Saç Boyası Nasıl Çıkar Bilmedikleriniz

Saç Boyası Nasıl Çıkar ?

Günümüzde görünümüne dikkat eden, kendini bakımlı hissetmek isteyen kadınlar ve erkekler bazen ihtiyaç duydukları için bazen de farklı renkler denemek için saçlarını boyuyor. Saç boyamak eskiden sadece kadınları ilgilendiren bir durumdu. Ancak erkekler de artık saç, sakal boyama işlemlerini düzenli olarak yaptırıyor. Amaç değişmiyor; güzel ve temiz bir görünüm. Dolayısıyla artık saç boyamak bazılarımızın hayatında el yıkamak gibi gerekli ve olağan. Evde saç boyamayı ya da kuaförde saçınızı boyatmayı tercih edebilirsiniz. Tercihiniz evde ya da kuaförde saç boyatmak, hangisi olursa olsun istediğiniz görünüme kavuşmanız dileğiyle saç boyası hakkında bazı bilgileri sizler için derledik.

 

Saç boyası yüzden nasıl çıkar?

Amacınız belki beyazlarınızı kapatmak, belki yeni bir saç rengi denemek, belki de dip boyanız geldiği için saç diplerinizi boyamak olabilir. Ancak amaç ne olursa her saç boyama işleminde yoğun bir merak ve bazen heyecan duyduğumuz çok açık. Ayrıca bazen öyle zamanlara denk gelir ki saç boyamak, özellikle koyu renk saç boyalarının alnımızda, ensemizde, kulak çevremizde bırakabileceği lekelerden anında kurtulmamız gerekir. Saç boyası yüz bölgesinde diğer kısımlara göre daha kolay çıkacaktır. Bunun için yağ oranı yüksek vazelin gibi bir krem ya da bebek yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca kuaförler ciltten saç boyasını çıkarmak için hazır ve etkili solüsyonlar kullanmaktadır.

 

Saç derisindeki boya nasıl çıkar ?

Saç boyama işleminden sonra ilk olarak saçlarımızın kazandığı parlaklık ve yeni görünüme odaklansak da dikkatli baktıkça yüz ve boyun derisinde olan boya kalıntıları dikkatimizi çeker. Saç boyası yoğun yağ içeren kremlerin pamuk ile yüz derisine uygulanmasıyla kolaylıkla çıkabilir. Ancak kan dolaşımının daha yoğun olduğu ense ve kulak arkasında kalan saç boyası izleri yüzdekiler kadar kolay çıkmaz. Bunlar için birkaç etkili ve denenmiş yöntem vardır. Bunlardan biri pamuk üzerine bir miktar diş macunu alarak onunla cildin temizlenmesidir. Diğer bir yöntem ise karbonatlı su ile deriyi temizlemektir. Ciltteki saç boyası nasıl çıkar derseniz bunun ile ilgili çok fazla yöntem söylenebilir.Her iki yöntemin sonrasında da vazelin ya da bebek yağı ile cilt tekrar temizlenirse boya izi kalmayacaktır.

Saç boyasını ciltten çıkarma üzerine diğer yazılarımız: Saç Boyası Nasıl Çıkar

 

Saç diplerindeki boya nasıl çıkar ?

Saç boyamak genellikle istediğimiz renge ulaşmayı hedeflediğimiz anlarda daha caziptir. Ancak bazen istediğimiz renge ulaşamayız (temeldeki saç rengi sebebiyle) ya da saç rengi ten ve göz rengimiz ile istediğimiz uyumda değildir. Bu noktada aklımıza ilk olarak saç boyası siliciler gelir. Piyasada çeşitli şekillerde uygulanan ve başarı oranı farklı birçok çeşit saç boyası silici bulunmakta. Seçim aşamasının ardından saç boyası silici uygulamak için en doğrusu kuaförünüzden yardım almak olabilir. Saç açıcı kadar etkili olmasa da saç boyası silici saç tonunu değiştirici etkiye sahip kimyasallar içerir. Saçınızı yıpratmadan kendi renginize dönmeyi hedefliyorsanız ideal olan bir uzmana başvurmak olmalı.

 

Evde saç boyası silici karışım hazırlayın

Saç boyasını soldurmanın veya tamamen silmenin bir yolu da evde karışım hazırlamaktır.

Kabartma tozu ve şampuanı karıştırın

Kepek önleyici şampuan en iyi sonucu verir. Ancak hangi tür şampuanı seçerseniz seçin 1’e 1 oranında kabartma tozu ve şampuan kullanmalısınız. Karışımı saçınıza sürün ve birkaç dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı sıcak su ile durulayın. Bu işlemi birkaç gün veya boya saçınızdan tamamen çıkana kadar tekrar edin.

 

C vitamini ile saç boyası çıkarma

Sıcak su ve C vitamini tabletlerini karıştırarak bir macun oluşturun ve bu macunu saçınıza uygulayın. Duş bonesi ile saçınızı sarın ve 1 saat kadar bekleyin. Ardından sıcak su ile durulayın. Bu yöntem en iyi sonucu, saçınızı boyadıktan birkaç gün sonra verir. Aksi takdirde etkisi olur ancak etki sınırlı kalır.

 

Beyaz sirke ve su karışımı il saç boyası çıkarma

Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın ve saçınıza sürün. Duş bonesi ile 15 ila 20 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz.

 

Uyarı

Bu yöntemler saçınızı aşırı derecede kurutabilir ve saçınızın sağlığına olumsuz etki edebilir. İnce, kırılgan ve hassas saçlara sahipseniz bu yöntemleri denememeniz tavsiye edilir.

 

Saç boyası biti öldürür mü?

Saç biti aslında okul çağında çocukları olan ailelerin hala karşı karşıya kaldığı bir sorun. Bitler aslında kanımızla beslenen ve saçları, özellikle de kan dolaşımının yoğun olduğu kulak arkası, ense gibi kısımdaki bir nebze olan sıcak saçları kendine yuva edinen bir zararlı. Bitlerden kurtulmak için özellikle çocuklarda çeşitli yöntemler, ürünler mevcut. Ancak yine de bitler öldürülse bile her yere dağılmış bit yumurtalarından kurtulmak o kadar kolay olmuyor. Saç boyası da aslında bitin istediği yaşam koşullarının oluşmasını engelleyen, bit öldürücü bir uygulama. Ancak saç boyası bit yumurtalarının set embriyo kılıflarını geçecek kadar etkili değil. Bu nedenle saç bitinden kurtulmak için tamamen bite yönelik ürünleri kullanmak gerekir.

Saçtaki bitleri temizleme üzerine diğer yazılarımız: Evde Bit Nasıl Temizlenir – 1

 

Saç boyası nasıl çıkar konusu ile ilgili bilmediğiniz yöntemler ve daha fazlasını bu yazımızda bulacaksınız.
error: Kopyalamak mümkün değil !