Saç Kremi Hakkında Bilmedikleriniz

Saçınızı yıkarken daha düzgün, hacimli ve yumuşak görünmesi için sürdüğünüz kremler, aynı zamanda saçın durumunu daha düzgün hale getirerek bakımını da sağlamaktadır. Genellikle bu tarz ürünler saçın şampuanlanıp iyice temizlenmesinin ardından uygulanır. Saç kremlerinin nemlendirme, asitlendirme, parlatma gibi özellikleri bulunur. Bazı saç kremleri içeriğinden dolayı uzman kontrolünde güzellik merkezlerinde kullanılmalıdır. Peki, saç kremlerinin içeriğinde hangi maddeler bulunur ve ne gibi özellikleri vardır?

  • Kremlerin içeriğinde bulunan humektan, nemi tutup saçı besleme işlevini görür.
  • Bazı saç kremleri ise protein taşır ve bu protein saçı tamir ederek kırıkların görünümünün düzenlenmesine yardımcı olur. Bu tarz ürünlerdeki kertin saç hücrelerine kadar ulaşarak burada saçı kuvvetlendirir varsa sorunları tamir eder.
  • Kremlerin içindeki asitlerin özelliği ise saça parlaklık vermesidir. Bu aynı zamanda saçın PH dengesini sabitlemek için de kullanılır. Çok eski çağlardan beri kadınların saçlarını sirke ile yıkaması bu özellikten faydalanmak içindir.
  • Saç kremlerindeki polimer maddeler ise saça yumuşaklık vererek dolaşmaların önüne geçer. Böylece daha sağlıklı ve karışmayan saçlara sahip olursunuz.
  • Isı koruyucuları sayesinde kremi sürdüğünüz andan itibaren fön makinesi gibi direkt ısı uygulayan cihazların saça olumsuz etkisini azaltmış olursunuz. Çünkü polymer maddeler saçın yüzeyini kaplayarak onun yüksek sıcaklıktan etkilenmesini engeller.
  • Bazen ürünlerde siklometikon adı verilen maddeler de bulunur. Bu maddenin özelliği ise silikon içermesi ve böylece saçın gelen ışığı yansıtarak daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlamasıdır.
  • Kremlerin çoğu UV ışınlarına karşı saçları koruyarak olumsuz etkilerin saça ulaşmasını önler.
  • Kremlerin içeriğinde güzel kokmasını sağlayan parfüm, yumuşatıcı etkisi ile gliserin de bulunur. Saç kreminin ph değeri 3.5 ile 4.5 arasında olmalıdır.
  • Saç kremi kullanmak istemeyenler insanın doğal yağına en yakın içeriklere sahip olan zeytinyağı ve badem yağını da saçlarına sürebilirler. Bazı durumlarda saç derisinin kendi yağı saçı korumaya ve bakımını yapmaya yeterli olmaz. Bu durumda dışarıdan takviye yapmanız gerekir. Sayılan yağları saç derisinden başlayarak uçlara doğru sürmeniz saçın parlaklığını artırdığı gibi beslenmesini de sağlayacaktır.
Saç kremi hazırlama yöntemleri
Saç kremi hazırlama yöntemleri
error: Kopyalamak mümkün değil !