Sakal vebası

Sakal vebası, kıl folikülündeki bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Saç folikülü enfekte olduğunda, kendini kırmızı çarpmalar ve ağrılı cilt şeklinde gösteren bir enfeksiyon durumu oluşur. Küçük tomurcuklar daha sonra iltihaplı sıvıyla dolu küçük kabarcıklara dönüşebilir. Böyle bir sıvı birikimine kaynama da denir. Ve aynı yerde çok sayıda fronkül varsa buna fronküloz denir.

Sakal vebası ile bağlantılı olarak , bir saç folikülünde enfeksiyon olduğunda bir durum hakkında kullanılan folikülit veya glandüler enfeksiyon terimini de duymuş olabilirsiniz .

Latince adı pseudofolliculitis barbae olan, tıraş ve epilasyon ile bağlantılı olarak ortaya çıkar . Bu nedenle rahatsızlıktan muzdarip olanlar genellikle yüzlerini tıraş eden erkeklerdir.

Ancak , vücudun her yerinde her türlü tıraş ve epilasyon ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu nedenle koltuk altlarını, bacaklarını, bikini bölgesini tıraş eden veya samimi bir şekilde tıraş olan kadınlar da sakal vebası yaşayabilirler.

Neyse ki zararsız ve zararsız bir rahatsızlık olan bir şey için şiddetli bir isimdir. Ancak sakal vebası kesinlikle şiddetle can sıkıcı ve nahoştur.

Kolay çözüm sakalın ve saçın uzamasına izin vermekti, ancak çoğu durumda bu yararlı bir çözüm değil. Neyse ki, sakal vebasını hem önlemek hem de tedavi etmek için iyi fırsatlar var.

Bu, saçınızı tıraş ederken veya çıkarırken birkaç basit şeyin farkında olmakla ilgilidir. Ayrıca tıraş ve epilasyon öncesi ve sonrası kullanabileceğiniz ve kullanmanız gereken çeşitli ürünler var.

Yüzünüzdeki sivilceler nasıl tedavi edilir

Neyse ki, zararsız bir rahatsızlıktır, ancak rahatsız edici ve rahatsız edicidir. Bu nedenle ondan kurtulmak için kendi başınıza ne yapabileceğinizi bilmeye değer.

Sakal vebanız varsa, böylece kırmızı ve ağrılı tomurcuklardan kurtulursunuz. Ve böylece kendinize bulaşmaya devam etmezsiniz.

Tedavi için krem

Hafif sakal vebası vakalarında, genellikle sakal veba kremi ile vebadan kurtulabilirsiniz. Kremi eczaneden alabilirsiniz. Burada ayrıca cildinizi yıkayabileceğiniz klorheksidin içeren bir sabun da alabilirsiniz.

Sakal vebasına doğal çözüm

Antiseptik bakterisit, yatıştırıcı ve kaşıntı önleyici etkiye sahip birkaç farklı doğal ilaç vardır. Sakal vebası tarafından saldırıya uğradığınızda ihtiyacınız olan her şey. Bunlar arasında sakal vebası çay ağacı yağı veya aloe veraya karşı çay ağacı yağı içeren doğal ilaçlar bulunmaktadır .

Örneğin, tıraştan sonra kullanabileceğiniz kaşıntılı kremler ve çay ağacı yağı tıraş sonrası elde edebilirsiniz. Ayrıca, muhtemelen seyreltilmiş halde cilde sürebileceğiniz aloe vera veya çay ağacı yağı içeren yağlar da alabilirsiniz.

error: Kopyalamak mümkün değil !