Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak nedir?

Çevrenizde evhamlı dediğiniz insanların bir iki kademe ilerisine panik atak insan da diyebiliriz. Panik atak kişide sıkıntı, korku ve endişe duyguları bir arada bulunurken nöbetler halinde ortaya çıkan bir rahatsızlıkdır.

 

 

Panik atak ne tür belirtiler gösterir?

Toplumda çok sık kullanılan bir tabir olarak geçse de aslında tanımına uymayan kişiler panik atak olmayabilir. Panik atak geçiren kişiler o an ölümle yüz yüze geldiğini, kalbinde bir problem olduğunu, yalnız kalırsa sorunların artacağını, kalp krizi geçirebileceğini, bayılabileceğini ya da hayatın son anını yaşarmış gibi hissederek panik içinde doktora başvururlar. Genellikle 10 dakika içinde panik hali yani geçirilen atak maksimum seviyeye gelir. Yaklaşık yarım saat sonra atak kendiliğinden düzelmeye başlar fakat kişide yorgunluk, hiçbir şey yapmama hissi ve yalnız kalamama durumları ortaya çıkar.

 

 

Panik atağı neler tetikler?

Belirli bir sebebe bağlı olmayıp her an ortaya çıkabilecek panik atakta stresin tetiklediği düşünülmektedir. Ayrıca beyinde bazı kimyasal maddelerin eksilmesine bağlı olarak da ortaya çıktığı düşünülür. Genetik yatkınlık panik atakta da geçerlidir. Genelde yirmili yaşlarda çıkan bu rahatsızlıkta kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Genetik yatkınlık birinci derece aile fertleri haricinde akrabalarda görüldüğünde de geçerlidir.

 

 

Panik atağı neler arttırır?

İçine kapanık kişilerde, toplumdan ayrı yaşamayı, topluma karışma duygusundan uzak kaldıkça panik atak ve panik bozukluğu artar. Baskılanan dürtüler panik atağı artırır. Madde bağımlılığı olan kişilerde panik atak hali artar. Her durumda mükemmelliği arayanlar ya da takıntılı kişilerde daha fazla görülür.

 

 

Panik atak belirtileri

Panik atağın ondan fazla belirtisi vardır. Bu belirtilerden bazıları sizde de olabilir ama hemen endişe etmenize gerek yok çünkü panik atak olarak tanımlanabilmesi için literatürde en az dört belirtinin kişide olması gerekir. Tabi bu dört belirti olduğu halde panik atak olarak da tanımlanmayabilir.

 

Belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Titreme hali
 • Göğüste sıkışma ve ağrı hissinin aynı anda seyretmesi
 • Nefes alıp verirken zorlanma, buna bağlı olarak boğuluyormuş hissine kapılma
 • Nefes tıkanması
 • Bulantı ve bulantıya bağlı karın ağrısı, bulantıya eşlik eden geğirme
 • Ateş basması ya da üşümeye bağlı terleme
 • Kalbin normalden daha fazla çalışmasına bağlı olarak yerinden fırlayacakmış gibi bir his vermesi ve buna bağlı çarpıntı
 • Bayılma hissinin oluşması ve beraberinde baş dönmesi
 • Algıda seçiciliğin azalması, kendini kaybetme hissi
 • Karıncalanma ve uyuşma hissinin vücutta artması
 • Kontrol kaybı ile başkasına zarar verme duygusunun oluşması, çıldırma hissi
 • Ölümün yakınlığı hissinin oluşması ile ölümden korkma
 • İçinde bulunulan çevrenin gerçek olmadığı hissine kapılma

 

Bunlara benzer belirtileri en az dört adet olmak üzere yaşıyorsanız panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda bir yere oturulmalı, kişi kendini telkin etmeli, bunun bir atak olabileceği konusunda kişi kendini yatıştırmalıdır. Böyle bir anda ani üzücü ya da sevinç veren durumlardan uzak kalmalı kişi en azından kendi kendini sakinleştirmelidir. Bu tür bir rahatsızlığa sahipseniz bir hekime başvurup anti depresan tedavisi ile panik atağı tetikleyebilecek duygu-durum hallerini minimize edebilirsiniz.

Panik atak nedir, neler panik atağı tetikler, atak sırasında neler yapılmalı ve daha bir çok sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !