Pirinç Sabunu Faydaları (Cilt Beyazlatma)

Pirinç Sabunu Faydaları

Pirinç doğrudan gıda olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra hammadde olarak da değerli olan pirinç sayesinde pek çok farklı yan ürün üretilmektedir. Pirinç sabunu da bunlardan biridir. Ülkemizde kullanım oranları giderek artan pirinç sabununun pek çok cilt sorununa olumlu etkisinin olduğunun altı çizilmektedir. Bu sabun pirinç özünün özel yöntemler ile ezilmesi sayesinde oluşturulduğundan bahsedilmektedir. Tamamen doğal olması sayesinde pirinç sabununun kullanılması uzmanlar tarafından da teşvik edilmektedir.

 

Pirinç sabunu ne işe yarar?

 • Pirinç sabununun içerisindeki bileşenlerin cildi beyazlatıcı etkisi vardır.
 • Yüzünüzde sağlıklı bir ışıltı bırakır.
 • Düzenli olarak kullanıldığında cildinizdeki renk bozukluğunun düzelmesine yardımcı olur.
 • Yüzünüzdeki yara izlerini ve diğer koyu renk lekelerin renginin açılmasına ve daha soluk görünmelerine katkı sağlar.
 • İyi bir cilt nemlendirme ürünüdür.
 • Nemin cilde hapsederek cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Fazla üretilen yağı ciltten temizler.
 • Güneş yanıklarını hafifleterek cildi rahatlatır.

Pirinç sabunu, sert kimyasallar kullanmadan cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olan mükemmel bir üründür.

Pirinç sabunu cildi beyazlatır mı?

Evet. Pirinç sabunu içerisindeki bileşenler sayesinde cildinizin daha beyaz görünmesine katkı sağlar.

 • İçeriğindeki yüksek PABA (para aminobenzonik asit) seviyesinden dolayı cildin güneşe karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur.
 • İçindeki allantoin güneş yanıklarını hafifletir ve cildin iyileşmesine yardım eder.
 • İçindeki tirozinaz ciltteki melanin üretimini kontrol altında tutar.
 • Fazla yağ ve sebumu deriden uzaklaştırır.
 • Yeni hücre üretimini hızlandıran ve yaşlanmayı yavaşlatan zengin bir B vitamini kaynağıdır.
 • Ciltteki kolajen ve elastin seviyesini arttırarak cildin daha beyaz görünmesine katkı sağlar.

Pirinç sabunu faydaları arasında sivilcelere etkisi

Pirinç sabunu faydaları arasında küçük sivilceleri azaltmasına ve komedon siyah noktaları temizlemesi de sayılabilir. Cildin aşırı ürettiği yağı azaltarak gözeneklerinizde yağ ve kir birikimini sınırlayabilir. Bu da daha az sivilce çıkmasına yardımcı olur. Ancak pirinç sabununun bakterileri öldürücü etkisi sınırlıdır. Sadece her sabunun içerisinde olan bileşenler sayesinde bakterilerin hücre zarlarını çözerek bakterilerin yok olmasını sağlar.

Nereden satın alınabilir ve fiyatı nedir?

Pirinç sabunu faydaları bu kadar çok olunca elbette ilk aklınıza gelen soru pirinç sabunu nasıl temin edebiliriz? Aslında aktarlarda fazlaca rastlanmayan pirinç sabunu belki en kolay internet üzerinden online satış mecralarından satın alınabilmektedir. Pirinç sabunu fiyatı 15TL ila 30TL arasındadır.

pirinç sabunu faydaları

Pirinç Sabunu Yüze Nasıl Uygulanır?

Pirinç sabununun ne şekilde uygulanması gerektiği ile alakalı olarak farklı açıklamalar bulunmaktadır. ancak bazı açıklamaların herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Hatta bireyleri hatalı kullanıma götüren uygulamalar sabunun kullanımı yüzünden cildin kurumasına neden olmaktadır. Peki istenen etkilerin görülebilmesi için pirinç sabunu nasıl kullanılır?
Pirinç sabununu kullanmadan önce ellerin yıkanması gerekmektedir. Sonrasında ise yeteri kadar su ile sabunun köpürtülmesi gerekmektedir. Köpürtme işleminden sonra yüze uygulama aşamasına geçilmektedir. Her gün kullanılmasında bir sakınca olmayan bu sabunun direkt olarak yüze uygulanmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sabun köpüğünün yüze uygulanmasından sonra durulama ve kurulama işlemleri yapılmalıdır.

Pirinç Sabunu Yüzde Kaç Dakika Bekletilir?

Bitkisel ürünlerin de diğer kozmetik ürünlerin de etkilerinin artırılabilmesi açısından normalden daha uzun süre yüzde bekletildikleri bilinmektedir. bu tür uygulamalar aslen uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Pirinç sabunu kullanımı konusunda verilen detaylara uygun şekilde hareket etmek bu sabunun etkilerinden zaten maksimum derecede istifade edebilmeyi sağlamaktadır.
Sabunun yüzde bekletilmesi uygulama önerileri arasında yer almamaktadır. Diğer sabun türlerinde de olduğu gibi bu sabunun da yüzde bekletilmesi demek nem dengesinin olumsuz manada etkilenmesi demek olacaktır. Siz de bekletmek yerine köpüklü yıkama aşamasını uzatarak sorunsuz kullanım avantajlarına erişim sağlayabilirsiniz. Köpüğün uygulama zamanı olarak iki ila üç dakika kadar devam etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun haricindeki bekletmeler ise tavsiye edilmemektedir.

 

Pirinç sabunu cilt bakım ürünlerini incelediğiniz zaman Uzakdoğu kozmetiklerinin içerdiği aktif maddelerden biri olarak çoğu zaman gördüğümüz pirinç ana maddesinden yapılır. Sitemizde cilt beyazlatma ile ilgili maskeleri anlattığımız yazılarımızda da sıklıkla pirinç, pirinç unu ve pirinç suyu kullanıldığını hatırlayabilirsiniz. Uzakdoğu ve özellikle Kore ve Japonya’da geleneksel kozmetik ve sabun üretimi sırasında pirinç suyunu kullanarak pirinç sabununun faydaları ortaya çıkarılmaya özen gösterilir.

Pirinç sabununun faydaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Kısaca Pirinç Sabununun Faydaları Nelerdir?

Cüzi rakamlar üzerinden satılmasına karşın pirinç sabunu faydaları oldukça fazladır. Bu neden yüzünden piyasada üretim miktarlarının son yıllarda arttığı da görülmektedir. Sabunun kullanım talimatlarına uygun şekilde değerlendirilmesi halinde;

 • Cilde parlak görünüm verdiği,
 • Ciltte beyazlık sağladığı,
 • Sivilce ve siyah nokta gibi problemleri giderdiği,
 • Yüzdeki aşırı yağlanmayı ortadan kaldırdığı,
 • Cildin nem dengesini sağladığı bilinmektedir.
 • Pirinç sabununun faydaları arasında leke görünümünde azalma sağlaması da bulunmaktadır.
 • Artık hemen herkeste sivilce ve güneş lekelerine rast gelmek mümkündür. Bu sabunu düzenli şekilde kullananlar ciltlerindeki lekelerin zaman içerisinde azaldığını fark edeceklerdir. Cilde nem sağladığı için kırışıklık görünümünü de aza çeken pirinç sabunu bu sayede genç bir yüz oluşumunu desteklemektedir.
 • Son olarak pirinç sabununun kadınlar kulübü üyeleri tarafından da çil görünümünü azalttığının üzerinde çokca durulmaktadır. Tabi faydalar için düzenli ve doğru kullanım koşullarına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Pirinç sabunu faydaları ve kullananların yorumları

Pirinç sabunu faydaları, cilt beyazlatma gibi çeşitli amaçlar için satın alıp kullanan ve görüşlerini internette yayınlayan kullanıcıların yorumlarından derlenmiştir.

Selin M. 24 yaş, öğretmen: Pirinç sabunu ekşi yorumları ile haberdar oldum ve satın aldım. Çok doğal kokuyor ve cildimi yumuşacık yaptı, yüzümde bir iki ton beyazlaşma oldu ve  tekrar satın almayı düşünüyorum.

Kerim A. 30 yaş, jimnastikçi: Karma bir cilde sahibim ve 1 haftadır pirinç sabunu faydaları için elime ve yüzüme kullanıyorum. Sürekli ellerimde talk pudrası kullandığım için oluşan cilt egzemaları ve alerjiler azaldı ve ellerim yumuşadı şimdi artık düzenli pirinç sabunu kullanıyorum. Yüzümde cilt gözeneklerimin küçülmesine yardımcı oldu ve cildimdeki lekeler kayboldu.

Hayşe B. 17 yaş, öğrenci: Cildimi pürüzsüzleştiriyor ve cilt rengini dengeliyor. Kuru cildi olanlara tavsiye ediyorum. Ben kullandım çok fayda gördüm ancak öğrenci içn biraz pahalı olduğunu düşünüyorum.

Zati S. 74 yaş, emekli: Yıllarca kötü şartlarda ellerimle çalıştığım için ne yaparsam yapayım ellerimi beyazlatma imkanı bulmadığım için pirinç sabunu faydaları hakkında yapılan yorumları görünce kullanmaya başladım. Pirinç sabunu sadece ellerime değil yüzüme de kullanarak el ve yüzümü pırıl pırıl ve dinç ve beyazlamış olarak görmek beni mutlu ediyor.

Pirinç sabununun zararları

Bilinen pirinç sabunu faydası dışında yan etkileri bulunmamaktadır. Doğal bileşenlerle üretildiğinde cildiniz için temizleme, cilt lekelerini soldurma, yağlardan arındırma, nemlendirme ve benzeri çok sayıda faydası bulunmaktadır. Sabun alırken dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • Alkali içermemelidir.
 • Kostik baz ile üretilmemelidir.
 • Paraben ve silikonsuz olmalıdır.
 • Renklendirici ve esans bulunmamalıdır (alerjik ve hassas ciltlerde tahrişe sebep olmaktadır)

Pirinçten Yapılan Yüz Gençleştirici En İyi Japon Maskesi

Pirinç Unu Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Pirinç Suyu İle Sıkı Bir Cilt

Kararmış El ve Ayakları Beyazlatmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz 10 Muhteşem Yöntem

Pirinç sabunu faydaları arasında cildinizin beyazlaması ve cildinizde olan pigment renk dengesizliklerini azaltır.
error: Kopyalamak mümkün değil !