Nişasta Bazlı Şeker ve Zararları

Şeker ölçüm testlerinde 70 -110 referans aralığında çıkan kan şekeri değerlerinin en büyük düşmanı doğal olarak şekerdir.

 

 

Nişasta bazlı şeker nedir?

Şeker denince akla ilk olarak şeker pancarı gelse de şeker üretimi için birçok yol mevcuttur. Bunlar arasında nişasta bazlı şekerler de gelmektedir. Üretilen şeker türleri içinde belki de en tehlikelisi nişasta bazlı şekerdir. En yaygın üretim şekli mısırdan elde edilendir. Hayatımızın birçok anında tükettiğimiz birçok üründe farkında olmadan karşımıza çıkan bir şeker türüdür. Özellikle çocuklar için çok zararlıdır.

Alırken bizlere çok masum görünen meyve suları, dondurmalar, hazır reçeller, meyveli yoğurtlar, bisküvi ve gofretlerde sıklıkla karşımıza çıkabilmektedirler. Aldığınız ürünlerin üzerinde nişasta bazlı şeker bazen ingilizce yazılışı olan High Fructose Corn Syrup şeklinde de yazılmış olabilir. Sağlık için özellikle şekerin en zararlısı olan fruktoz içeren nişasta bazlı şekerler maliyet bakımında düşük olmaları, üretimi yapılan ürünün raf ömrünü uzatması sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir.

 

 

Nişasta bazlı şekerlerin sağlığa zararları

Şeker pancarı veya şeker kamışına oranla daha ucuz bir üründür. Nişasta bazlı şekerler tüketildiğinde şeker değerlerinde ani artışa sebep olurlar. Fruktoz içeren bu şeker türü karaciğer yağlanmasına ve yüksek trigliserid oluşumuna sebep olabilir. Vücuda giren her türlü şeker tipi kan şekerini yükselteceği için nişasta bazlı şeker tüketimi, birden kan şekerini yükseltmesi ile beraberinde şekere bağlı gelişen hastalıkları da daha hızlı tetikleyecektir.

Gıda sektörünün şekerin her türlüsünü kullanması, özellikle düşük maliyetli nişasta bazlı şeker kullanması ile insan vücudunda gelişebilecek rahatsızlıkları şöyle sıralayabiliriz.

 • Kanser
 • Diyabet
 • Obezite
 • Karaciğer yağlanması ve trigliserit yükselmesi
 • İnsüline karşı direnç
 • Kalp ve damar hastalıklarını beraberinde tetiklemesi

Vücudun günlük şeker ihtiyacı tüketilen besinlerden bile karşılanmaktadır. İnsan hayatından şekeri uzaklaştırırsa obezite ile diyabet ile daha kolay mücadele etmeye başlar. Nişasta bazlı şekerlerde bulunan fruktoz pankreasta insülin salınmasına etkide bulunmaz. Böylece kişide tokluk hissi duyulmadığı için sürekli iştah ve besin tüketimi ile kandaki şeker seviyeleri en üst noktalara ulaşır. Kan şeker seviyelerinin yükselmesi ile obezitenin, hipertansiyonun ve koroner arter hastalığı gibi rahatsızlıklarında tetiklendiği yapılan araştırmalar ile belirtilmektedir. Kandaki şeker seviyesinin artması ile görme bozuklukları da görülmektedir. Nişasta bazlı şeker tüketimi ile alınan fruktozun fazlası yağa dönüşmektedir.

 

 

Nişasta bazlı şeker tüketimi ile oluşan zararlı durumlar

Başlıklar halinde sıralayacak olursak;

 • Fruktoz tüketimi ile kişide pankreasta insülin salgılanmaz ve buna bağlı olarak tokluk hissi duymazsınız.
 • Kalp damar hastalıkları için şekerin her türlüsü zararlı kabul edilirken nişasta bazlı şeker olan fruktoz
  liste başında gelmektedir.
 • Fruktoz tokluk hissi vermediği için bireylerin obez sınıfına girmesine sebep olurlar.
 • İnsülin direnci üzerinde etkisi yüzünden diyabete yakalanma riskinizi artırır.
 • Aşırı fruktoz tüketimine bağlı olarak karaciğerde yağlanma, trigliserid düzeylerinde artış görülmektedir.
 • Eklemlerde iltihaplanmalara sebep olur.
 • Bireyde yüksek tansiyonu tetikler.

Kansere yakalanmak istemiyorsanız, obezite ile uğraşmak istemiyorsanız, diyabetle uğraşmak istemiyorsanız, insülin direnciniz olmasın istiyorsanız ve kalp krizi, alzheimer, kalp damar hastalıkları gibi rahatsızlıklarınız olmasın istiyorsanız özellikle nişasta bazlı şekerlerde uzak durmanız gerekmektedir. Yetişkinler için bile bu derece zararlı olan bir şeker grubunu çocuklardan muhakkak uzak tutmanız gerekir.

Nişasta bazlı şeker tüketerek insülin dengenizin bozulmasına yol açabilir ve çok sayıda hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !