Örümcek Isırıkları / Sokmaları İçin Öneriler – 1

Örümcek sokması ve ısırıkları için basit tedbirler

Not: Siyah bir dul veya kahverengi keşiş örümceği gibi zehirli bir örümcek tarafından ısırıldınız ise derhal tıbbi yardım isteyin. Eğer ısırığın, zehirli bir örümceğe ait olup olmadığından emin değilseniz ayrıca tıbbi yardım alın.

Örümcekler, bazı ısıran böcekler gibi insanlar üzerinden beslenmezler. Örümcekler genellikle bir savunma mekanizması olarak ısırırlar. Tıbben araknidizm olarak bilinen çoğu örümcek ısırıkları, endişe konusu değildir.

Bunlar sınırlı inflamasyon, kızarıklık, ağrı ve kaşıntı gibi hafif belirtilere neden olabilir. Örümcek türüne bağlı olarak, semptomlar birkaç gün ya da hafta,  bazen de birkaç saat sürebilir.

Ancak, genellikle tehlikeli bölgelerde yaşayan siyah dul ya da kahverengi keşiş örümcekleri gibi zehirli örümceklerin ısırıkları tehlikelidir.

Bu gibi durumlarda, özellikle şiddetli ağrı ve sertlik, kas spazmları, ateş ve titreme, karın ağrısı ve kusma, şiddetli ağrı gibi belirtilerle karşılaşırsanız tıbbi yardım almanız tavsiye edilir.

Zaman zaman, bu ısırıkların belirtileri hemen görünmeyebilir ama bir süre sonra şiddetli hale gelebilir.

Örümcek ısırıklarını tedavi ederken, ana hedef ısırığı etkisiz hale getirmek ve vücuttaki toksinlerden kurtulmaktır. Birçok ev ilaçları semptomların hafiflemesine ve iyileşmesine katkı sağlar. Semptomlar birkaç gün sonra hala devam ediyorsa, bir doktora başvurun.

 

Örümcek ısırmaları için en iyi 10 ev ilacı:

Buz Torbası

Bir örümcek tarafından ısırıldığında yapılması gereken ilk şey, sabun ve su ile yarayı temizlemek. Sonra, etkilenen alan üzerine buz torbasını uygulayın. Soğuk; uyuşmuş sinir uçlarına yardımcı olur, kaşıntı hissini yatıştırır, şişme ve iltihaplanmayı azaltır.

  • İnce bir havluya birkaç buz küpünü sarın ve 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine uygulayın. İlk 24 saat boyunca gerektiği kadar tekrarlayın.
  • Ayrıca birkaç dakika soğuk akan suyun altında etkilenen alanı bekletebilirsiniz.

Not: Cilde doğrudan buz koymayınız.

Karbonat

Karbonat, örümcek ısırıkları için etkili bir tedavidir. Bu alkali madde ağrı, kaşıntı ve inflamasyonu (yangı olayı veya iltihaplanma) azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca zehri vücuttan atmaya da yardım eder.

  • Bir çay kaşığı karbonat ve suyu karıştırın.
  • Bir pamuk yardımı ile 5 dakika boyunca etkilenen alana uygulayın.
  • Ilık su ile etkilenen bölgeyi yıkayın.
  • Rahatsızlık devam ederse, birkaç saat sonra tekrarlayın.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– Örümcek Isırıkları / Sokmaları İçin Öneriler – 2

– Örümcek Isırıkları / Sokmaları İçin Öneriler – 3

Böcek ısırıklarına karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemler.
Böcek ısırıklarına karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !