Sağlığa En Faydalı 10 Bitki

Bitkiler tüm mutfaklarda herhangi bir kalori alımı olmaksızın yiyeceklere lezzet katmak amacıyla kullanılmaktadır. Tabii aynı zamanda sağlığa da fevkalade faydalar sağlamaktadırlar.

Esasında bitkiler ailesi binlerce yıldır pek çok hastalığı tedavi etmede kullanılmaktadır. Bu çerçevede sahip oldukları o muazzam iyileştirici ve güçlendirici tesirler pek çok uzman tarafından da kabul edilmektedir.

Günümüzde modern bilim sayesinde sayısız farklı türdeki bitkiler iyice anlaşılarak, bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları rahatsızlıklardan kansere kadar pek çok hastalığa karşı tedavi uygulanmaya başlanmıştır. Bu nedenle de pek çok mağazada söz konusu bitkileri hem taze hem de kurutulmuş olarak raflarda bulabilmektesiniz.

Bazı popüler olanları kapsül veya esans yağı olarak da satılmaktadır.

Bu yazımızda sağlığınız için en faydalı 10 bitkiyi sizler için derledik.

 

 

1) Fesleğen

Son derece hoş bir kokuya sahip olan bu bitki sağlığa fevkalade faydalıdır.

Bu çerçevede hint fesleğeni antioksidan, antiseptik, iltihap ve bakteri karşıtı karakteristiklere sahiptir.

Fesleğen insanın ruh halini doğrudan etkileyen hormonlardan biri olan serotonin bileşeninin vücuttaki dozajını düzenleyerek, strese karşı bireye yardımcı olur. Böylelikle stressiz bir manevi yapı kazandırarak kişiye sağlık açısından pek çok yarar sağlar.

Fesleğen yapraklarıyla hazırlanacak çay hazımsızlığı, baş ağrılarını ve iştahsızlığı gidermekte, göğüs kanserine karşı mücadele etmekte, sıyrık ve kesikleri iyileştirmekte, bağışıklığı güçlendirmekte ve soğuk algınlığı ile öksürük gibi rahatsızlıkları tedavi etmektedir.

Fesleğeni dilerseniz yiyeceklerinizde bir baharat olarak kullanabilir, dilerseniz de aç karnına 10 -12 adet fesleğen yaprağını çiğneyebilirsiniz. Aynı zamanda sağlığınız için günde 2 veya 3 kez fesleğen çayı da tüketebilirsiniz.

 

Fesleğen çayı hazırlamak için:

10 ila 15 adet fesleğen yaprağını büyük bir bardağa koyun.

2 bardak kaynamış suyu üzerine ilave edin.

5 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün ve tüketin.

 

 

2) Biberiye

Biberiye sağlığa son derece faydalı olan bahçe bitkilerindendir.

Bünyesinde sağlık açısından kilit rol oynayan karnozol ve rozmarinik asit adlı iki kuvvetli antioksidanı barındırmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde mikrop, kanser, iltihap önleyici ve dezenfektan özelliğine sahip bileşenler de barındırır.

Biberiye bitkisi ayrıca strese karşı mücadele eder, kaygı hissiyatını azaltır, baş ağrılarını dindirir, saç uzamasını düzenler, eklem ağrılarıyla savaşır, iltihaplanmaları hafifletir, sindirime yardımcı olur, kanseri önler ve kalp sağlığına destek olur.

Biberiye bitkisi baharat olarak kullanılmaya son derece elverişli olup, çorba, sandviç, salata gibi yiyeceklere muazzam lezzet katar.

Dilerseniz biberiye bitkisi yapraklarını taze veya kuru olarak temin ederek çayını da hazırlayabilirsiniz.

 

Biberiye çayı hazırlamak için:

1 ya da 1,5 çay kaşığı biberiye yaprağını bir bardak kaynamış suya ekleyin.

5 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Süzün ve sıcaklığını kaybetmeden tüketin.

Günde 2 veya 3 kez tüketebilirsiniz.

Not: Hamilelerin ya da epilepsi, yüksek tansiyon ve kanama bozuklukları gibi durumlardan muzdarip bireylerin söz konusu bitkiyi tüketmemeleri gerekmektedir.

 

 

3) Mercanköşk (Oregano)

Konu İtalyan, Meksika ve İspanyol mutfağı oldu mu, en çok kullanılan bitkilerden birisi mercanköşktür. Söz konusu bitkinin sahip olduğu aroma gerçekten fevkalade olup, sağlığa da oldukça faydalıdır.

Mercanköşk bitkisi bünyesinde karvakrol ve timol adı verilen bakteri ve mantar karşıtı iki kuvvetli bileşeni barındırır. Aynı zamanda bu bitki antioksidan, mikrop ve iltihap karşıtı, gaz giderici, idrar söktürücü, terletici ve balgam söktürücü etkilere sahiptir.

Mercanköşk bitkisini soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığını tedavi etmek, bağışıklığı kuvvetlendirmek, adet sancılarını gidermek, kalp sağlığına destek olmak, böbreküstü ağrıları hafifletmek ve diş ağrılarını dindirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kan şekerinin yükselmesine karşı da savaşmakta olan bir bitkidir.

Dilerseniz söz konusu bitkiyi çorbalarınıza, salatalarınıza ve sabah içeceklerinize lezzetlendirmek amacıyla serpiştirebilirsiniz. Dilerseniz de her gün düzenli olarak birkaç bardak mercanköşk (oregano) çayı tüketebilirsiniz.

 

Mercanköşk çayı hazırlamak için:

3 çay kaşığı mercanköşk yaprağını 1 bardak kaynamış suda 5 ila 10 dakika süre demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün ve tüketin.

 

 

4) Adaçayı

Sağlığınız için son derece faydalı olan bir diğer bitki ise adaçayıdır.

Sahip olduğu canlandırıcı, antibiyotik görevi gören, damar büzücü, gaz giderici karakteristikler sayesinde pek çok tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda uçucu yağ ve flavonoid açısından zengin olan bu bitki, tansiyon düşürücü, antidiyabetik, iltihap önleyici ve mikrop karşıtı özelliklere de sahiptir.

Saymakla bitmeyen faydaları sadece bunlarla da sınırlı kalmayıp, aynı zamanda ruh halini düzenlemek, kaygıyı gidermek, boğaz iltihabını hafifletmek, bağışıklığı kuvvetlendirmek, zayıflatıcı, iltihap önleyici, uyku getirici, kolesterol ve kan basıncını düşürmek gibi muazzam faydaları da vardır.

Dilerseniz adaçayını yemeklerinize lezzet katmak amacıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz de günde iki bardak adaçayı tüketebilirsiniz.

 

Adaçayı hazırlamak için:

1 yemek kaşığı taze adaçayı yaprağını 1 bardak kaynamış suya ekleyin.

5 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün ve tüketin. Dilerseniz lezzet katmak amacıyla bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Not: Hamile veya emziren kadınların tüketmesi önerilmez.

 

 

5) Nane

Sağlığa faydaları açısından listede kesinlikle yer almayı hak eden bir diğer bitki ise nanedir.

Mentol açısından son derece zengin olan bu bitki, gerek vücut gerekse zihin için oldukça ferahlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda antioksidan, spazm önleyici, antibakteriyel, mantar önleyici, virüs önleyici ve gaz giderici karakteristiklere sahiptir.

Söz konusu bitkinin, hazımsızlığı gidermek, hassas bağırsak sendromunu tedavi etmek, midede gaz birikimini hafifletmek, kas spazmlarını önlemek, bulantıyı gidermek, zayıflatmak, stresle mücadele etmek, nefes ferahlığı kazandırmak, baş ağrılarını dindirmek, migreni tedavi etmek, ağız sağlığına katkıda bulunmak ve alerji ile astım hastalıklarını önlemek gibi saymakla bitmeyen faydaları vardır.

Dilerseniz taze veya kuru nane yapraklarını salatalarınıza, çorbalarınıza, içeceklerinize, soslarınıza ve diğer yiyeceklerinize lezzet katmak amacıyla ilave edebilirsiniz.

Dilerseniz de günde 2 veya 3 kez nane çayı tüketebilirsiniz.

 

Çayı hazırlamak için:

1 yemek kaşığı nane yaprağını bir bardak kaynamış suda 10 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Süzün.

– Biraz ılımaya bırakın ve ardından tüketin.

 

 

6) Zencefil

Zencefil sağlığa olan faydaları açısından son derece popüler bir bitkidir. Aynı zamanda Ayurveda Tıbbı’nda kullanılan esas bitkilerden birisidir.

Antioksidan özelliği gösteren bu bitki, aynı zamanda iltihap, mantar, spazm, bulantı, kanser, virüs ve öksürük giderici karakteristiklere sahip muazzam bir bitkidir.

Bu muhteşem bitki vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmakta, soğuk algınlığıyla mücadele etmekte, iltihaplanmaları azaltmakta, sindirime yardımcı olmakta, kan şekeri seviyesini normale indirgemekte, bulantıyı gidermekte, iştahı arttırmakta ve mide ekşimesini tedavi etmektedir.

Aynı zamanda vücutta bakteriyel, mantar ve virüs enfeksiyonlarının oluşmasına sebebiyet veren toksinlerin birikmesini engeller.

Dilerseniz birkaç parça zencefili yemeklerinize ve salatalarınıza lezzet katmak amacıyla ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de günde 2-3 bardak zencefil çayı tüketebilirsiniz.

 

Zencefil çayı hazırlamak için:

1 yemek kaşığı zencefili ve 2 bardak suyu demliğinize koyun.

– Suyu kaynatın.

– Ardından ısıyı düşürün ve 10 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Süzün.

– Tüketin. Dilerseniz lezzet katmak amacıyla bal veya limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Not: Kalp ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanan bireylerin zencefili mutlaka bir doktor gözetiminde tüketmesi gerekmektedir.

 

 

7) Sarımsak

Marketlerden rahatlıkla temin edebileceğiniz ve sağlığınıza fevkalade faydalı olan bir diğer bitki ise sarımsaktır.

Sarımsak bünyesinde bakteri, virüs, mantar ve kanser önleyici karakteristiklere ve antioksidan özelliğine sahip olan allicin bileşeni içerir.

Sarımsak zehir giderici tesirlere sahip olup vücudu zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kalp sağlığını destekler, bağışıklığı kuvvetlendirir, kan basıncını ve kolesterolü düşürür, trombositlerin kümelenmesini önler, karaciğeri temizler, iltihaplanmaları hafifletir, kan şekerini kontrol altında tutar ve kansere karşı savaşır.

Her gün tüketeceğiniz az miktarda sarımsak sağlığınız açısından size fevkalade artılar kazandıracaktır. Sağladığı faydaları en iyi şekilde elde etmek istiyorsanız, sarımsağı çiğ olarak tüketmelisiniz. Aç karnına 1 ya da 2 diş sarımsak tüketmek bu çerçevede en iyi seçenek olacaktır.

Not: Sarımsak kan sulandırıcı etkilere sahip olduğundan ve kan sulandırma amacıyla tüketilen ilaçlarla etkileşime geçebildiğinden ötürü, tüketmeden evvel doktora danışmalısınız.

 

 

8) Ginseng

Ginseng bitkisinin dünyada pek çok farklı türü mevcut olup (Hint Ginsengi, Kore Ginsengi, Sibirya Ginsengi, Amerikan Ginsengi) her biri birbirinden muazzam faydalara sahiptir. Ginseng bilhassa Asya ve Kuzey Amerika ülkelerinde fevkalade rağbet görmekte olan bir bitkidir.

Ginsengin hem kökü, hem yaprakları hem de meyveleri tıbbi amaçlar için kullanılabilmektedir. Söz konusu bitki bağışıklık kuvvetlendirme, antioksidan görevi görme, iltihap ve stres önleme, düzenli uyku çekme ve bakteri önleme gibi pek çok fayda sağlamaktadır.

Bu muazzam bitki enerjinizi arttırır, metabolizmanızı hızlandırır, kalori yakımına yardımcı olur, baş ağrılarını giderir, sindirime yardımcı olur, stresi azaltır, akciğer fonksiyonlarını arttırır, kan şekerini düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve iltihaplanmaları hafifletir.

Aynı zamanda kısırlığa karşı kullanılmakta olan bir doğal tedavi yöntemidir.

Ginseng bitkisini marketlerden toz halinde, kurutulmuş veya taze kök olarak temin edebilir, dilerseniz çayını yaparak dilerseniz de çiğneyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kapsül, tablet olarak ya da sıvı olarak da satılmaktadır. Tabii bitkiyi tüketmeden evvel hangi dozajda kullanacağınıza dair doktorunuza danışmanızda fayda var.

Not: Hamileliğin erken safhasında (ilk 3 ay) olan bayanların kullanmaması önerilir.

 

 

9) Papatya

Bitki çayı dendiğinde tabii ki de akla gelen ilk isimlerden birisi papatya olacaktır.

Papatya bitkisi tahriş önleyici, iltihap önleyici, mikrop önleyici, kaygı giderici, spazm önleyici, ishal önleyici ve kanser önleyici karakteristiklere sahip olan son derece sağlıklı bir bitkidir.

Baş ağrılarını giderir, kas ağrılarını azaltır, stres seviyesini kontrol altında tutar, adet sancılarını hafifletir, mide rahatsızlıklarını giderir, zayıflamaya yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir ve uykusuzluk problemlerini giderir. Yüksek miktarda antioksidan ihtiva ettiği için de, vücudunuzu yaşlanmaya sebebiyet veren serbest radikallerden korur.

Taze veya kurutulmuş papatya çiçekleri çay hazırlamak için kullanılabilir.

 

Papatya çayı hazırlamak için:

1 çay kaşığı kurutulmuş papatya yaprağını bir bardak kaynamış suya boşaltın.

5 dakikalığına demlenmeye bırakın ve ardından süzün.

– Bir miktar bal ekleyip sıcaklığını kaybetmeden tüketin.

Dilerseniz papatyayı esans yağı, krem ve losyon olarak da kullanabilirsiniz.

Not: Hamile veya hamilelik olma sürecinde olan bayanların tüketmemesi önerilir.

 

 

10) Karahindiba

Karahindiba sağlığa son derece faydalı olan bir diğer bitki türüdür. Amerikan ve Doğu Tıp İlmi’nde karaciğer, böbrek taşı ve dalak ile alakalı sorunların tedavisi için kullanılmaktadır.

Karahindibanın kökü, yaprakları ve çiçekleri yenilebilir olup son derece besleyici yapıdadır. Aynı zamanda idrar söktürücü, antioksidan, kanser ve iltihap önleyici, ve laksatif karakteristiklere sahiptir.

Karahindiba bitkisi vücuttaki su kütlesini ortadan kaldırdığı için kilolu bireyler için oldukça faydalıdır. Buna ek olarak, kan şekeri seviyesine normale çeker, vücudu toksinlerden arındırır, iştahı bastırır, iltihaplanmalara karşı savaşır, karaciğer sağlığını destekler, kanseri önler, yüksek tansiyonu dengeler, idrar sorunlarını önler.

Dilerseniz karahindiba bitkisini salatalarınıza, çorbalarınıza ya da tavada kızarttığınız yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de çay olarak tüketebilirsiniz.

 

Karahindiba çayı hazırlamak için:

2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü bir bardak suya ekleyin.

1 dakikalığına kaynatın.

10 dakikalığına demlenmeye bırakın.

– Ardından süzün ve tüketin.

Not: Hamile bayanların kullanmaması önerilir.

Biberiye bitkisi. En şifalı bitkilerden 10 tanesi ve bunların faydaları üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !