Sağlıklı Dişler İçin Gerekli Olan Vitamin ve Mineraller

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için vücudun tamamında organize bir şekilde sağlıklı olmak gerekir. Ağız ve diş bakımı da sağlık açısından önemli bir yer tutar. Sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen bireyler öncelikle ağız hijyenine önem vermeli, düzenli ağız ve diş bakımı yapmalıdırlar. Ağız ve diş sağlığı için sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. Bütün bunları yapmanıza rağmen halen ağız ve diş sağlığınızdan şikayetçi iseniz altında yatan başka sebepleri irdelemek gerekir.

Dişlerin de, vücutta bulunan diğer kemikler gibi kendine has yapısı vardır. Diş gelişimi bebeklik döneminden başlayıp uzun yıllar boyu oluşan bir süreçtir. Bebeklik döneminde alınan vitamin ve mineraller dişlerin çürümeye karşı meyilli olmasının önüne geçer. Yetişkin dönemde tüketilen besinler ile de dişlerin korunması sağlanır. Geri kalmış ülkelerde beslenme problemlerine bağlı gelişen sağlık problemleri arasında diş problemleri olması da bundan kaynaklanır.

 

Diş sağlığı için önemli olan vitamin ve mineraller

Sağlıklı dişler için gereken vitamin ve mineralleri inceleyecek olursak:

 

D vitamini

Sağlıklı dişler için ilk sırada D vitamini gelir. Vücuda alınan D vitamini vücudun kalsiyumu kullanması ve kandaki kalsiyum seviyesini dengelemesi için çok önemlidir. D vitamini eksikliği ile kalsiyum seviyesindeki düşüş, kemiklerden ve dişlerden kalsiyumun çekilmesine sebep olur. Bunun sonucunda diş minesinde zayıflama ve dişlerde çürükler meydana gelir.

 

B6, B1 ve B2 vitaminleri

Dişlerin altında bulunan diş etleri, çene ve dişlerin diş kökü ile birleşmesini sağlar. Bu bağlantının zayıflaması ile diş etleri diş köklerini tutamayacak hale gelir. Periodontitis ismi verilen bu rahatsızlıkta diş etlerinin kuvvetlenmesi için vücudun B vitamini türevlerine ihtiyacı vardır. Buğday unu, sarımsak, yulaf ve ette bulunan özellikle B6 vitamini ile diş etleri güçlenir.

 

C vitamini

Özellikle diş eti çekilmeleri ve diş eti kanamaları için C vitamini gerekmektedir. C vitamini alındığında hücreler arası bağ güçlenir. Özellikle dokular arası bağı sağlayan kolajen üretiminde C vitamini önemli bir rol almaktadır.

 

K vitamini

Vücutta kanın pıhtılaşması için önemli bir görevi olan K vitamini diş eti ve diş sağlığı içinde önemlidir. Dişin mineral yapısı üzerinde de etkisi olan K vitamini eksikliği ile diş eti kanamaları da sık görülür.

 

Fosfat ve kazein

Fosfat ve kazein ile ağız içindeki tükürük daha akışkan hale gelir. Bu sayede ağız içi temizliği daha kolaylaşır. Tükürük bezlerinden salgınında artmasına faydası olan fosfat ve kazein yer fıstığı, süt, yoğurt ve beyaz peynir gibi süt ürünlerde bolca bulunur.

 

Kalsiyum

Özellikle bebeklik döneminden itibaren kemik ve dişlerin gelişimi için kalsiyum çok önemli bir mineraldir. Kanın pıhtılaşması içinde faydası olan kalsiyum diş minesinin oluşumunda da bulunur.

 

Florür

Doğada çok yaygın bir şekilde bulunan florürü günümüzde içme sularından bile alırız. Çocukluk döneminde diş minesinin sertleşmesinde rol alan florür aynı zamanda dişlerin çürümesine karşı da etkilidir. Florür yetişkinlerde ağızda mineral kaybının yaşandığı, öğünlerden sonra artan tükürük salgısındaki asit ile diş yüzeyindeki kalsiyum ve fosforun erimesi olan demineralizasyona karşı da etkilidir.

 

 

Uyarı:

Sağlıklı dişler için gerekli ağız diş hijyenini sağladığınızı düşünmenize rağmen halen problemleriniz devam ediyorsa diş hekimine başvurmanızı öneririz.

Diş eti çekilmeleri, diş eti kanamaları, diş minelerinin zayıf olması ve daha bir çok rahatsızlığın vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığını biliyor muydunuz?
error: Kopyalamak mümkün değil !