Reflüye Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

En çok görülen mide rahatsızlıklarından biri reflüdür. Türk toplumunda her 5 kişiden biri zaman zaman reflü şikayeti ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu oran Avrupa’da daha düşüktür.

 

 

Reflüye ne yol açar?

Reflünün bu denli yaygın olmasının sebebi toplumsal beslenme alışkanlıklarımızın Avrupa insanına göre farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Halk arasında reflü olarak bilinen tam adı reflü özofajit olan bu rahatsızlıkta asıl sebep mide asididir. Yemek borusunun aşağı kısmında bulunan halkasal kasların işlevsel olarak bozulması sonucu mide asidi patolojik bir şekilde yemek borusuna geri kaçarsa bu reflüye sebep olur.

Reflüden dolayı yemek borusunda sıklıkla yanma şikayeti görülür. Reflüde yemek borusunda yanmanın yanında ağza kadar halk arasında acı su da denilen mide asidi veya gıdalarda geri gelebilir. Spesifik olarak kadında veya erkekte daha sık görülür diye bir ayrım söz konusu değildir.

 

 

Hangi yiyecekler reflüye sebep olur?

Reflü problemi olan kişilerde özellikle asitli, baharatlı, yağlı gıdalar, taze sıkılmış meyve suları, çikolata veya alkol tüketimi ile şikayetler artar. Özellikle öğün sonrası artan şikayetler ağırlıktadır. Mideden yemek borusunu takip ederek ağza kadar oluşan bir yanma hakimdir.

Aşağı özofagus sfinkteri denilen yemek borusunun alt halkalı kasları yemek borusu ile mide arasında bir duvar görevi görür, bu kaslar işlevini yerine getirmediği zamanlarda mide asidi yemek borusuna kaçmaya devam ettikçe reflüde rahatsızlık vermeye devam eder.

 

 

Reflü nasıl kontrol altına alınır?

Her ne kadar fizyolojik bir olay da olsa reflüden kurtulmak için ilaçlarla tedavi olunacağı gibi aynı zamanda bazı alışkanlıklar da değişirse reflü kontrol altına alınabilir. Yaşam tarzınız, kilonuz, giyim alışkanlıkları, sigara, alkol, kızartma tüketimi, nane, soğan, sarımsak, kahve, salçalı beslenme gibi bir takım etkenler reflüyü tetiklediği için bu etkenleri kontrol altına almak reflü şikayetlerini de en aza indirgeyecektir.

 

 

Reflüyü azaltmak için alınması gereken önlemler

Mide rahatsızlıklarında dikkat edilmesi gereken birinci kural sağlıklı beslenmektir. Öğün aralıklarının düzenlenmesi, mideye alabileceğinden daha fazla besin yüklenmemesi, tüketilen besinlerin hazımsızlık, yanma gibi etkileri biliniyorsa alınmaması gerekir.

Sabah kalktığınızda güne aç karna ılık bir bardak su ile başlamak mide hareketlerini kolaylaştırdığı gibi mide asidinde de dengeyi yakalamanıza faydası olacaktır. Siz midenize iyi davrandıkça o da size problem çıkartmaz.

 

 

Reflüsü olanlar ne yemeli?

Reflünüz varsa tüketeceğiniz besinleri seçerek kullanmak reflüyü azaltacaktır.

 

Lifli gıdalar

Lif içeren gıdaların sindirimi daha kolay olup mide asidi fazla miktarda salgılanmaz. Yulaf, taze meyveler, tam tahıllı gıdalar, esmer pirinç tüketildiğinde reflüye yakalanma riskiniz son derece düşecektir. Armut, elma, muz, şeftali gibi meyveler reflüyü tetiklemez. Buna karşın greyfurt, mandalina, portakal gibi asitli yiyecekler reflüyü artırabilir. Bu grup gıdalar tüketilirken dikkat edilirse reflü şikayetleri azalır.

 

Sebzeler

Reflüyü tetiklediğini belirttiğimiz yağlı ve salçalı yiyecekler yerine haşlanmış ya da çiğ şekilde tüketeceğiniz sebzeler reflüye iyi gelecektir. Haşlanmış patates, brokoli, havuç ve lahana da reflüye iyi gelmektedir.

 

Proteinler (Bitkisel)

Hayvansal proteinler sindirim açısından mideyi aşırı zorlayan ürünler olduğu için mide asidi yemek borusuna kaçabilir ve reflünüz artar. Reflü şikayetleriniz varsa hayvansal proteinler yerine bitkisel proteinleri içeren fasulye ve mercimeği tercih edebilirsiniz.

 

Uyarılar

İleri derece cerrahi bir müdahale gerektirmeyen reflünüz varsa beslenme alışkanlığınızı gözden geçirerek, sağlıklı beslenmeyi ilke edinerek, kilo probleminiz varsa kilolardan kurtularak reflü ile mücadele edebilirsiniz. Yanma hissi aşırı derecede rahatsız ediyorsa sık sık mide suyu veya gıdalar ağzınıza geliyorsa bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Reflüye neler sebep olur, alınması gereken önlemler ve reflüsü olanların yemesi gereken besinler.
error: Kopyalamak mümkün değil !