Papatya Suyu ile Saç Açma

Papatya Suyunun Cilde Faydaları

Papatya suyu ile saç açma

Doğada pek çok farklı bitki bulunmaktadır. Papatya bu bitkiler arasında en çok sevilen ve bulunanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Üstelik papatya insan sağlığı açısından oldukça faydalı bitkiler kategorisine de ismini yazdırmıştır. Faydaları ne şekilde kullanıldığına, tüketildiğine göre değişim göstermektedir. Pek çok insan doğrudan çayını içse de papatyanın suyu da insan sağlığına destek olmaktadır. Fakat faydaların görülebilmesi için hem düzenli uygulama hem de doğru uygulama şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Papatya Suyu ile saç açma nasıl yapılır ?

Bitkilerin bazıları hatalı uygulamalar yüzünden istenmeyen sonuçlar getirmektedir. Bu neden yüzünden papatya suyu gibi bitkilerden elde edilen karışımların dikkatli şekilde değerlendirilmesi şarttır. Pek çok insan papatya suyunu sadece saçlarında kullanmaktadır.

Bilmeyenler için papatya suyunun saçların doğal olarak rengini açmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. Papatya suyu ile saç açma yanında cilt sağlığı ve cilt rengini açmak için de papatya suyu kullanımı vardır. Papatya suyu ile saç açma çok bilinen ve güneşli havalarda genç kızlarımızın bir kaç ton saç rengini açma için sık başvurdukları bir yöntemdir.

Cilt rengini ve parlaklığını sağlamak için papatya suyu faydaları arasında sayılan anti aging ve anti oksidan cilt bakımı için kullanımı ise fazlaca bilinmeyen bir etkisidir. Ancak bu suyu doğrudan cildine uygulayanların sayısı da azımsanamayacak kadar yüksektir.

Peki papatya suyunun cilde uygulanması doğru mudur?

Öncelikle uzmanlar konu hakkında olumsuz açıklamalar yapmamaktadır. Bu neden yüzünden düzenli aralıklarla papatya suyunun cilde ve yüze uygulanmasında bir sakınca olmadığına kesin gözü ile bakılmaktadır. Ancak her insanın cildi kendine özel bir yapı bulundurmaktadır.

Kullanım sonrasında ciltte ve yüze;

  • Kızarıklık,
  • Kaşıntı,
  • Yanma gibi belirtilerin görülmesi halinde kullanıma son verilmelidir.

Uygulamanın hemen ardından açıklanan belirtilerin görülmesi halinde uygulama yapılan bölgelerin temizlenmesi de gerekmektedir. Temizleme işlemi nemli bir havlu ya da pamukla gerçekleştirilebilmektedir. Nazik hareketlerle yıkama da temizlenme sağlayacaktır.

Papatya Suyu Faydaları

Alerjik reaksiyonlar göstermeyenler ve doğru şekilde uygulayanlarda bir süre sonra papatya suyu faydaları görülmeye başlayacaktır. Suyun cilde uygulanması ile yakalanan faydalar arasında;

  • Parlak bir görünüm elde edilmesi,
  • Gözlerdeki yorgun görünümü azaltması,
  • Gözaltı morluklarına iyi gelmesi sayılabilmektedir.

Faydaların görülebilmesi için hangi tür ürünlerin kullanıldığına da dikkat edilmelidir. Zira piyasada papatya suyu ile saç açma kadınlar kulübü yorumları gibi pek çok sosyal medya ve bilgi içerikli mecrada papatya suyu ile saç açma nasıl yapılır gibi pek çok konu başlığına ve değişik yönteme erişim sağlanması mümkündür. Fakat bu ürünlerin hepsinin doğal olmadığı bilinmektedir. Bundan kaynaklı olarak ürün teminlerinden önce içerikleri muhakkak kontrol edilmelidir. Bileşenleri farklı olan ya da ek maddeler içeren papatya sularının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Papatya Suyu Nasıl Uygulanır?

Papatya çiçekleri faydalarının değerlendirilebilmesi için ilk olarak bahsedildiği üzere ürün içerikleri kontrol edilmelidir. Kötü olan markalar olduğu gibi saf olarak üretim yapan kaliteli markalar olduğu da bilinmektedir. Seçimlerin yapılamaması durumunda kişilerin kurutulmuş olan papatyaları kaynatarak kendilerinin papatya suyu hazırlaması da mümkün ve ideal yöntemdir. Hazırlanan suların sprey formunda bir şişeye konması durumunda kullanımları da kolaylaşacaktır.

Uygulamanın farklı şekillerde yapılması mümkündür. Sprey formundaki suların on cm kadar uzaktan cilde ve saçlara sıkılması idealdir. Cilt bir süre sonra papatya suyunu emecek ve güneş ışığına maruz kalan saçlar birkaç saat içinde fark edeceğiniz şekilde rengi bir kaç ton açılacaktır. Cildiniz de aynı şekilde papatya suyunu zaten emecek ve sonra bu emdiği papatya suyunun faydaları olarak cildinizi parlatacaktır. Aynı şekilde temiz bir havlu ya da pamuğa dökülen papatya suları tampon hareketlerle sorunlu bölgelere rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Papatya suyu ile saç açma amaçlı kullananların yorumları

Gediz K 17 yaş, ev kızı: Saçlarımı güneş ışığının dik gelmediği bu sonbahar mevsiminde bol bol papatya suyu ile saç açma işlemi yapıyorum. Saçlarım 3 hafta sonra 2 ton açıldı ancak uygulamayı bırakınca tekrar eski rengine döndü. Sürekli uygulama en iyisi düzenli ve az az papatya suyu kullanımı ideal.

 Şaziye K 37 yaş, tüccar: Gelinlik satıyorum ve gelin adaylarına bazen doğal olarak saçlarının rengini nasıl bir kaç ton açabilecekleri yönünde bilgi veriyorum. Bu şekilde papatya suyu ile saç açma yöntemi sıklıkla müşterim olan gelin adaylarında ve onlara göstermek için kendimde çok sıklıkla deniyorum ve olumlu sonuçlarını gözlemliyorum.

Handan B 23 yaş, ev hanımı: Aslen Afgan göçmeniyiz 30 yıl önce Türkiye’ye göçmüşüz. Kapkara saçlarım ailemin atalarından genetik olarak bana geçen bir özellik ülkemizde düzenli olarak at yetiştiriciliği yapan ve atların tüylerinin renklerini açmak için kullanılan papatya suyu ile saçlarımın rengini birkaç ton açabiliyorum. Ayrıca saçlarım pırıl pırıl ışıldıyor.

 

 

error: Kopyalamak mümkün değil !