Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Vücudumuz gibi saçlarımız da zamanla yıpranıp doğal özellikleri bozulabilir. Saç dökülmeleri, kırıklar ve kopmalar sonucunda saçlarınız cansızlaştığı gibi aynı zamanda güzel görünümünü, parlaklığını ve ışıltısını da kaybeder. Bu yüzden düzenli olarak saç bakımı yapıp, kaybettiği maddeleri ona tekrar kazandırmanız gerekmektedir. Çoğu kişi sağlıklı saçlara kavuşmak için düzenli aralıklarla saçlarını kestirme gereği duyarlar. Hâlbuki bir saç canlılığını diplerinden alır. Yani doğru yöntemlerle saç derisinin güçlendirilmesi şarttır. Saçlarımızın sağlıklı olması için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

  • Düzenli olarak saçlarınıza vitamin desteği yapmalısınız. Özellikle bir E vitamini kapsülü alarak şampuanın içine koyduğunuzda saçlarınızın daha gür ve bakımlı olduğunu göreceksiniz.
  • Saçların gerekmedikçe taranmaması gerekir. Sürekli saç taramak kırıkları artırdığı gibi saç hacmini de düşürür.
  • Saçlarınızı tararken sivri uçlu ve keskin metal taraklardan kaçının. En iyisi kaliteli bir fırça kullanmaktır.
  • Şampuanların birçoğu sanıldığının aksine pek de masum değil. İçeriğinde birçok madde barındırdığı söylenen bu şampuanlar saçlar için tehlikeli de olabilmektedir. O yüzden kaliteli bir ürün kullanmanız da yarar var.
  • Saçlarınızı sürekli sıkı sıkı toplamaktan kaçının. Saçların ve tabii ki saç derinizin de havaya ihtiyacı vardır. Bant da yine saçların hava almasını önleyecektir.

Bunların yanında saçlarınıza evde doğal bakım ürünleri kullanarak istediğini hacmi ve parlaklığı verebilirsiniz:

Zeytinyağı çok eski zamanlardan beri içeriğindeki mineral ve vitaminlerle önemli bir saç bakım ürünü olarak bilinir. Saçlarınız için iki çorba kaşığı zeytinyağı ısıtın ve daha sonra onu saç diplerinize sürüp, kafanızı temiz bir tülbentle sarın. Zeytinyağı saça iyice nüfuz edecek aynı zamanda etkisi de artacaktır. Bu işlemi hintyağı ile de uygulamanız mümkün. Hintyağını ısıtıp saçlarınıza sürdükten sonra kalın dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın. Daha sonra sıcak bir havlu ile başınızı iyice sarın ve yarım saat bekledikten sonra şampuanla temizleyin.

Zeytinyağı kadar bal da önemli bir bakım ürünü olarak asırlardır uygulanır. Zeytinyağı ile balı karıştırıp cam bir kavanozda iki gün kadar bekletin. Daha sonra bu karışımı saç diplerinize yedirin ve tarakla saçların geri kalanına da yayın. Başınızı jelatinle sararak yarım saat kadar bekletin. Daha parlak, gür ve ışıltılı saçlara sahip olacaksınız.

Saç  bakımında dikkat etmeniz gerekenler
Saç bakımında dikkat etmeniz gerekenler
error: Kopyalamak mümkün değil !