Sahurda Tok Tutan Gıdalar

Bu sene ramazan orucunun günlerin uzun olduğu döneme denk gelmesi sabır kuvvetini ciddi düzeyde sınamaktadır. Fakat günler ne kadar uzun olsa da emir değişmediği gerçeği şartlar ne olursa olsun tutulacağı gerçeğini de değiştirmiyor. Ramazan günlerinde havaların umumi olarak serin gitmesi şüphesiz hususi yardımı da aşikar hale getirmektedir.

Uzun yaz günlerinde gün boyu tokluk hissi verecek ve zinde olmamızı sağlayacak beslenme içerikleri şu şekildedir;

Ekmek; Gerekli karbonhidrat ihtiyacını sağlayacaktır

Maden suyu; Sıcak günlerde terleme ile kaybedilecek olan vitaminler için güzel bir rezerv üründür.

Yeşil çay; Çayın hasattan sonra yapraklarının herhangi bir fabrikasyon işlem yapılmadan kurutulması ile elde edilen yeşil çay içeriğindeki keraşin gibi bazı maddelerin etkisi ile uyarıcı ve uyku açıcı yağlanma önleyici ve kalbi rahatlatıcı etkisi vardır.

1 Yumurta; Anne sütünden sonraki en zengin protein kaynağı lan yumurta gün boyu tokluk hissi verir.

2 Tarçın; Sahurda bir bardak süt çerisine dolu bir çay kaşığı tarçın ekleyip içtiğinizde açlık hissi yaşamadan oruç tutabilirsiniz.

3 Çörekotu; Bu zamana kadar yapılan araştırmalar çörek otunun bin bir derde deva olduğunu göstermiştir. Ayrıca lokman hekim olarak bilinen alternatif tıp uzmanları çörek otunu çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Çörek otunun içeriğinde ulunan yağlar gün boyu zindelik hissi verecek ve tokluk sağlayacaktır.

4 Süt; D vitamini açısından önemli bir kaynak teşkil eden süt zengin protein içeriği ile oruç tutan kişye gün boyu rahatlık sağlayacaktır.

5 Esmer buğday; Zengin vitamin içeriği sayesinde zindelik sağlayan esmer buğday karbonhidrat ihtiyacı için de önemli bir kaynaktır.

6 Kefir; Süt ürünü olan kefir bağırsakta gerekli olan bakterilerin yaşam kültürünü desteklerken zararlı olanlarının üremesini engeller. Yüksek tansiyon ve kolesterole karşı iyi gelen kefir hazmı da kolaylaştırır.

7 Meyveler;Sahurda su deposu sayılabilecek meyveler gün boyu susuzluk hissi sağlayacaktır. Özellikle karpuz ve salatalık tüketilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca meyveler içeriklerindeki mineraller ve vitaminler ile beden fonksiyonları için düzenleyici ve açlıkla gelen yılgınlık ve motivasyon düşüklüğünün de önünü alan gıdalar olacaktır.

Sahurda tok tutacak gıdalar konulu bilgilendirme yazısı
Sahurda tok tutacak gıdalar konulu bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !