Saç Güçlendirici Doğal Maskeler

Cildimiz gibi saçlarımız da yazın deniz ve güneşin zararlı ışınlarından kışın da soğuklardan ve yağışlardan nasibini alır, kırılmaya, dökülmeye ve cansızlaşmaya başlar. Yine saçlarımızı şekillendirirken kullandığımız maşa ve türevi araçlar, jöle ve sprey gibi kimyasallar da saçın doğal dengesini bozarak yıpranmasına neden olmaktadır. Yıpranmış saçlar elbette sağlıklı bir şekilde uzamaz ve uçlardaki kırıklar zamanla büyük çapta dökülmelere yol açar. Eğer piyasada satılan pahalı kozmetiklere verecek para bulamıyor veya bu ürünlerin içeriklerine güvenemiyorsanız evde kendiniz oldukça basit malzemelerle etkili saç maskeleri hazırlayabilirsiniz:

Mayonez maskesi ile güçlü saçlar

Bir orta boy muzu kaşık veya çatal yardımı ile iyice ezip lapa haline getirdikten sonra içine 2 yemek kaşığı mayonez ekliyoruz. Daha sonra karışımı saçlarımıza kökten başlayarak uçlara doğru sürmeye başlıyoruz. Tüm maskeyi saçlara yedirdikten sonra başınızı naylon bir folyo ile sarmanız gerekmektedir. Bunun için duş bonesi de kullanabilirsiniz. Böylece maske saç tarafından emilecek ve içindeki tüm vitamin ve mineraller saça nüfuz edecektir. Maskenin içeriğindeki muz saçları besleyerek ona kaybettiği mineralleri tekrar kazandırır. Yine mayonez de besin anlamında oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu maskeyi haftada bir kez tüm saçınıza uygulayabilirsiniz.

Besleyici zeytinyağı maskesi

Bal sadece saçlara değil cilt için de kullanılan oldukça besleyici bir üründür. Birçok güzellik maskesinin içine bu besleyiciliği ve yumuşatıcı etkisi için bal eklenir. Yine balla birlikte zeytinyağın da saçlara kaybettiği nemi yeniden kazandıran zengin bir içeriği vardır. Maskeyi hazırlamak için 2 yemek kaşığı bala 3 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım saç köklerine ve direkt olarak kafa derisine masaj yaparak yedirilir. Maskenin saçınızda 15 dakika kalması gerekir. Bu süre dolunca saçlarınızı ılık bir su ve besleyici bir şampuanla temizleyebilirsiniz. Ayda bir kez uygulayacağınız bu maske sayesinde daha güçlü be gür saçlara kavuşabilirsiniz.

Biberiye maskesi

Biberiye bitkisinin vücuda yararları sayılamayacak kadardır. Yarım çay bardağı kadar biberiye bir çay bardağı zeytinyağı ile karıştırılır ve benmarin usulü ılıtılır. Bunun için karışımı bir kaba koyarak sıcak suda bekletmeniz gerekmektedir. Bu karışımı saç köklerinize masaj yaparak yedirmeniz besleyici etkisinin saça nüfuz etmesini sağlayacaktır. Daha sonra saçlarınızı ılık bir su ile yıkayabilirsiniz.

Biberiye, bal, mayonez ve zeytinyağı ile besleyici saç maskeleri hazırlayabilirsiniz.
Biberiye, bal, mayonez ve zeytinyağı ile besleyici saç maskeleri hazırlayabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !