedir. Masaj ile yedirilen yağdan sonra sıra bekleme aşamasına gelmektedir. On beş dakika kadar beklendikten sonra ışık su ile durulama yapılmalıdır.

error: Kopyalamak mümkün değil !