Sabahları Dinç Uyanmak İçin Uygulamanız Gereken Yöntemler

Sabahları dinç uyanamamak ve güne dinamik bir şekilde merhaba diyememek toplumun büyük bir kesiminde yaşanan bir problemdir. Çağın getirdikleri arasında teknolojik gelişmeler, daha hızlı bir yaşam modeli, yoğun iş temposunun yanında aşırı aktif sosyal yaşamı da beraberinde getirmektedir. Sürekli akıllı telefon kullanımı, aklımızda olan sosyal medya takipleri ve gereksinimleri beynimizi normalden daha fazla yormaktadır. Sabahları uyandığınızda halen üzerinizde ağır bir yük varmış gibi yataktan çıkamıyorsanız bunun en büyük sebebi gece uykusunda bedenin dinlenmemiş olmasıdır. Sabah uyandığınızda formda uyanmak ve uykunuzu verimli almak istiyorsanız bazı standartları yerine oturtmanız gerekecektir.

 

 

Sabah dinç uyanmanın formülü

Bedenimizde günlük yapılması gerekenlerin kaydını tam vaktinde olması gerektiği gibi planlayan biyolojik saatimiz vardır. Aynı bir bilgisayar gibi verilen komutlara göre kendi rutinini oluşturur. Siz bu komutları istemsizce bozarsanız saatiniz de bozulacaktır. Biyolojik saatinizin verimli çalışması sizi formda tutacaktır. Bunun için uykuya dalma ve uyanma saatlerini dengelemeniz gerekir. Aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen göstermeniz sabahları yorgun uyanmanızı engeller. Bu düzeni iş günlerinde olduğu gibi tatil günlerinde de uygulamaya çalışın.

Sağlıklı uyku süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmiyorsanız, o gece aldığınız uyku sizin sağlıklı uyku sürenizdir. Planlarınızı bu süre üzerinden yapın. Yetişkin bireylerde bu süre 6 ile 8 saat arasında değişmektedir.

Sabah uyandığınızda aç karna içilen bir bardak su metabolizmanızı hızlandırır. Üzerinizdeki yorgunluktan böylece kurtulabilirsiniz. Yataktan kalkmak üzere ilk hareketinizi yapmadan önce derin nefes almak da metabolizmanız için yararlı olacaktır. Yattığınız yerin havalandırmasına özen gösterin. Siz uykuda iken her ne kadar beden hareketsiz gibi olsa da beyniniz durmadan çalışmaya devam etmektedir. Vücudunuzu oksijensiz bırakmayın.

 

Uyku ile ilgili yazılarımız:

Daha İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 18 Doğal Yöntem

Daha İyi Bir Uyku İçin Yatak Odanızda Bulundurmanız Gereken 10 Bitki – 1

Daha İyi Bir Uyku İçin Yatak Odanızda Bulundurmanız Gereken 10 Bitki – 2

Daha İyi Bir Uyku İçin Yatak Odanızda Bulundurmanız Gereken 10 Bitki – 3

 

Yattığınız yerin oda sıcaklığı ne çok soğuk olmalı ne de çok sıcak olmalıdır. Hafif serin yerde uyumak sabah uyandığınızda sizi daha ferah hissettirir. Aynı şekilde yattığınız yerin ışıklandırması da loş olmalı, uykuya dalma sürenizi geciktirecek kadar aydınlık olmamalıdır.

Sağlıklı bir uyku çekmek için uykuya dalmadan önce beyninizi boşaltmaya çalışın. Gün içindeki kaygılarınızı başınızı yastığa koyduktan sonra ne kadar aklınızda tutarsanız uykuya dalmanızda o kadar geç kalacaktır.

Geç saatlerde yemeklerden uzak durun. Yatmadan en az iki saat önce yeme içmeyi bırakmış olmanız gerekir. Yatağa girdiğinizde 15 dakika içinde uykuya dalmadıysanız kalkıp hareket edin, yataktan uzaklaşın. Uykuya dalmada problem çekerken uyumak için şartlanmak sizi daha da uykusuz bırakır böylece sabah uyandığınızda üzerinizdeki yük daha da artar.

Uyku alışkanlığı bireyden bireye farklılık gösteren bir durumdur. Kendiniz için en uygun rutini oluşturup buna göre uyku planlaması yaparsanız sabahları uyandığınızda kendiniz daha formda hissederseniz. Unutmayın bugüne kadar size verimli uykuyu vaat edip sabahları formda kalkmanızı sağlayacak bir ürün henüz keşfedilmedi. Bu tür ürünleri önerenlerden uzak durun. Yatmadan önce yoğurt tüketmek, bir iki saat öncesinde meyve tüketmek yapılabilecek işlemlerdir. Bunun dışında mucizevi uyku ürünü gibi söylemlere aldırış etmeyin.

Kafein, sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak verimli uyku süresini artırdığı gibi sabah uyanma probleminden kurtulmanızı da sağlayacaktır.

Yatmadan önce sizi çok yormayacak hafif egzersizler yapmakta uyku kalitenizi artırır. Tabi kendinizi aşırı yorup sabah yorgun bir şekilde kalkmamak için gece ağır egzersizlerden uzak durmak gerekir.

Sonuç olarak sabah zinde uyanmanın sırrı aslında gece sağlıklı uyumakta yatar. Gece horlamanız varsa nefesinizin kesildiğini aileniz ya da eşiniz söylüyorsa bir uzmana başvurup uyku polikliniklerinde test yaptırmanızı öneririz.

Sabahları dinç uyanmak için yemeniz gereken besinler, kaçınmanız gereken şeyler ve uyku kalitenizi arttıracak faaliyetler.
error: Kopyalamak mümkün değil !