Okyanus Sabununun Faydaları ve Kullanımı

Güneş ışınları, kuru hava, toz, sert rüzgarlar… Hepsi cildimizin sürekli karşı karşıya kaldığı durumlardır. Cildimiz daima dış etkenlere karşı kendini korumaya, güzelliğini muhafaza etmeye çalışır. Ancak cilde bazen içten bazen dışarıdan bazı uygulamalar ile destek olmak gerekir. Verilen tüm desteklerin karşımıza sağlıklı, dinamik, ışıldayan bir cilt olarak çıkması en büyük temennimizdir. Cilt bakımı ve cilt temizliği için piyasada binlerce çeşit ürün bulunuyor. Bunlardan biri de oldukça fazla merak edilen Okyanus Sabunu. Okyanus Sabunu nedir? Okyanus Sabunu nasıl uygulanır? Cilt bakım ve cilt temizliği için hangi ürünü seçmeliyim? Cilt bakımı nasıl uygulanmalı? gibi kafanızın içinde dönüp duran bu soruların cevaplarını dinamik bir cilde kavuşmanız dileğiyle sizler için hazırladık.

Cilt bakım ürünlerini nasıl seçerim?

Cilt bakımının temeli cilt tipine uygun temizleyiciler ile yapılan arındırma işlemidir. Gün içerisinde maruz kalınan kir ve makyaj kalıntılarının tamamen temizlenmesi ile nefes alan cilt kendini yenilemeye fırsat bulacaktır. Cilt temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken husus ise özellikle gece insan vücudu ve cildi iyileştirici etkisi olan kortizon hormonunun salgılandığı vakitlerde arınmış bir cilt ile uykuya geçiyor olmaktır. Tabi ki ışıl ışıl bir cilt hayaliyle cildimizi temizlerken su ve bazı yardımcı, yatıştırıcı ürünlerle cildimize destek olacağız. Cilt temizliğinin ardından mutlaka cildin ihtiyaç duyduğu nemin sağlanması gerekir. Bu nokta da cilt tipinize göre önce hem gözenekleri derinlemesine temizleyen hem de nem sağlayan bir tonik tercih edebilirsiniz. Ardından mutlaka göz çevresi için ayrı, yüz ve boyun bölgesi için ayrı nemlendiriciler kullanmak en doğrusu olacaktır. Bunların dışında cilt bakım rutininize haftalık cildin pürüzsüzlüğünü artıracak olan peeling uygulamasını da ekleyebilirsiniz. Bunları seçerken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar ise;

 • Cilt tipiniz için en uygun temizleme ve bakım ürünlerini seçmek
 • Akne, renk eşitsizliği, hassasiyet, dermatolojik hastalıklar yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanından yardım almak
 • Yaşınıza uygun ürünlere yönelmek
 • Bulunduğunuz mevsime göre ağır ya da hafif bünyeli bakım ve kozmetik ürünlerini tercih etmek
 • Raflarda sizi bekleyen cilt arındırıcı ve cilt bakım malzemelerinin içerik bilgilerini inceleyerek
 • Zararlı kimyasallar içeren ürünleri tercih etmeyerek
 • Güvenilir ve hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olduğunuz markaları seçenekleriniz arasında tutmak
 • Asla ambalajı açılmış ya da zarar görmüş ürünleri almamak olmalıdır.

Cildime nasıl bakım uygularım?

Cilt bakımı doğru ürünler ile yapıldığında ve düzenli olarak devam ettirildiğinde istenen etkiyi gösterecek, ayna da karşılaştığınız görüntü sizi memnun edecektir. Cilt bakımı günlük ve haftalık rutinlerden oluşmalı. Bunları birer iş olarak değil kendinize ayırdığınız değerli vakitler olarak görmeniz keyif almanızı sağlayacaktır. Cilt bakımı uygulamalarında takip edilmesi gerekenler;

 • Cilt temizliği (Arındırıcı sabun, sıvı, köpük ya da pudra temizleyici kullanılabilir)
 • Haftada en az 2 kere peeling (cilt tipinize göre)
 • Cilt tipinize ve problemlerinize yönelik maskeler kullanılabilir (Krem ya da jel formda, kağıt maskeler ya da soyulabilir ve eriyen maskeler tercih edilebilir)
 • Yoğun bakım içeren serumların kullanılması
 • Yoğun cilt nemlendirme

Okyanus sabunu nedir?

Okyanus sabunu son zamanlarda birçok yerde karşımıza çıkıyor. Gerek sosyal medyada gerekse hayatımızda deneyimleri ile tavsiyede bulunan oldukça fazla kişi var. Tabi öncelikle cilt bakım ürünü seçerken yalnızca tavsiyelere göre hareket etmemiz gerektiğiniz unutmamalıyız. Cilt tipimizi, cilt problemlerimizi hatta varsa cilt hastalıklarımızı değerlendiren uzman bir doktor görüşü ile seçim yapmak en ideal olanı. Öncelikle şeffaf mavi görüntüsü ile temiz bir okyanusu andırıyor. Tavsiye sunanların sıklıkla bahsettiği bir diğer özelliği ise oldukça beğeni kazanmış olan kokusu. Okyanus sabunu okyanus suyu ve yosun özlerinden oluşan, aynı zamanda bu karışım alfa hidroksi asitler (AHA) ile zenginleştirilmiş. Okyanus sabununda bulunan Alfa hidroksi asitler (AHA) ise laktik asit, glikolik asit, malik asit, tartarik asit ve sitrik asitten oluşmakta. Asit kelimesi aşırındırıcı ve tahriş edici özelliği kafamızda canlandırsa da alfa hidroksi asitler (AHA) doğada çoğu meyvede bulunan asitlerdir. Cildi tahriş etmeden arındırmada ve ölü derileri temizlemede görev alırlar. Kozmetik ürünlerde alfa hidroksi asit (AHA) içeren ürünlerde bu maddenin yer alabileceği miktarın bir limiti vardır. Bu nedenle AHA içeren ürünlerde güvenilir, bilindik, sertifikalı ürünleri kullanmak ve mutlaka doktora danışarak kullanmakta fayda var. Okyanus sabunu ayrıca Hindistan cevizi yağı ve Palmiye yağı içermekte. Hindistan cevizi yağı okyanus sabununa yüksek nem sağlarken, palmiye yağı yoğun E vitamini içeriği ile cildi koruyucu etki yapar.

Okyanus sabunu nasıl kullanılır?

Okyanus Sabunu her cilt bakım ve cilt temizleme ürünü gibi uzman dermatologların tavsiyesi üzerine kullanılmalı. Herkesin cilt yapısı maruz kaldığı güneş ve soğuk ve cilde tamamen yansıyan sağlık durumu farklıdır. Bu nedenle herkese iyi gelen bir ürünün size de iyi gelecek olması düşük bir ihtimaldir. Pırıl pırıl, dinamik bir cilt için en doğrusu bir hekime danışmak olacaktır. Cilt doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanacağınız okyanus sabununu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kullanmanız cildinizin temizlenmesi açısından uygun olacaktır. Yatıştırıcı etkisi ile de size dingin, kaşıntı yaşamayacağınız bir cilt sunacaktır. Sonrasında da uygun nemlendiricilerle cildinizi neme doyurabilirsiniz. Ancak cildinizde herhangi bir hassasiyet, kızarıklık, tahriş, alerjik belirtiler, yoğun kuruma gibi olumsuz etkilerle karşı karşıya kalırsanız sabunu kullanmayı keserek doktorunuza başvurabilirsiniz.

Okyanus sabunu faydaları

 • Okyanus sabunu ciltte sebum düzenleyici etkisi ile ön plana çıkıyor
 • Akne, leke gibi cilt problemlerinin yaşandığı durumlarda tüm sağlık kontrolleri yapılıp herhangi bir sorun bulunmadığı takdir cilt üzerinden yapılan ekstra bakımlarda başarılı sonuçlar gösteriyor
 • Okyanus suyu ve yosun özleri ile doğal bir temizlik sağlıyor
 • İçerdiği Alfa hidroksi asitler aşındırıcı olmayan bir peeling etkisi sunuyor
 • Bünyesinde barındırdığı Hindistan cevizi yağı cildi nemlendiriyor ve nemin kalıcılığını artırıyor
 • Palmiye yağı içermesi sebebiyle de ciltte hücre yenileyici, cildi koruyucu ve yaşlanma karşıtı etkiler sağlıyor

Tüm bu olumlu etkilerin uygun cilt tipine göre seçim yapıldığında, doğru nemlendiriciler ve güneş koruyucular ile desteklendiğinde ve en önemlisi alanında uzman bir dermatolog önerisi ile düzenli kullanımlarda ortaya çıkabileceğini lütfen unutmayın. Cilt bakım ürünlerini düzenli ve eğer olumsuz bir etki görmediyseniz (tahriş, alerji, aşırı cilt kuruluğu ya da ciltte yağlanma artışı gibi) bir süre devam etmeniz o cilt bakım ürününden görebileceğiniz olumlu etkiyi artıracaktır.

Okyanus sabunu ne kadardır?

Okyanus sabunu içerdiği okyanus suyu, hijyenik koşullarda elde edilen yosun özleri, zengin yağları ile en önemli özelliği olan arındırıcı etkisini sağlayan alfa hidroksi asitler nedeniyle piyasadaki diğer ürünlere göre daha pahalıdır. Gliserin sabunlar içerisinde temizliğin yanı sıra bakım da sağlayan faydalı yağları ihtiva eden okyanus sabunu diğerlerinden bu özelliği ile ayrılmaktadır. Yalnızca üretici firma ya da yetkili eczanelerde bulunabilecek olan okyanus sabunu fiyatı 50 Türk Lirası civarında satışa sunulmaktadır.

Okyanus sabunu ne işe yarar, nasıl kullanılır ve fiyatı nedir gibi soruların cevabı bu yazımızda.
Okyanus sabunu ne işe yarar, nasıl kullanılır ve fiyatı nedir gibi soruların cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !