Osteoporoz Nedir Ve Beslenme Önerileri

Osteoporoz (Kemik erimesi)

Osteoporoz halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi hastalığıdır. Kemikler bünyesinde bulunan mineralleri kaybederek  zayıflamaya başlar,  güçsüzleşir ve kırılgan bir hal alır. Kemik erimesi kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür. Erkeklerdeki  testosteron hormonu kemikler üzerinde koruyucu etki yapar. Ayrıca kadınların menopoz dönemleri kemiklerdeki yıkımı artırır. Erkeklerde böyle bir dönem olmadığı için daha az etkilenirler bu rahatsızlıktan ancak testosteronun az salgılanması ve genetik yatkınlık kemik erimesi hastalığının erkekleri de etkilemesine sebep olur.

Kemik erimesi yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Sebepsiz yere ağrılarınız olur üstelik bu ağrılarda sabit değildir gezicidir. Güçsüzleştiğinizi  hissedersiniz, bazen olur ki en basit hareketleri  dahi yapmakta zorlanırsınız. Yorgunluk hali vardır. Kemikleriniz kırılmaya yatkındır. En ufak darbelerde dahi günlerce geçmek bilmeyen ağrılar oluşur. Bel, sırt ve boyun  ağrılarınız artar. İlerleyen yaşlarda boyda kısalma, kamburlaşmalar  görülür.

 

 

Tedavisi ve beslenme önerileri

Kemik erimesi kemik yoğunluğu testi ile tespit edilebilen bir hastalıktır. Tedavisi düzenli kalsiyum alımı ile olur ancak sadece ilaç almak asla yeterli değildir. Düzenli spor yapılmalıdır özellikle her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş çok faydalıdır. Bu hastalıkta hayat tarzı tamamen değiştirilmelidir. Yediğimiz, içtiğimiz şeylerin kalsiyum ve d vitamini  açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir. Her gün mutlaka güneş altında en az on beş dakika vakit geçirilmelidir. Bünyesinde bol kalsiyum barındıran  süt, peynir, pekmez ve yeşil sebzeler  düzenli olarak tüketilmelidir, ayrıca c vitamini, çinko ve demir alınımı sağlanmalıdır. Kuru soğana hayatınızda yer açmalısınız çünkü kemik erimesinin tedavisinde çok etkilidir.

Malzemeler:

1- yirmi tane limon

2- on diş sarımsak

3- on adet yumurtanın kabuğu

4- bir kaşık toz  zencefil

Hazırlanışı:

Limonları sıkın, sarımsakları robotta iyice parçalayın, çiğ yumurta kabuklarını  tercihen  robotta çekin yada havanda iyice dövün. Bütün malzemeleri cam bir kavanozda karıştırın. Kavanozun ağzını bir tülbent ile örtüp bir hafta kadar dolapta bekletin. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmayı ihmal etmeyin.  Bir haftanın sonunda her gün bir yemek kaşığı tüketin. Bu kürü egzersizle desteklemeyi unutmayın.

Kemik erimesi (osteoporoz) üzerine yazı
Kemik erimesi (osteoporoz) üzerine yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !