Saçlarınızın Yağlanması İçin Doğal Bakım

Saçlar insan vücudunda görselliği bütünleyen, güzelliği sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Saçların yağlanması da bilinenin aksine insan vücudu için çok önemli bir cilt sorunudur. Çünkü asıl yağlı olan kısım saçlar değil saç derileridir. Saç derisinde oluşan yağlanma saçlara doğru yayılarak saçlarında yağlanmasına sebep oluşturur.

  • Saçlarda oluşan aşırı yağlanmayı önlemek için; bu saç tipleri için geliştirilen ve doğal ürünlerin yer aldığı şampuanlar kullanılmalıdır.
  • Yağlı saçların çok sık yıkanması saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına bu da daha fazla yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu durumu önlemek adına yağlı saçları gün aşırı yıkamak gerekmektedir.
  • Şampuan kullanmadan önce ılık su yardımı saçlarda bulunan yağlanmanın arındırılması daha sonra şampuan ile yıkanması gerekmektedir. Hatta ılık su ile saçları yıkayıp soğuk su ile durulamayı gerçekleştirmek yağlı saçlar için daha etkin bir yöntemdir.

Her ne kadar yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar etkili olsa da içeriğinde bulunan kimyasal maddeler insan vücudu için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle doğal yöntemleri her zaman tercih etmek sağlık açısından daha önemli bir durumdur. Tarifini vereceğimiz bir kaç bitkisel kür ile saçlarınız da ve saç derileniriz de oluşan yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

 

 

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Bitkisel Kür Tarifleri

  1. Biberiye bitkisi ve 1 tatlı kaşığı kekiği 1,5 su bardağı kaynar su da demleyin. Karşımı bir süre bekletin ve ardından saç diplerine iyice yedirin.
  2. 1 litre suya iki tutam sarı kantaron yaprak ve ezilmiş kökü, iki tutam ısırgan otu yaprağı karıştırılarak saçlara uygulanır.
  3. 4 tane yumurta çırpılarak saçlara hafif masaj yapılır. Bu şekilde 15 dakika beklenir. Sonra iyice durulanır. Isteğe göre bir bardak gül suyu ile durulanır.
  4. Elma sirkesi saçlara çok iyi gelir. Yıkama sonrası durulamasını elma sirkesi karıştırılmış su ile yaparak çözüm elde edebilirsiniz.

Verilen bitkisel kür tariflerinde de görüldüğü gibi hiç bir kimyasal içerikli kozmetik ürünleri de kullanmadan saç bakımı yapabilir, cilt sorunu haline dönen ve sosyal hayat yaşantısında olumsuz durumlara sebep olabilicek saç yağlanmasından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

saç bakımı ve yağlı saçların arındırılması konulu yazı
saç bakımı ve yağlı saçların arındırılması konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !