Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur

Potasyum ne işe yarar?

K harfi ile ifade edilen potasyum, vücutta birçok önemli fonksiyonu olan bir elementtir. Vücutta sinir iletişimi için olmazsa olmaz bir elementtir. Vücudumuzda hücresel düzeyde, hücre zarında sodyum potasyum pompası denilen hücre içi ve hücre dışı sodyum potasyum dengesini sağlayan bir yapı mevcuttur. Bu yapı sayesinde hücre içinden dışına sodyum, hücre dışından içine potasyum transferi gerçekleşir. Hücrenin fonksiyonlarını yerine getirmesinde ve canlılığını korumasında bu pompa hayati önem arz eder. Her hücrede bu hayati önemi yüzünden potasyum bulunur.

Kas gelişiminde de önemli görev alan potasyum yeteri kadar alınamazsa kas zayıflığı, kalp ritm bozukluğu, yorgunluk ve reflekslerinizde yavaşlamalar görülür.

 

 

Potasyumun vücut için faydaları

Son derece önemli olan potasyum;

  • Tansiyonu düşürerek dengeler.
  • Sıvı dengesinde görevlidir.
  • Kalbinizde ritim düzenler.
  • Protein sentezinde görev alır.
  • Böbrekler için gereklidir.
  • Sinir ve kas faaliyetleri için hayati önem arz eder.
  • Glukozu glikojene dönüştürerek kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır.
  • Ciltteki asit alkali dengesi için önemlidir.

 

 

Potasyum içeren gıdalar

Yukarıda önemini saydığımız potasyumu birçok besinden elde edebilirsiniz.

 

Balık

Hayvansal gıdalar içinde potasyum bakımından en zengin türdür. Özellikle somon balığı ve ton balığında en yüksek oranda bulunur.

 

Muz

Bitkisel gıdalar içinde potasyum bakımından en zenginidir. Aynı zamanda lifli bir besin olması ile tokluk hissini de beraberinde getirecektir. Ayrıca muz metabolizmanızın hızlanması içinde doğru bir tercih olacaktır.

 

Baklagiller

Baklagillerden kuru mercimek ve kuru fasulye potasyum bakımından zengin besinlerdir. Genel olarak baklagiller potasyum bakımından tercih edilebilecek besinlerdir.

 

Süt, Peynir Ve Yoğurt

Süt ve süt ürünleri de zengin potasyum kaynaklarıdır.

 

Mevsimsel Yapraklı Besinler

Özellikle ıspanakta çok yoğun potasyum bulunur. Ispanağı takiben brokoli, lahana, karnabahar ve yeşil fasulyede potasyum kaynağı olarak tercih edilecek besinler arasındadır.

 

 

Vücutta potasyum azalırsa ne olur?

Vücudun kendini mükemmel bir şekilde dengeleyen bir mekanizması olması sebebiyle günlük tüketilen besinler ile alınan potasyum miktarı vücutta aşırı potasyum artmasına sebep olmaz. Potasyum artışı olacak olursa çarpıntı durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Günlük olarak tüketilen birçok besinde bulunması sebebi ile potasyum eksikliği çok sık görülen bir durum değildir. Fakat ishal, kusma gibi sıvı kaybının çoğaldığı durumlarda daha sık alınması gerekir. Sürekli yorgunluk, kaslarda güç azalması, sinir ve stres halinin süreklilik kazanması gibi durumlarda muhakkak potasyum değerlerinize baktırmanızda fayda olacaktır.

Potasyumun vücuttaki işlevi, potasyum eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar ve potasyum açısından zengin besinlerin anlatıldığı bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !