Portakal Kabuğu Ve Yoğurt Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Portakal Maskesi

Cildimiz, yağlı ve kuru cilt tipi gibi koyu, açık ve ara tonlarda çok geniş bir renk skalası ile güneş ışıkları ve mevsimsel etkilere uyum açısından özgün yaratılmıştır. Kimileri daha koyu ton bir cilde sahip olmak isterken kimileri de daha açık veya buğday rengi bir cilde sahip olmayı arzu eder veya çevresel etkiler bunu zorlayabilir. Portakal yetişen bölgeler ekvator kuşağına yakın ve güneş ışınlarının bölgeye dik veya dike yakın geldiği coğrafyadır. Bu coğrafyanın endemik bitkisi turunçgiller ve özelinde portakal bu bölgenin koyu tenli ve esmer insanları için cilt rengini açmaya yarayacak bazı mucizeleri barındıran portakal kabuğu maskesi veya kısaca portakal maskesi için de anavatandır.

Açık ten tutkusu kişisel bakım ve makyajın daha çok yakıştığı düşüncesi ile şekillenmekte ve çok geniş bir kesim tarafından arzu edilmektedir. Eski çağlarda bile Yunan kadınları beyazlaşmak için psimuthion diye bilinen bir tür tebeşir tozunu, cilt kusurlarını ortaya çıkarması ve sağlıklarını bozması gibi yan etkilerine rağmen devamlı yüzlerine uygularlardı.

Bugün ise piyasada pek çok kozmetik ürün cilt rengini açma iddiasına sahiptir. Fakat bunların içerisinde zararlı kimyasal içeriğe sahip olanlar da bulunabilmektedir. Hatta bazılarnda kanserojen madde içeren katkılar dahi mevcut olabilmektedir. Bu sebeple en sağlıklısı ve en önemlisi evde hazırlayabileceğimiz doğal cilt beyazlatıcı maskelerdir.

 

 

Portakal kabuğu maskesi cildiniz için neden faydalıdır?

Portakal kabuğu maskesi içerdiği vitamin ve mineraller ile hangi faydalara sahip olduklarını aşağıda listeliyoruz:

C vitamini:

Portakal maskesi cildi serbest radikallerin oluşturduğu hasardan korur. Akne oluşumunu kontrol altında tutar ve sağlıklı bir cilt parlaklığı verir.

 

Kalsiyum:

Portakal maskesi ve yoğurt kombinasyonu hasar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve DNA hasarını önler. Kuru, pul pul dökülen ve kaşıntılı ciltleri iyileştirmek için uygundur.

Potasyum:

Kurutulmuş cildi nemlendirir. Nemi korumaya yardımcı olur.

 

Magnezyum

Cildin hücrelerindeki oksidatif stresini önler. Cildinizin sağlıkla parlayarak daha genç görünür.

 

 

Portakal Kabuğu Maskesi için Malzemeler:

  • Yoğurt (1 yemek kaşığı)
  • Portakal kabuğu rendesi (2 yemek kaşığı)

 

 

Portakal kabuğu ve yoğurt maskesi nasıl hazırlanır?

Kurutulmuş portakal kabuğu,  portakal maskesi için yoğurt ile birlikte evde kendi imkanlarınız ile hazırlayacağınız pratik bir maskedir. Hem kolay, hemde sıfır maliyetlidir.

 

Hazırlanışı;

Öncelikle yapılması gereken portakal kabuklarının güneşte kurutulmasıdır.

  • Kurutulmuş portakal kabukları rendelenip, yoğurtla karıştırıldıktan sonra hamur haline getirilir ve biraz su eklenir.
  • Bu karışım cilde sürülüp, 20 dakika beklenir
  • Ardından soğuk su ile durulanır.

Bu uygulama ile ciltteki lekelerin rengi açılır ve cilt renginiz bir kaç ton beyazlaşır.

 

Ek bilgiler

Hindistan cevizi yağının da yüz ve vücudun diğer parçaları üzerinde aydınlatıcı ve izleri yok edici etkileri vardır. Yapılması gereken yalnızca bu yağı cilt lekelerine ve izlerine uygulamaktır. Düzenli kullanıldığı takdirde başarılı sonuçlar elde edilir. Bu maskelerin yanı sıra, buğday unu ve zerdeçal tozu karışımı, süt, bal, limon suyu, yulaf ezmesi, yoğurt ve domates maskesi, bal ve badem maskesi, domates ve kişniş maskeleri gibi uygulamalar oldukça doğal yöntemlerdir.

 

 

Cilt beyazlatıcı diğer maske tarifleri:

– Pirinç Unu Maskesi İle Cilt Beyazlatma

– Evde Doğal Cilt Beyazlatma Kremi Yapımı

– Doğal Yollarla Yüz veya Cilt Beyazlatma

 

Yüzyıllardır en büyük güzellik ölçütlerinden biri beyaz ten olmuştur. Beyaz ten, masumiyet ve duruluğu çağrıştırdığından bu ten rengine kavuşmak için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. Bayanların nezafet ve asaleti ile örtüşen bu arzu bundan sonraki yüzyıllarda da geçerliliğin koruyacaktır. Farklı reçetelere sahip portakal maskeleri bu cilt beyazlatma amaçlı yaygın kullanımı olan bir öneridir.

Portakal ile cilt beyazlatma maskesi
Portakal kabuğu maskesi ve yoğurt karışımı cilt beyazlatma maskesi
error: Kopyalamak mümkün değil !