Saçlarınız İçin Yaptığınız 10 Büyük Hata

Saçlarınıza yeterli özeni gösterdiğinizi düşünüyor ancak farkında olmadan yaptığınız bazı yanlış uygulamalar ile saçlarınıza büyük zararlar veriyor olabilirsiniz. İşte saçlarınız için yaptığınız 10 büyük hata.

1) Eski saç şekillendiriciler. Mikrop ve eski kalıntıları barındıran saç dolu fırçaları temizleyin. Her şekil verme sonrasında fırçaya dolanan saçları çıkarın. Ayda bir kez saç fırçalarını ve tarakları çok az karbonat ve suyun içinde birkaç dakika bekletin ardından suyla çalkalayın. Karbonat fırça telleri arasında sıkışan yağları ve diğer kalıntıları çözer.

2) Plastik saç lastiği. Kumaş kaplı saç lastikleri özellikle ince telli saçlar için de faydalıdır. Böylece saç telleriniz plastik lastiğin etrafında dolanmaz ve kopmaz. Saçlarınızın yüzünüze gelmesini istemiyorsanız tel toka da kullanabilirsiniz. Sıkı olan her şey zararlıdır. O yüzden saçlarınızı gevşek tutun.

3) Saçlara çok fazla kimyasalın nüfuz etmesi. Çok fazla yapay kimyasallar vücudun tüm bölgeleri için zararlı olup saçlar da buna dahildir. Çok fazla saç boyası, keratin bakım veya rahatlatıcı kullanmak saçları kırar. Kimyasal uygulamayı minimuma indirmeye özen gösterin ve kimyasal bakıma girmeden birkaç gün önce koruyucu bakım içeren uygulamalara yönelin.

4) Sıcak ayarını en yüksekte tutmak. Aşırı sıcak saç tellerinin doğal nem dengesini bozarak saç yapısının kurumasına ve kırılmasına neden olur. İşte bu yüzden saçla ilgili kullandığımız ürünlerde sıcaklığı maksimumda tutmamak önemlidir. Peki, ne kadar sıcak güvenlidir? Saç derinizin veya saçlarınızın rahat ettiği, yakmayan her türlü sıcaklık “kabul edilebilir” olarak değerlendiriliyor. Eğer ciddi anlamda inatçı saçlarınız varsa ve ekstra sıcaklık kullanmanız gerekiyorsa, sıcaktan koruyan bakım ürünleri kullandığınızdan emin olun. Ne kadar az sıcak, o kadar iyi, o yüzden saçlarınıza mümkün mertebede kuruyken şekil verin.

5) Sıcak koruyucularından kaçınmak. Sıcaktan koruyan saç spreyleri saç yapısının bozulmasını önler, saç telindeki nemi korur ve saç tellerini kaplayıp nemlendirerek aşırı dökülmeyi önler. Saçlarınıza maşa veya düzleştirici uygulamadan önce bir miktar bu spreyden sıkın. Sıcağın uygulanacağı her bir bölgenin yeterince kaplandığından emin olun ancak aşırıya da kaçmayın. Hafif bir şekilde saçınızın tüm bölgesine sprey uygulamak yeterli olacaktır.

6) Saç kesim aralıklarını uzun tutmak. Uçları ayrılmış saç telleri zamanla uzar ve saçlarınızı güçsüz kılıp hacimsiz görünmesini sağlar. Saçlarınızın sağlıklı görünmesi için her ay saçlarınızı en az yarım santimetre kadar kestirin. Saçlarınızı uzatmaya çalışıyorsanız her iki ayda bir kestirin. Ölü saç uçları saçları uzatmaz, aksine bunları almak saçlara canlılık katar.

7) Saçları saç köklerinden başlayarak fırçalamak. Bu fırçalama tekniği topaklanma ve kırılmalara sebep olabilir. Daha nazik bir şekilde taramak için saçlarınızı üç veya dörde ayırın ve her bir saç tutamını uçlarından başlayacak şekilde yavaşça fırçalayın.

8) Islak saçla ilgilenmek. Saç ıslak olduğunda saç telleri kırılmaya daha meyillidir. Bu yüzden, nemli saçları geniş dişli bir tarak ile açın. Saç fırçası veya sık dişli bir tarak kullanmak saçlarınız için sert olabilir ve bu da kırılmalara yol açabilir. Aynı şekilde saçlarınızı havluda çok sert ovarsanız saçlarınız kırılır.

9) Çok fazla ürün kullanmak. Saçlarınızın doğal yağ dengesini bozmak yapmak isteyeceğiniz son şey olmalı. Doğal saçlarda çok fazla ürün kullanmak saç yapısının aşırı kaplanması sebebiyle nemin saç merkezine ulaşmasını önler, bu da saçların kurumasına öncülük eder. Her kadının yağlı günlerde kullanmak için kuru şampuana ve mat günlerde kullanmak için ise parlaklık veren seruma ihtiyacı vardır. Ancak bu kullanımları minimuma indirmek önemlidir.

10) Değişen saçlarınıza rağmen aynı şampuanı kullanmak. Saçınızla ilgili değişiklik yaptığınızda şampuanınızı da değiştirin. Örneğin, saçlarınızı kızıla boyattıysanız renk koruyucu bir şampuan kullanmanız önerilir. Saç kaybı yaşayan kadınların ise dökülme önleyici şampuan kullanması gerekir. Gelişen teknolojilerle her ihtiyaca uyan şampuan bulabilmek günümüzde artık çok kolay.

Bu yazımızda anlatılan hatalardan kaçınarak tekrar sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
Bu yazımızda anlatılan hatalardan kaçınarak tekrar sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !