Sarımsak ile Ben Yok Etme- Risk İçerir

Sarımsak ile ben yok etme mümkün mü?

Yüzde ben veya yüz lekeleri,  pigment içeren kahverengi veya siyaha dönen deri hücrelerinin bir araya toplanması ile oluşan koyuluk ve deri lekeleri, ben veya nevüs yapıları bazı durumlarda yerleşim yerlerine göre aynaya baktığımızda oldukça can sıkıcı olabilirler. Bu yüz benleri her ne kadar zararsız olmalarına rağmen çoğu kişi yüzünde ben olmasından hoşlanmayabilir veya kendisi hoşlansa etrafından kendisine bu benden kurtulması için telkinler gelebilir. İşte bu tip zararsız benlerinizden evde hazırlayacağınız farklı karışım ve yüz maskelerini kullanarak yüz benlerini yok edebilir veya en azından rengini açabilirsiniz.

Sarımsak ile ben yok etme bu basit tedavilerden birisi olup  ben yerleşimi olan noktaya yoğun sarımsak uygulayarak benin kuruması ve tamamen silinmesini netice verebilir. Benler koyu renkli veya açık renkli olmalarına göre kendi içlerinde içerdikleri pigment oranına göre değişkendirler. Bu pigment içerikleri ve renk farklılıkları aslında benlerin sarımsak ve benzeri doğal yöntemler ile yok edilme aşamalarında önemlidir. Koyu renkli benlerin sarımsak vb doğal ben yok etme işlemlerine uygun olayacağı daha çok önce cildiye hekimleri tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur. Bu koyu renkli benlerin içerik itibarı ile melanin içeriği fazla ve melanoblast hücre aktivitesi yoğun formlarının  dermatoloji uzmanı tarafından takibi önemlidir.

Daha açık renkli olan benlerin daha az pigment içerdikleri ve bu içeriğe bağlı melanoblast hücre aktivitesinin düşük olması nedeni ile bazı basit doğal yöntemler ile yok edilmeye uygun olabilir. Sonuçta her ben koyu renkli veya çık renkli olsun zaman içinde büyüme, kanama, renk değişikliği ve komşuluğunda yeni bir ben odağı oluşumu gibi riskli ve kötü huylu olma eğilimine işaret eden belirtiler gösterdiğinde hızlı bir şekilde dermatoloji uzmanına başvurmak ve dermatoskopik inceleme ile bu benlerin doğal seyri hakkında detaylı bilgi edinmek gereklidir. Bütü bu genel bilgilerden sonra aşağıdaki tarifi okuyarak iyi huylu özelliklere sahip yüz beninizden sarımsak kullanarak nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

 

DİKKAT: Aşağıdaki uygulama her beni yok etme için uygun olmayabilir. (Mutlaka cildiye doktoruna danışın.), bitkisel yöntemlerle veya kimyaal ajanlarla ben yok etme işlemleri ciddi yüz yanığına ve sonucunda iz oluşumuna sebebiyet verme ihtimali taşır. Bazı koyu renk benlerde kötü huylu, malign deri tümörlerinin oluşma riski nedeni ile tedaviyi olumsuz etkileme gibi çeşitli riskler taşımaktadır. Göz çevresine uygulanmaması gerekmektedir. Deri hassasiyeti olan durumlarda doktor bilgisi dahilinde uygulayınız. Uygulama sonrası oluşabilecek deri tahrişleri vb durumlarda ivedilikle cildiye doktoruna başvurun.

 

Sarımsak ile ben yok etme karışımı hazırlayın:

İhtiyacınız olan şeylerin listesi:

– Sarımsak(Taşköprü Sarımsağı tercihen)

– Tahta Kaşık

– Maskeleme oklüzif band

– Pamuklu bez

– Vazelin

– Yapışkanlı bant

Öncelikle 1-2  diş sarımsağı kaşığın arkası ile bastırarak iyice püre haline getirin.

 

 

Sarımsak ile ben yok etme işlemi öncesinde cildinizi hazırlayın

Vazelin ile benlerin dışında kalan cildinizi kalın bir tabaka olacak şekilde kaplayın. Sarımsağın cildi yakma riski bulunmaktadır. Bu yüzden sarımsak püresini sadece yüz beninin olduğu noktaya uygulayın. Sarımsak cildi yakar mı? sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim evet sarımsak cildi uzun süreli temas sonrası yakabilir. Ve temel ben yok etme etkisini de bu yakıcı etkisi ile yaptığı düşünülmektedir. Eğer bütün bu önerilerimize rağmen sarımsak yanığı oluşursa sarımsak yanığı nasıl geçer diye kara kara düşünmenize gerek yok esas olarak yapmanız gereken Bepanthene gibi bir cilt onarıcı krem ile günlük bakım veya evde yanığa ne iyi gelir konulu yazımızı okumanızı öneririz.

 

Sarımsak ile ben yok etme uygulaması için karışımı dikkatlice uygulayın

Yüz beninin etrafına (etrafındaki bölgeyi korumak için) maskeleme bandı yapıştırın. Sarımsağın yüz beninin etrafındaki cildinizi yakma ihtimali olduğu için sarımsak püresini sadece benin olduğu noktaya sürün. Pamuklu bez (veya pamuk) kullanarak sarımsak püresini benin dışına taşmayacak şekilde sürün. Sonra beni bandaj ile kapatın. Bandajı ve sarımsak püresini 4 saatten fazla yüzünüzde bırakmayın. Sarımsak kendisi oldukça iritatif özellikte olduğu için hassas ciltlerde ve uzun süreli cilde temas ettirildiği durumlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sarımsak ile ben yok etme amacıyla taze ve yerli sarımsak kullanın ithal ve çin sarımsağından kaçının nasıl üretildiği ve hangi kimyasalların kullanıldığı bilinmeyen ithal çin sarımsakları ile istenmeyen sonuçların daha sık olabildiği bildirilmiştir. Yerli ve Taşköprü organik sarımsağı memleketimizin yerli, organik ve coğrafi işareti olan bir sarımsak olduğu için cild beni yok etme amaçlı önerimiz Taşköprü sarımsağıdır.

 

 

Uyarı:

Kabuk oluşumu ve kabuğun düşmesinden sonra güneşe çıkmamaya dikkat edin. Güneş ışınlarının taze yaralarda koyu leke yani pigmentasyon oluşturma riski olduğu için güneşe maruziyet öncesi mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile UV ışınlarına karşı önlem almalısınız. Şayet çıkmanız gerekirse saat fark etmeksizin güneş kremi kullanım önerimizi aklınızdan çıkarmayın. Sarımsak ile ben yok etme işleminden sonra ben üzerinde oluşan kabuk düştükten sonra iyileşmeyi hızlandırmak için sarı kantaron yağı veya bepanthen krem sürebilirsiniz.

Kabuk Ne Zaman Düşer?

Sarımsak ile ben yok etme işleminden sonra oluşan kabuk veya kuruyan ben ne zaman düşecek sorusu ziyaretçilerimiz tarafından sık sık soruluyor. Aşağıdaki videoda kabuk oluşumu ve düşmesini gün gün görebilirsiniz (bu örnekte yer alan ben, 1 ila 1,5 cm çapında büyük bir ben olduğu için uygulamadan 3-4 gün sonra kabuk oluşuyor ve 16. günde düşüyor):

Sarımsak ile ben yok etme, yüzünüzdeki istenmeyen benleri silebilir veya en azından rengini açabilirsiniz - risk içerir
Sarımsak ile ben yok etme bir kaç gün içinde mümkün ve Sarımsak ile yüzünüzdeki beni kalıcı olarak silebilir veya en azından rengini açabilirsiniz – İşlem risk içerir doktorunuza danışarak veya cildiniz hassas ise uygulama öncesi hassasiyet testi yaparak uygulama yapabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !