Saç Kepeklenmelerine Doğal Çözüm

Birçoğumuzun ortak sorunu saçlarımızda oluşan kepektir. Ne yazık ki yağlı, normal ve kuru tüm saç tiplerinde kepek oluşabilir. Kepek saç derisinin üst tabakasının kavlaması ve pullanma şeklinde dökülmesi olarak tanımlanabilir. Bu deri pulcukları; saçlar yıkandığı zaman diplere yayılır ve kuruyunca da üstlere doğru çıkar. Özellikle siyah renkli giysiler giyildiğinde omuzlara dökülen ve kötü bir görünüm oluşturan bu sorundan kurtulmak için çareyi şampuanlarda aramamıza gerek yoktur. Bu saç sorununa doğal ürünler daha kesin tedavi imkanı sunar.

Yoğurt ile saçlarda kepeklenme tedavisi;

Yoğurt maskesi bu konuda etkili çözümlerden biridir. Yoğurt saç kremi olarak da tavsiye edilmektedir. Saçlar önce yıkanır ve sonra durulanır. Ardından saç diplerine masaj yapılarak yoğurt iyice sürülür ve 10-15 dakika bekletilir. Saçlar tekrar durulandıktan sonra, mümkün olduğu kadar az şampuan kullanılarak tekrar saçlar yıkanır. Son durulama suyunda 2 kaşık sirkeye kekik, ısırgan otu veya adaçayından hazırlanacak kuvvetli bir karışım ile mükemmel bir sonuç elde edilebilir.

Limon ve sirke;

Bir başka uygulama da limon ve sirke kullanarak yapılan bakımdır. 2 çorba kaşığı limon suyu veya sirkeyi 4 su bardağıyla suya ilave edilip ılıtmaktır. Saçlar yıkandıktan sonra bu karışımla durulanır.

Karakavak ile kepeğe karşı saç bakımı

40 gr. karakavak merhemine 5 gr. balmumu, 5 gr. gülyağı ekleyip karıştırılır. Her gece yatmadan önce saç diplerine hafif masaj yapılarak sürülür. Bu formül aynı zamanda saçlara parlaklık ve canlılık da kazandırır.

Aspirin;

Aspirin de kepeklerin giderilmesinde bir çözüm yolu olarak kullanılır. Aspirin toz haline getilir ve saçlar yıkanırken her seferinde kullanılan şampuana eklenir. Bu karışım saçlarda 1-2 dakika bekletilir, sonra iyice durulanır ve normal şampuan ile tekrar yıkanır.

Zeytinyağı;

Haftada iki defa saçlara zeytinyağı sürüp bir saat bekletmek tüm cilt ve saç problemlerinden kurtulmanız anlamına gelir. Bu uygulama ile ne saç dökülmesi nede kepeklenme gibi bir problem askla yaşamazsınız.

Bunun gibi pek çok doğal çözüm yollarıyla kepeklerden kurtulmak mümkündür. Kabartma tozu, tuz, sirke, limon gibi yöntemlerle beyaz pullanmalardan kurtulmak artık kolaylaşmıştır.

Saç kepeklenmeleri konusunda yazı
Saç kepeklenmeleri konusunda yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !