Parabenin Tehlikeleri Nelerdir ve Hangi Ürünlerde Bulunur

Kozmetik sektörünün vazgeçilmezi olan paraben, ürünlerin raf ömrünü uzattığı ve düşük maliyetli bir ürün olduğu için tercih edilir. Kozmetik sektörü haricinde ilaçlarda, dondurulmuş gıdalarda, ketçap, mayonez, reçel ve meyve sularında da raf ömrünü uzattığı için paraben kullanılmaktadır.

 

 

Paraben ne işe yarar?

Zararlarının bilinmesinden sonra basın, medya ve sosyal medya üzerinde sıklıkla paraben içermeyen ürünlerden bahsedilmekte olup paraben içeren ürünlerden uzak durulması söylenmektedir. Kullanım alanının çok fazla olması, paraben içermeyen ürünleri, içerenler arasından bulmakta bizleri bir hayli zorlamaktadır. Parabenler ürünlerin raf ömrünü uzatırken aynı zamanda mantar, bakteri ve diğer zararlı mikro organizmalarında üremesini, yayılmasını engellemektedir.

 

 

Paraben hangi ürünlerde bulunur?

Kozmetik ürünlerde paraben;

 • saç boyaları,
 • duş jelleri,
 • traş losyonları,
 • maskeler,
 • fondötenler,
 • şampuanlar,
 • vücut kremleri

gibi birçok üründe bulunmaktadır.

 

Kozmetik ürünlerin üzerinde paraben;

 • etil paraben,
 • metil paraben,
 • propil paraben,
 • butil paraben

şeklinde de yazabilir.

Paraben hakkında zararlı olduğu görüşü dışında fazla kullanılmazsa zararlı olmayacağını düşünenler de vardır. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) göre belli bir miktarda paraben kullanımına onay alabilen firmalar mevcuttur. Kozmetik sektörünün dev bir pazara sahip olması alınabilen onayları kolaylaştırmaktadır. Paraben hakkında yapılan çalışmalarda hızla vücuda girdiği, kanda ve idrarda birkaç saat içinde bulunduğu tespit edilmiştir. Sürekli ve uzun süreli kullanımlarda kansere kadar yol açtığına dair çalışmalarda mevcuttur.

 

Parabenin zararları

Ciltte meydana gelen problemler

Özellikle kozmetik sektöründe yaygın kullanımı cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Paraben içeren ürünler kullanan kişilerin ciltleri ultraviyole ışınlara daha fazla maruz kalır. Ciltte yaşlanma ve bozulmalar meydana gelir. Cildinize zararlı gelen parabenli ürünleri kullanmak, bunun etkilerinden kurtulmak için sizi bu sefer farklı kozmetik ürünlere yönlendirmek zorunda bırakır.

 

Cilt hastalıkları

Parabenin hızla emilimi sedef, egzama gibi rahatsızlıklarının belirtilerinin artmasına, hassas ciltlerde alerji ve kızarıklıklara sebep olabilir.

 

Hormonal ve bağışıklık sistemi üzerine etkileri

Parabenin bilinen bir diğer zararı da bağışıklık sistemi üzerinedir. Özellikle yeni doğan bebekler ve çocuklarda ciddi hasarlara sebep olabilmektedir. Çocuğunuz için paraben içermeyen ürünleri tercih etmenizi öneririz.

Kadınlarda ve erkeklerde de hormonal etkileri mevcuttur. Kadınlarda bulunan östrojen hormonunu taklit eden paraben, uzun süreli kullanımda her ne kadar etkisi kesinleşmemiş olsa da meme kanserine sebep olabildiği üzerinde durulmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda meme kanserine yakalanmış bayanların tümörlü hücrelerinde az miktarda paraben olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde üreme hormonu olan testesterona da etkisi olduğu tespit edilmiş olup sperm sayısını bile azalttığı düşünülmektedir.

 

 

Paraben içeren ürünleri nasıl tanıyabilirsiniz?

Paraben içeren ürünleri zaman zaman verilen kod numaralarından da tanıyabilirsiniz. Aldığınız ürünlerin üzerinde:

 • E214,
 • E218
 • E216

kodları bulunuyorsa bunlar parabenin türevleri olan:

 • metil paraben,
 • etil paraben ve
 • propil parabeni

temsil eder.

Paraben kansorejen etkisi yüzünden Fransa’da yasaklanma noktasına kadar gelmiş olmasına rağmen birçok üründe halen tercih edilmektedir. Parabenin yerini alabilecek ürünlerin pahalı olması ya da onlarında işlenmesi sırasında kullanılan diğer koruyucu maddelerinde zararlı olması parabeni bulunduğu konumda lider yapmaya devam etmektedir.

Paraben içeren ürünlerden korunmak için aldığınız ürünleri sıkı bir şekilde kontrol etmeli ve paraben içermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bazı kozmetik ürünlerde son kullanım tarihi yazmamasının sebebi de paraben içermesidir. Paraben içeren ürünlerin uzun süre bozulmadan kalması, bu tür ürünlerde sadece ‘açıldıktan sonra 6 ay ömrü vardır‘ ve ya ‘Açıldıktan sonra 12 ay ömrü vardır‘ ibarelerinin bulunması uzun süreli saklama koşullarını sağlama adına paraben içerdiklerinden kaynaklanır.

 

 

Uyarı:

Ucuz olması ve uzun süreli sağladığı raf ömründen dolayı paraben içeren ürünlere kıyasla içermeyen ürünleri bulmak zor olmaktadır. Sağlığınız için pareben içermeyen ürünleri tercih ediniz.

Bu kadar yaygın olarak kullanılan, cilt ve hormon rahatsızlıklarına sebep olan parabenin zararlarını öğrenmek için bu yazımızı okumalısınız.
error: Kopyalamak mümkün değil !