Sarımsak ile Ben Yok Etme- Risk İçerir

Sarımsak ile ben yok etme mümkün mü?

Yüzde ben veya yüz lekeleri,  pigment içeren kahverengi veya siyaha dönen deri hücrelerinin bir araya toplanması ile oluşan koyuluk ve deri lekeleri, ben veya nevüs yapıları bazı durumlarda yerleşim yerlerine göre aynaya baktığımızda oldukça can sıkıcı olabilirler. Bu yüz benleri her ne kadar zararsız olmalarına rağmen çoğu kişi yüzünde ben olmasından hoşlanmayabilir veya kendisi hoşlansa etrafından kendisine bu benden kurtulması için telkinler gelebilir. İşte bu tip zararsız benlerinizden evde hazırlayacağınız farklı karışım ve yüz maskelerini kullanarak yüz benlerini yok edebilir veya en azından rengini açabilirsiniz.

Sarımsak ile ben yok etme bu basit tedavilerden birisi olup  ben yerleşimi olan noktaya yoğun sarımsak uygulayarak benin kuruması ve tamamen silinmesini netice verebilir. Benler koyu renkli veya açık renkli olmalarına göre kendi içlerinde içerdikleri pigment oranına göre değişkendirler. Bu pigment içerikleri ve renk farklılıkları aslında benlerin sarımsak ve benzeri doğal yöntemler ile yok edilme aşamalarında önemlidir. Koyu renkli benlerin sarımsak vb doğal ben yok etme işlemlerine uygun olayacağı daha çok önce cildiye hekimleri tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur. Bu koyu renkli benlerin içerik itibarı ile melanin içeriği fazla ve melanoblast hücre aktivitesi yoğun formlarının  dermatoloji uzmanı tarafından takibi önemlidir.

Daha açık renkli olan benlerin daha az pigment içerdikleri ve bu içeriğe bağlı melanoblast hücre aktivitesinin düşük olması nedeni ile bazı basit doğal yöntemler ile yok edilmeye uygun olabilir. Sonuçta her ben koyu renkli veya çık renkli olsun zaman içinde büyüme, kanama, renk değişikliği ve komşuluğunda yeni bir ben odağı oluşumu gibi riskli ve kötü huylu olma eğilimine işaret eden belirtiler gösterdiğinde hızlı bir şekilde dermatoloji uzmanına başvurmak ve dermatoskopik inceleme ile bu benlerin doğal seyri hakkında detaylı bilgi edinmek gereklidir. Bütü bu genel bilgilerden sonra aşağıdaki tarifi okuyarak iyi huylu özelliklere sahip yüz beninizden sarımsak kullanarak nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

 

DİKKAT: Aşağıdaki uygulama her beni yok etme için uygun olmayabilir. (Mutlaka cildiye doktoruna danışın.), bitkisel yöntemlerle veya kimyaal ajanlarla ben yok etme işlemleri ciddi yüz yanığına ve sonucunda iz oluşumuna sebebiyet verme ihtimali taşır. Bazı koyu renk benlerde kötü huylu, malign deri tümörlerinin oluşma riski nedeni ile tedaviyi olumsuz etkileme gibi çeşitli riskler taşımaktadır. Göz çevresine uygulanmaması gerekmektedir. Deri hassasiyeti olan durumlarda doktor bilgisi dahilinde uygulayınız. Uygulama sonrası oluşabilecek deri tahrişleri vb durumlarda ivedilikle cildiye doktoruna başvurun.

 

Sarımsak ile ben yok etme karışımı hazırlayın:

İhtiyacınız olan şeylerin listesi:

– Sarımsak(Taşköprü Sarımsağı tercihen)

– Tahta Kaşık

– Maskeleme oklüzif band

– Pamuklu bez

– Vazelin

– Yapışkanlı bant

Öncelikle 1-2  diş sarımsağı kaşığın arkası ile bastırarak iyice püre haline getirin.

 

 

Sarımsak ile ben yok etme işlemi öncesinde cildinizi hazırlayın

Vazelin ile benlerin dışında kalan cildinizi kalın bir tabaka olacak şekilde kaplayın. Sarımsağın cildi yakma riski bulunmaktadır. Bu yüzden sarımsak püresini sadece yüz beninin olduğu noktaya uygulayın. Sarımsak cildi yakar mı? sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim evet sarımsak cildi uzun süreli temas sonrası yakabilir. Ve temel ben yok etme etkisini de bu yakıcı etkisi ile yaptığı düşünülmektedir. Eğer bütün bu önerilerimize rağmen sarımsak yanığı oluşursa sarımsak yanığı nasıl geçer diye kara kara düşünmenize gerek yok esas olarak yapmanız gereken Bepanthene gibi bir cilt onarıcı krem ile günlük bakım veya evde yanığa ne iyi gelir konulu yazımızı okumanızı öneririz.

 

Sarımsak ile ben yok etme uygulaması için karışımı dikkatlice uygulayın

Yüz beninin etrafına (etrafındaki bölgeyi korumak için) maskeleme bandı yapıştırın. Sarımsağın yüz beninin etrafındaki cildinizi yakma ihtimali olduğu için sarımsak püresini sadece benin olduğu noktaya sürün. Pamuklu bez (veya pamuk) kullanarak sarımsak püresini benin dışına taşmayacak şekilde sürün. Sonra beni bandaj ile kapatın. Bandajı ve sarımsak püresini 4 saatten fazla yüzünüzde bırakmayın. Sarımsak kendisi oldukça iritatif özellikte olduğu için hassas ciltlerde ve uzun süreli cilde temas ettirildiği durumlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sarımsak ile ben yok etme amacıyla taze ve yerli sarımsak kullanın ithal ve çin sarımsağından kaçının nasıl üretildiği ve hangi kimyasalların kullanıldığı bilinmeyen ithal çin sarımsakları ile istenmeyen sonuçların daha sık olabildiği bildirilmiştir. Yerli ve Taşköprü organik sarımsağı memleketimizin yerli, organik ve coğrafi işareti olan bir sarımsak olduğu için cild beni yok etme amaçlı önerimiz Taşköprü sarımsağıdır.

 

 

Uyarı:

Kabuk oluşumu ve kabuğun düşmesinden sonra güneşe çıkmamaya dikkat edin. Güneş ışınlarının taze yaralarda koyu leke yani pigmentasyon oluşturma riski olduğu için güneşe maruziyet öncesi mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile UV ışınlarına karşı önlem almalısınız. Şayet çıkmanız gerekirse saat fark etmeksizin güneş kremi kullanım önerimizi aklınızdan çıkarmayın. Sarımsak ile ben yok etme işleminden sonra ben üzerinde oluşan kabuk düştükten sonra iyileşmeyi hızlandırmak için sarı kantaron yağı veya bepanthen krem sürebilirsiniz.

Kabuk Ne Zaman Düşer?

Sarımsak ile ben yok etme işleminden sonra oluşan kabuk veya kuruyan ben ne zaman düşecek sorusu ziyaretçilerimiz tarafından sık sık soruluyor. Aşağıdaki videoda kabuk oluşumu ve düşmesini gün gün görebilirsiniz (bu örnekte yer alan ben, 1 ila 1,5 cm çapında büyük bir ben olduğu için uygulamadan 3-4 gün sonra kabuk oluşuyor ve 16. günde düşüyor):

Sarımsak ile ben yok etme, yüzünüzdeki istenmeyen benleri silebilir veya en azından rengini açabilirsiniz - risk içerir

Sarımsak ile ben yok etme bir kaç gün içinde mümkün ve Sarımsak ile yüzünüzdeki beni kalıcı olarak silebilir veya en azından rengini açabilirsiniz – İşlem risk içerir doktorunuza danışarak veya cildiniz hassas ise uygulama öncesi hassasiyet testi yaparak uygulama yapabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

389 adet yorum var.

 1. Şule dedi ki:

  merhaba benlere karşı sarımsak tedavisinde sarımsağı direk benlerimıze sürsek etkisi olurmu acaba?

  • doğal dedi ki:

   Ben çevresini korumanız gerekir. Direkt sürmeniz dikkatsizlik sonucu cilt yanığına sebebiyet verebilir. Tavsiye etmiyoruz.

  • yasemin dedi ki:

   ben yanlış anladım sanırım; taze sarımsak derken yeşilini mi kasdediyorsunuz ? Çünkü bir arkadaş bizim buralarda bulunmuyor diye yazmış; sarımsak bulunmayan yer mi var diye düşündüm 🙂

  • Sude dedi ki:

   Ben yaptım kızardi kabuk gibi oldu, ben birini çıkardım açıldı rengi sanki sulandi, bir de oburkununde sadece ortası çıktı bi de su geldi ordan, arada bundan sonra bi daha yaptım kuru. bunlar normal mi napmaliyim.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Sude Hanım,
   Bu yazımızda anlatılan yöntemi sık sık uygulamamalısınız. Her uygulamadan sonra bir kaç hafta ara vermelisiniz. 18 yaşından küçükseniz ebeveynlerinizin gözetiminde uygulamanız uygun olacaktır. Dermatolog gözetiminde uygulamanızı da tavsiye ederiz.

  • bahar dedi ki:

   Benim kasimin sonunda ben ve kil cikio üstünde bunu uygulamam sakincali olurmu

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Bahar Hanım,
   Kaş bölgenizde cilt yanığı oluşursa kaşınızın görünümü bozulabilir.

  • aslı dedi ki:

   benim kabardı ve yara gibi duruyor . daha da koyulaştı iyimidir bu? yani işe yarıyormu? daha kabuk baglamadı . yine uygulamalımıyım kuru yoksa beklemelimiyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Aslı Hanım,
   Kabuk bağlayıp kabuğun düşmesi gerekiyor. Bir süre bekleyip tekrar etmeniz uygun olabilir. Yazıdaki tüm talimatları uyguladığınıza emin olunuz.

  • gamze dedi ki:

   bende bu sarımsagı yaptım ve sarımsağı sürdüğüm yerde büyük kahverengi şeyle oluştu ve ne yapmalıyım geçermi geçerse ne zaman geçer??

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım,
   Ben dışındaki bölgeye vazelin sürmeniz ve sarımsağı sürerken dikkat etmeniz gerekiyordu. Geçmiş olsun. Çoğu sarımsak yanığı iz kalmadan iyileşmektedir. İzlerin yok olması bir kaç ayı bulabilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

   Bez parçasına koyacağınız buzları yüzünüze sürebilirsiniz.
   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz.
   Doğal bal sürebilirsiniz.
   Havuç ve salatalık püresi yapıp (soğuttuktan sonra) izin olduğu yere sürebilirsiniz.
   Pamuğu soğuk süte batırıp 20 dakika boyunca yanığın olduğu yere sürebilirsiniz.

   Sitemizin arama bölümüne yara izi, yanık vb. yazarsanız çok sayıda ilgili makale çıkacaktır.

  • Nadide dedi ki:

   canım benim benim tamamen kayboldu

  • ESRA dedi ki:

   Nasil oldu bir anlatir misin gerci 2016 yazmissin ama olsun 🙂 benim ilk gun kizardi bende 2. Gun yapmadim 3 gun yapicam ne zaman gecer sence

  • Hüseyin dedi ki:

   Senin ne zaman yanık oldu iyileşti mi iyileştiyse kaç günde iyileşti benimde 2 ay oldu geçmedi daha

 2. seda dedi ki:

  peki cildi yakma özelliği gösteren sarımsak bene bir zarar verir mi? sonradan bi hastalık oluşturmasın?

  • doğal dedi ki:

   Zaten beni de yakarak küçültmektedir. Ancak yazıda da belirttiğimiz üzere yüksek risk taşıdığı ve çekinceleriniz olduğu için denememenizi tavsiye ederiz.

 3. seher dedi ki:

  merhaba ben denedim uc gun felan oldu benlerim kabuk bağladı ve koyulaştı yara gibi duruyor. Bunlar normal mi?

 4. MAA dedi ki:

  Denedim sonuç harika. 2 gün de beniniz soyuluyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

  • kırmızılı dedi ki:

   kabuk bağladıktan sonra uygulamaya devam mı ettin

  • ozge dedi ki:

   2 günde gecti mi gerçekten. Nasil uyguladiginizi anlatirmisiniz. Bir de ben uygulamadan sonra yüzümün tamamina vazelin sürüyorum o yüzden mi kabuk bağlamıyor acaba.

  • doğal dedi ki:

   Sadece çevresine vazelin sürmeniz gerekiyor.

  • Nesibe dedi ki:

   Sarımsak mi kullandınız nasıl kullandınız lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. asli dedi ki:

  Kabuk bağladıktan sonra uygulamaya devam edilmeli mi

 6. suzan dedi ki:

  Denedim ben bunu. Benin üzerine sarımsak ezip 15-20 dakika beklettim. İlk gün bir şey olmadı, sonra o bölge kıpkırmızı, yara oldu. Daha sonra kyazalar geçsin diye krem kullandım. Krem deriyi soyduğu için beni de çıkardı. Dolaylı yoldan işe yaradı yani 🙂 Yüzünüz yanıyor ama..

  • doğal dedi ki:

   Yazımızda belirtilen önlemleri alarak en az acı ile uygulama yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın her zaman yüksek risk taşıdığını aklınızdan çıkarmayın.

  • yasemin dedi ki:

   yüksek risktan kastınız nedir ? Yanıktan başka ne tür riskler taşıyor ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Taze sarımsağın içerisinde allisin isimli çok güçlü bir kimyasal bulunur. Aşırı kullanım veya hassas cilde sahip kişilerce kullanımı ciltte kızarma, tahriş ve yanığa sebebiyet verir. Sarımsağa alerjisi bulunan kişiler daha ciddi sorunlar yaşayabilir.

  • Bade dedi ki:

   Merhaba bu söylediğiniz yöntemi dün yaptım etrafını vazelinle kapattım ama şuan etrafı kıpkırmıZı geçer mi acaba Kendiliğinden Bi yardımcı olursanız sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Bade Hanım,
   Sarımsak püresini çok sulu yaptıysanız veya arada boşluk kaldıysa sızmış olabilir. Düzelecektir.

  • sade dedi ki:

   merhabalar günde sadece bir keremi yaptınız

 7. Yaren dedi ki:

  Kabuk tuttuktan sonra kendiliğnden düşüyomu deneyenler ???

 8. Busra dedi ki:

  Bazıları sarımsağın bir işe yaramadığını söylüyor şişiyor diyolar güvenebilir miyiz

  • doğal dedi ki:

   Bu yöntem risk içermektedir. Uygulamanın yazıda anlatıldığı gibi ve dikkatli şekilde yapılması riski azaltabilir. Yorumlardan da görebileceğiniz üzere işe yaramaktadır. Lakin cilt ve ben türüne göre etkisi farklılık gösterebilir.

  • Busra dedi ki:

   Et ben değil ama kahverengi rengi daha koyuydu 2 sene önce falan soymuştum rengi açıldı ama hâlâ var

 9. Busra dedi ki:

  Acaba tam detaylı anlatabilir misiniz ben yapıyorum ama değişim göremedim nedeni ne olabilir

  • doğal dedi ki:

   Taze sarımsak kullanıyorsunuz değil mi?

  • Hira dedi ki:

   Taze sarımsak yaşadığım yerde bulunmuyor marketten aldığımız sarımsakları kullansak etkisini gösterir mi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle her ben için bu yöntemin uygun olmadığını göz önünde bulundurmalısınız (doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz). Taze sarımsaklardaki allicin bileşeni çok daha yüksek orandadır.

 10. Busra dedi ki:

  Tazeden kastınız yeni olmasi mi yani 2 günde aynı sarımsak kullanılmaz mi

 11. Busra dedi ki:

  Ve benim kızardı normal mi acaba

 12. Busra dedi ki:

  Kabuk nasıl düşücek çünkü ben oynuyorum et ben değil bu arada

 13. eylül dedi ki:

  Ben’in kenarları şişti yara gibi duruyo bu normal mi yada geçermi

  • doğal dedi ki:

   Uygulama yaparken yazıda belirttiğimiz gibi beninizin çevresindeki kısmı kapatmak için vazelin sürdünüz mü? Kabuk bağlayıp sonra düşmesi gerekiyor.

  • Aslı dedi ki:

   Kardeşim de bunu denedi fakat yüzünde kizarıklık oluştu ne yapmalı izler nasıl geçer? Ve yapan kişiler pişman olursunuz yapmayın!

 14. DerinGözde dedi ki:

  Ben kullandım ama etrafını kapatmadım eğer cildime zarar verirse hep öyle kalır mı? Kızarıklık kalır diyorlar, ne kadar sürede geçer o kızarıklık yardımcı olursanız sevinirim…

 15. Ecem Nur dedi ki:

  Ya benim yuzum cok kotu oldu vazelin surmeyi unuttum benin etrafi su topladi ne kadar sure yuzum boyle kalir yardim edin lutfen bepanten plus kremi suruyorum gecmesi icin fayda edermi 🙁 aciill

  • doğal dedi ki:

   Maalesef ilaç tavsiyesinde bulunamıyoruz. Kabarcığın boyutuna göre patlatmanız veya patlatmamanız uygun olabilir. İlaç tavsiyesi için internette “ciltte su toplaması” kelimeleri ile arama yaparak verilen tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

  • Kbss dedi ki:

   Aynısı bana da oldu sizinki geçtimi ve geçtiyse nasıl geçti lütfen bana yardımcı olunuz

 16. Siman dedi ki:

  Ben sarimsak surdum ama pek bi etki gorulmedi yani kizardi falan ama ‘ben kabuk baglamadi ayni duruyor.sarimsakda taze idi daha sureli 1 gun oldu daha sonra kabuk baglayip duser mi? Birde dis macunu kurutur diyorlar dogrumu denesem bisey olurmu ? Saolun

  • doğal dedi ki:

   Cilt türünüze ve beninizin türüne göre farklı etki yapmış olabilir. Bekleyip sonucu buraya yazabilirsiniz. Diş macunu sadece sivilceler üzerinde etkili olabilir.

 17. siman dedi ki:

  Sarimsagi surunce yuzumde yaralar olustu bende kabuk baglayinca onlari soydum her yaralari soymamda benlerim yavas yavas kuculmeye basladi yaralarim da geciyor yuzum iyi ama bazi benlerim sadece biraz kuculdu tam gecmedi ne yapsam tam olarak gecer? Tekrar mi sarimsak sürsem?

  • doğal dedi ki:

   Yazımızda belirttiğimiz üzere bu işlem oldukça risklidir. Sonuçları değerlendirerek olumlu olduğu takdirde tekrar uygulamayı ileri bir tarihe deneyebilirsiniz.

  • siman dedi ki:

   Peki saolun 🙂 birde bepanten plus kremi yuzdeki yaralari cabuk geciriyor tavsiye olarak

 18. mert dedi ki:

  İyi günler sarımsagı 3-4 saat beklettikten sonra yüzümüzdeki bandı alıp yüzümüzü yıkamamız gerekiyor mu. ? Teşekkürler

  • doğal dedi ki:

   Evet, bandajı çıkarıp yüzünüzü ılık su ile yıkamanız uygun olur.

  • mert dedi ki:

   Teşekkür ederim küre zor oluyorda kulak pamuguyla nokta atısı sürdüm bene 😀 vazalinlede etrafını kapladım inşallah geçer. Alnımın tam ortasında ufak yine hafif çıkıntılı çıkmış başka çıkacak yer bulamamış. Semt kücük bi yer lazer falan olsa çoktan yaptıracamda yok tekrar teşekkür ederim.

  • doğal dedi ki:

   Rica ederiz Mert Bey. Geçmiş olsun.

 19. murat dedi ki:

  teşekkurler
  sonuç mükemmel ..
  büyük bir kahverengi benim vardı .
  kayboldu ,altından yeni cilt çıktı

  • doğal dedi ki:

   Sonuçtan memnun olmanız bizi de memnun etti 🙂

  • Meryem Tufek dedi ki:

   Merhaba benim et benimde sizin dediginiz gibi şişti. Siz dedinizya şişen 2 bende düşecek gibi bir izlenim var diye düstümü sonradan lütfen yardımcı olun🙏

 20. mert dedi ki:

  Benimde 1.5gün oldu ben veya etrafı şişti tam bilemıyorum etraf kabuk baglamaya döndü ama ben hala sağlam 3-4gün daha devam mı etsem 😀 (Bence etmeliyim)

  Yara bandıyla kapatıyorum ben 3-4 saat günde 2 kere yapıyorum.

  Birde hazır sarımsak pürelerini öneriyormusunuz kavanozlarda satılıyor.

  • doğal dedi ki:

   Hazır olmayan, taze sarımsak kullanmanız daha iyi olur. Aşırıya kaçmamak lazım. Etkisi biraz gecikmeli olabilir.

  • mert dedi ki:

   Teşekkür ediyorum suan kabuk bagladı kendısı ve etrafı umarım kabuk geçtiğinde kendisi gitmiş olur. Küçük bir ben benım kı yanında yavrusu vardı yazık olacak ama olsun 😀

   Birde Kabuk iyileşme hızı artsın diye krem kullanmayı öneriyor musunuz teşekkürler.

 21. pelin dedi ki:

  bu benlerin rengini açan bi krem yada benzeri bisey yokmu? yada cildiyede gitsek bize yardımcı olmazmi

  • doğal dedi ki:

   Ben rengini açan kremler mevcut lakin ilaç tavsiyesinde bulunamıyoruz. Muayene olacağınız bir dermatolog size ilaç verebilir.

  • Behiye dedi ki:

   Merhaba benim hemen gözümün altında sarımsak sürsem herangi bir zararı olur mu?cevaplarsanız sevinirim.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Behiye Hanım,
   Göz çevresi çok hassastır. Bu yüzden kesinlikle göz çevresine uygulamamanız gerekiyor.

 22. Havvanur dedi ki:

  Merhaba, ben bu uygulamayi 2-3 gundur yapiyorum (yuzumdeki bir ben’e), ama bende farklilik goremiyorum. Daha da sismis gibi duruyor ben. Ben’in altindaki cilt galiba kizardi ve sisdi. Ne yapmam gerekiyor? Devam ediyimmi? Siskinligin gitmesi icin ne yapabilirim?

  • doğal dedi ki:

   Taze olmayan sarımsak daha az etki edebilir. Bu yüzden yüzünüzdeki ben henüz kabuk bağlamamış olabilir. Etkisi olmuyorsa uygulamayı dilerseniz bırakabilirsiniz. Demlenip soğutulmuş papatya çayını şişkinliğin olduğu yere sürerseniz cildinizi teskin edecektir.

 23. Havvanur dedi ki:

  Bu arada taze sarimsak kullanamiyorum, cunki buralarda bulunmuyor. Taze olmayan sarimsak kullandigim icin yan etkisi olabilirmi? Lutfen yardim edin en azinda siskinligi gitmesi icin bir sey onerin. Bir hafta sonra okullar acilacak cunki.
  Sarimsak kullanmayi birakirsam siskinligi gecermi ki?
  Bir de ben’e dokundugumda sanki uyusmus gibi hissediyorum.

  • Havvanur dedi ki:

   bu arada vaselin surdum etrafina, ama etrafinda bir sorun yok saten ben’in altinda galiba

  • ejifs dedi ki:

   Bence artk bırakmalısn sarımsak sürmeyi,sarmsak ‘beni yakmştr o yüzden uyuşmuştr bendede öyle olmştu ^_^ inşallah geçer kardeşim

 24. ejifs dedi ki:

  Ben kullandm sarmsk ‘ben minik kaldı artk pek belli olmuyor ama tam olarak geçmsi için tekrar kullandm sarmsk bir fayda etmedi minnak kaldı orada yine birde birtane ‘benim var o hiç değşmedi hatta büyüdü gibi neden sizce ?

 25. ejifs dedi ki:

  Peki o minik ben hiç geçmicek mi çil gibi kaldı yine eskisine göre çok daha ii eskiden simsiyahdı ama ona elma sirkesi falan sürsem gecer mi?

 26. kemal dedi ki:

  sarimsak yağı aldım oda olurmu? oradaki görevliye sordum sarımsağın kendi asidiyle aynı etkiyi gosterirmi diye evet dedi siz ne düşünüyorsunuz? hem sürme açısından daha kullanışlı olur diye dusunuyorum

  • doğal dedi ki:

   Sarımsak yağı, taze sarımsak kadar etkili değildir. Lakin daha uzun süre uygulayarak (gerekli önlemleri alarak) benzer sonucu elde edebilirsiniz.

 27. asya dedi ki:

  Yapıyoruz diyelim bu işin evreleri nasil oluyor? Yanı ilk önce sisiyor sonra kizariyor kabuk bağlayıp düşüyor gibi soylerseniz sevinirim 🙂 Doğru olan sıra nedir yani?

  • doğal dedi ki:

   Beninizin çevresine vazelin sürdüğünüz takdirde cildinizde yanma en aza inecektir (Lakin sağlık açısından riskli bir uygulama olduğunu tekrar hatırlatıyoruz). Beniniz kabuk bağladıktan sonra soyuluyor. Hassas ciltlerde aşırı kızarma olabilir.

 28. lale dedi ki:

  Dediklerinizi yaptım kabuk bağladı fakat kabuk da kendiliğindeden düştü ama ben altında yinede saglam yine durmuş. İşe yaramadı et beni değil benımkısı hafif çıkıntılı küçük birşey. öneriniz var mı başka ?

 29. memet dedi ki:

  benim yüzümde 10 tane felan ben var bunların hepsine uygulayıcam da vazelin yerine baska ne kullanabiliriz evde vazelin yokta. birde bendekiler et beni değil.

  • doğal dedi ki:

   Tüm benlere aynı anda uygulamanız sakıncalı olabilir. Sarımsağın deri ile temasını önleyecek bolca süreceğiniz krem vb. olabilir. Benlere müdahale etmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 30. selim dedi ki:

  acaba yaptıgımız sarımsak püresini sadece sürüp bırakıyormuyuz yoksa sarımsak püresini benin üstüne sabitleyip öylemi bandajıyoruz?

 31. derya dedi ki:

  Merhaba ben yuzumdeki iki bene sarmisak uyguladim galiba tasirdim yuzumde iz var hala, 2 hafta olacak gecer mi acaba. ne yapmam lazim lutfen yardimci olurmusunuz?

 32. derya dedi ki:

  Yanik kremi surdum. Ama yuzdeki iz kalir mi gecer mi sizce onun icin ne yapmam lazim. Zaten yara su toplamisti ondan sonra yanik kremi surdum hep simdi sadece yuzde iz var zamanla gecermi bilmiyorum onu ogrenmek istiyorum.

 33. Sevil dedi ki:

  Ben üç gündür uyguluyorum ilk gün sarımsağı ezerek yaptım hiç etki etmedi ikinci gün rendeledim sabah kızardı alnım üçüncü gün su topladı ve başım çok ağrıyo yardımcı olur musunuz?

 34. merve dedi ki:

  Bu kürü ne kadar zaman kullanmaliyiz ve ne kadar aralikta kullanabiliriz.

  • doğal dedi ki:

   Cildinizin hassasiyetine göre günlük veya daha seyrek kullanabilirsiniz. 2-4 gün içerisinde sonuç alamazsanız bırakabilirsiniz.

 35. merve dedi ki:

  Bir de ben bakim setlerimi kullaniyorum bu kürden sonra sonra yani uyguladiktan sonra uyumadan once kullandigim bakim setlerimi kullanabilirmiyim.

 36. hale dedi ki:

  İlk gün 20 dk, ikinci gün 3 saat beklettim. Bugün hiç uygulamadım. Vazelin sürmeme rağmen benin etrafı kızardı. Önce ben su topladı. Şu anda rengi koyulaştı ve üstü soyulacak gibi duruyor. Uygulamaya devam edeyim mi? Yoksa yeterli midir. Tşk.

 37. sertab dedi ki:

  Ben bişey merak ediyorumda kişniş ile benler geçer deniliyor sizce kişniş işe yararmı ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Sertab Hanım,
   Kişnişin tohumları değil yaprakları benlerin yok edilmesi için kullanılmaktadır. Kişniş yapraklarını öğütüp krem haline getirebilir ve beninizin üzerine sürebilirsiniz (etrafına vazelin sürerek çevresindeki alanı koruyabilirsiniz). 10 dakika bekleyip yüzünüzü durulayın. Cilt yanığı ve beklenmedik riskleri mevcuttur. Uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 38. Hakan dedi ki:

  Ilk uygulamada kac dakika veya saat durmasi gerekir

  • doğal dedi ki:

   Bandajı ve sarımsak püresini 4 saatten fazla yüzünüzde bırakmayın. Bu prosedür günde üç kez tekrar edilebilir ve 2-4 gün içerisinde gözle görülür değişim fark edilebilir.

 39. Berfin dedi ki:

  benim kuçuk kahverengi olanlardan. fakat cok rahatsiz oluyorum 5-6 tanesini cikarmayi deniycem. kucuk benlerde ise yarar mi? ayrica 1 kerede hepsini cikarabilir miyim?

  • doğal dedi ki:

   Her defasında 1 tanesine uygulama yapmanız daha uygun olabilir.

  • Berfin dedi ki:

   peki dedigim gibi kucuk kahverengi benleri cikarirmi. ayrica ben haftosonu uygulamayi dusunuyorum pazartesiye kadar gecer mi

 40. emre dedi ki:

  Günaydın sarimsagi vucuttaki koyu renkli benlerde de ise yarar mi ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Uygulamayı doğru yaparsanız işe yarama ihtimali yüksektir. Yazımızda belirttiğimiz riskleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  • emre dedi ki:

   Yalnız yaptimda agri oldu biraz da kizarma lekelnme kahverengi bise oldu etkisini gösteriyo diyemi böyle oldu ?

  • emre dedi ki:

   Lütfen cvp veririmisiniz ?

  • Berfin dedi ki:

   emre birşey sorucam. taze sarimsagi kis gunu nereden buldunuz?

 41. Berfin dedi ki:

  kış günü taze sarımsağı nereden bulabiliriz?

 42. Berfin dedi ki:

  kuru sarimsakla oluyormu

 43. zeynep dedi ki:

  Rica etsem uygulayanlar sonuçla ilgili yorum yapabilir miii

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,
   Bazı ziyaretçilerimizin yorumları bulunuyor. Lakin diğer arkadaşlar da tecrübelerini yazarsa biz de memnun oluruz.

 44. Merve dedi ki:

  Arkadaşlar lütfen bilgi verin ben sarmısak ezdim 2 defa benimin üzerine sürdüm daha sonra Pamuk’la kapattım üstünü 15-20 dk beklettim birinde diyerindede 1 gece boyunca beklettim ama yüzüm kızardı kabuk olmadı ve bende hala duruyor lütfen yardımcı olun yüzüm çok fena yanıyo bende gitmedi napmalıyım gitmesi için

  • Burak dedi ki:

   pardon bi bakarmısınız dün denedim sarımsak olayını 1 saate yakın durdu yüzümü yıkadım sonra 2 saat sonra sürdügüm yerler kızarmaya başladı sabah kalktığımda yara olmaya başlamıştı İNŞALLAH GEÇER 🙂 BİDE YÜZDE KALICI BİR ŞEY OLMAZ DEMİ

 45. seda dedi ki:

  Merhabal yapışkanlı bandaj yerine şu bildiğimiz yapışkan yara bantlarından kullansak olurmu ayrıca günde 1 kere olmak üzere 2 3 günde sonuç verebilirmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım,
   Olabilir. Cilt türünüze ve beninizin büyüklüğüne göre sürede değişiklik olabilir.

  • Seda dedi ki:

   merhabalar yüzümdeki benler böyle kahverengi ve elle tutulamayan cinsten basit benler bunlara işe yarar mı acaba

 46. iremklf dedi ki:

  Vazelin yerine dezenfekte sursem Vazelin yok yada yerine ne surebilirim

 47. yasemin dedi ki:

  taze sarımsak derken; henüz yeşil yapraklıyken mi kastediliyor sevgili Doğa ?

 48. zeynep dedi ki:

  Ben yaptım. ilk kabuk gibi olup soyulduğunda ben hala vardı fakat rengi çok açıktı ama 1 hafta içerisinde ben eski rengini almaya başladı koyulaştı maalesef. Yani hiçbir şey değişmemiş gibi şuan..

 49. zehra dedi ki:

  Merhaba taze sarimsak tan kastiniz yeşil olan kısmımi yoksa yeni mahsul olmuş dişli sarimsak mi

 50. Elif dedi ki:

  Merhaba ben kişnişi aktardan aldım toz halinde acaba onun etkisi olurmu nasıl kullanacağım yardımcı olurmusunuz?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   Aldığınız toz kişniş tohumlarından elde edilmiş olabilir. Kullanmanız gereken kişniş yapraklarıdır.

   Kişniş yapraklarını öğütüp krem haline getirebilir ve beninizin üzerine sürebilirsiniz (etrafına vazelin sürerek çevresindeki alanı koruyabilirsiniz). 10 dakika bekleyip yüzünüzü durulayın. Cilt yanığı ve beklenmedik riskleri mevcuttur. Uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 51. Elif dedi ki:

  Merhaba ben karahindiba kürünü uygulayacağım ama yüzümde ne kadar kalacak bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   Taze karahindiba kökünü ikiye bölün. İçerisinden süte benzer sıvı çıkıncaya kadar sıkın. Bu sıvıyı direkt olarak (sadece) benin üzerine sürün. 30 dakika bekleyin ve daha sonra yıkayın. Bir hafta boyunca günde en az 1 defa uygulayın. Bu uygulamayı destekleyecek bilimsel bir veri bulunmuyor lakin karahindiba kökü yüzdeki benleri daha az görünür hale getirmek için yaygın şekilde kullanılmaktadır.

  • Elif dedi ki:

   Ben kökünü bulamadığım için aktardan bitkisini aldım iyice ezdim yoğurtla karıştırdım onu sürüyorum bir kaynakta öyle görmüştüm yüzümün heryerine sürüyorum bir zararı olmadığı yazıyor yanlış bir uygulamamı acaba

 52. Elif dedi ki:

  Ben kökünü bulamadığım için aktardan bitkisini aldım iyice ezdim yoğurtla karıştırdım onu sürüyorum bir kaynakta öyle görmüştüm yüzümün heryerine sürüyorum bir zararı olmadığı yazıyor yanlış bir uygulamamı acaba

 53. Duygu dedi ki:

  Arkadaşlar ben denedim ilk denemem de baya bi yaktı cildimi 15 dakika dayabildim ve yeterli oldu zaten ama sadece benin üstüne yapın çünkü nereye yaparsanız orayı yakıyo ve bildiğiniz yanık oluşuyo yani orda sonra yıkadım ve hala yanıyodu çok pişman oldum keşke yapmasaydım dedim ama iyi oldu şuan inşallah iz kalmaz ben yok oldu yarası da iyileşiyo bi kaç gün sonra

  • Münteha dedi ki:

   Merhaba 4 sene geçmiş üzerinden ama nasıl yaptınız anlatır mısınız, kalıcı oldu mu bu çözüm ve o yanık izinin geçmesi için ne yaptınız yardımcı olursanız çok sevinirim

 54. Sema dedi ki:

  Birsey soracagim peki sarmisak tekrar benin cikmasini sagliyormu yoksa tamamen gidiyormu ? Kisnis yapraklarimi daha etkili sarmisakmi cevap verirseniz sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Sema Hanım,
   Ben tekrar çıkmayacaktır. Cildiniz hassas değilse ve dikkatli şekilde uygularsanız her ikisi de işe yarayacaktır.

 55. esma dedi ki:

  merhabalar benim kurtulmak istediğim benler elle tutulamaz cinsten kahverengi benler bu tür benlere etkili olabilirmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Esma Hanım,
   Bu yazıda anlatılan yöntem ben ve benzeri cilt lekelerinin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Azami dikkatle uygulandığı takdirde sonuç almanız muhtemeldir. Bir dermatolog gözetiminde uygulamanızı tavsiye ederiz.

 56. Ali dedi ki:

  Merhaba bende denedim yöntemi. İlk olarak baya bir yandi baya da kizardi. 2-3 gun sonra kabuk olup dustu benden de kurtulmuş oldum hafif pembelik var suan. Tesekkur ediyorum

 57. ayhan dedi ki:

  bende denedim suanda 3. gundeyim ben düştü ama kizariklik var. ise yariyorr benm benim 6 mm boyunda felandi

  • doğal dedi ki:

   Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederiz Ayhan Bey.

  • gamze dedi ki:

   bir kere uyguladınız 3 gün sonra düştü mü şu an ne durumda et beni miydi yoksa ciltte iz gibi duranlardan mıydı ? Ne kadar uyguladınız ?

 58. melis dedi ki:

  iyi günler şuanda yapacağımda vazelin dışında kalın bir tabakayla nemlendiriciden sürsem işe yararmı

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım,
   Yalıtım sağlayacak koyuluktaysa aynı işlevi görebilir. Lakin cildiniz hassas ise veya alerjiniz varsa uygulamanız acı verebilir.

 59. Zuhal dedi ki:

  Merhaba benimde kahverengi ve siyah yüzümde küçüklü ve büyüklü 20 ye yakın benim var 2 tanesine denicem eğer iyi gelirse diğerlerinin hepsine bir anda uygulasam sorun olur mu birde benim cildim çok hassas çok acı olur mu inşallah geçerler

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Zuhal Hanım,
   Cildiniz hassas ise hiç uygulamamanız daha uygun olacaktır.

  • Zuhal dedi ki:

   2 gündür sarımsak kürünü deniyorum ama bende ne yanma oluyor nede kızarma hiç bir türlü değişme yok acaba ben bi yanlışlıkla yapıyorum

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Zuhal Hanım,
   Taze sarımsak kullanmanız gerekiyor. Cildiniz yağlı ve dayanıklı olabilir.

 60. Eylül dedi ki:

  Ya ben yaptım bir hafta içinde geçti kabuk bağlaması falan ama sonra yeniden çıktı ben eski haline döndü tekrar yapmalı nıyım?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Eylül Hanım,
   Tekrar yapmanızı uygun olmayabilir.

  • mehmet dedi ki:

   benim ben’im yuzumde kahverendi ve ufak burunda falan yuzde yeni yeni ciktilar psikolojimi bozdular adeta igne ile kazitip sarimsak koysam birsey olur mu ?

  • mehmet dedi ki:

   taze bahceden koparilmis sarimsak ile yarin dediginiz sekilde deneyecegim insallah giderler sonuclari aktaracagim

  • doğal dedi ki:

   Yeni çıkan tüm benler için dermatoloğa görünmeniz en iyi seçenek olacaktır.

 61. pisko dedi ki:

  bişey soracam benim benzer küçük ve siyah etkisi olurmu

  • doğal dedi ki:

   Beniniz mi var?

  • pisko dedi ki:

   Merhaba şimdi benim yüzümde 7 8 tane küçük benzer var sarımsağı ezdim parçasını yüzüme surdum benın etrafı yara oldu ama benin kendisinde bişey yok daha dün kullandım bide bugün üzerine sürdükten sonra yara Bandi yapıştırıp 3 4 saat sonra çıkardım. Sizce ne yapmalıyım biraz anlatır mısınız?

  • doğal dedi ki:

   Benin etrafını vazelin ile iyice izole ettiniz mi?

 62. Enes dedi ki:

  Yapalı 1 aya yakın oldu ama yüzümde kızarıklar kaldı

 63. Melisa dedi ki:

  Ben burnumdaki kavhe renkli bir bene ve boyun tarafindeki et bene benzeyen bir bene uygulamak istiyorum Ortalama kabuk dusmesiyle birlikte falan kac gunde gecer

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Melisa Hanım,
   3-5 gün veya (cilt türü ve diğer etkenlerden dolayı) daha uzun sürebilir. Et benine uygulamanız uygun olmayabilir. Bir dermatolog gözetiminde işlem yapınız.

  • Melisa dedi ki:

   Sarimsak parcasini koyupta mi kapatcaz sadece surcekmiyiz

  • doğal dedi ki:

   Merlisa Hanım,
   Yazıda detaylı şekilde tarif ediliyor:
   Vazelin ile benlerin dışında kalan cildinizi kalın bir tabaka olacak şekilde kaplayın. Sarımsağın cildi yakma riski bulunmaktadır. Bu yüzden sarımsak püresini sadece yüz beninin olduğu noktaya uygulayın.

   Karışımı uygulayın
   Yüz beninin etrafına (etrafındaki bölgeyi korumak için) maskeleme bandı yapıştırın. Sarımsağın yüz beninin etrafındaki cildinizi yakma ihtimali olduğu için sarımsak püresini sadece benin olduğu noktaya sürün. Pamuklu bez (veya pamuk) kullanarak sarımsak püresini benin dışına taşmayacak şekilde sürün. Sonra beni bandaj ile kapatın.

 64. Ceren dedi ki:

  Merhaba ben bu uygulamayı yüzümde denedim bugünle birlikte 2 gün oldu ama ne yazik ki krem sürmek hic aklima gelmedi benin etrafı kizirdi ve benin olduğu bölge sanki yüz maskesi surmus gibi katı bi hal aldi ya da ben oyle hissediyorum bu normal mi sizce ? Ayrıca ek olarak çarşamba günü mezuniyetim var eğer kizariklik gecmezse o bölgeye bb krem veya fondoten sümem sorun teşkil edecek mi ? Teşekkürler.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ceren Hanım,
   Dikkat etmeniz gerekiyordu. Krem sürmeniz sorun olmaz ancak makyaj malzemesi uygun olmayacaktır.

 65. Ceren dedi ki:

  Peki bu kızarık nasıl ve kaç gün içerisinde geçer ya da onerebileceginiz bir şey var mı ?

 66. Ceren dedi ki:

  Peki bu kızarıklık için öneriniz nelerdir kaç gün için de geçer acaba

 67. pisko dedi ki:

  Siz bana nasıl yapacağımı bir kez daha anlatır mısınız sarımsak puresini sürdm yara bandı ile kapattım ama olmadı

 68. Süleyman dedi ki:

  merhaba, ya ben yaptım vazelin falan sürmeden benin olmadığı bölgelerede geldi işte şu an yüzüm yumruk atılmış gibi bi iz var. çok kötü yandı ne yapmalıyım ? iz kalır mı ? yardım lütfen 🙁 🙁

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey,
   Geçmiş olsun.

   Bez parçasına koyacağınız buzları yüzünüze sürebilirsiniz.

   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz.

   Doğal bal sürebilirsiniz.

   Havuç ve salatalık püresi yapıp (soğuttuktan sonra) izin olduğu yere sürebilirsiniz.

   Pamuğu soğuk süte batırıp 20 dakika boyunca yanığın olduğu yere sürebilirsiniz.

  • Süleyman dedi ki:

   yanık kremi kullansam geçer mi acaba? silverdin diye bi krem var şu an ?

  • doğal dedi ki:

   Maalesef marka tavsiyesinde bulunamıyoruz.

 69. Emre Şentürk dedi ki:

  Kolay gelsin öncelikle bu konuda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim yorumların pek çoğunu okudum fakat benim sorum biraz farklı olacak.

  Dün gece sarımsağı rendeleyip ben’imin olduğu yere koydum üstünü yara bandıyla bantladım bunun dışında herhangi bir şey yapmadım 5 saat sonra kalktığımda bandı çıkartıp ılık suyla yıkadım işe gittim şimdi eve geldiğimde su topladığını fark ettim şimdi sizce sağlıklı olan nedir su toplayan yeri patlatıp deriyi kopartmak mı yoksa kendiliğinden su toplayan deri yani benimin olduğu bölge soyulup gidecekmidir ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Biraz fazla bekletmişsiniz.

   Aşırı acı vermiyorsa su toplayan yeri patlatmayın. Deri altındaki su bu bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bir üst yorumda bulunan yanık tedavilerini uygulayabilirsiniz.

 70. Memet dedi ki:

  Sakal çıkarmak için sarımsak sürdüm ama yüzümde yanıklar oluştu. Napabilirim, acil yardımcı olun, yanıklar gecer mi?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Geçmiş olsun.

   Bez parçasına koyacağınız buzları yüzünüze sürebilirsiniz.

   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz.

   Doğal bal sürebilirsiniz.

   Havuç ve salatalık püresi yapıp (soğuttuktan sonra) izin olduğu yere sürebilirsiniz.

   Pamuğu soğuk süte batırıp 20 dakika boyunca yanığın olduğu yere sürebilirsiniz.

 71. Suat dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin, sorum şu olcak, sakal çıkarmak için sarımsak sürdüm ama yüzümü yaktı küçük noktalar halinde yanıklar oluştu. Bu yanıklar kalıcımı olur yoksa geçermi acil yardımcı olursanız çok sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Suat Bey,
   Çoğu sarımsak yanığı iz kalmadan iyileşmektedir. İzlerin yok olması bir kaç ayı bulabilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

   Bez parçasına koyacağınız buzları yüzünüze sürebilirsiniz.

   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz.

   Doğal bal sürebilirsiniz.

   Havuç ve salatalık püresi yapıp (soğuttuktan sonra) izin olduğu yere sürebilirsiniz.

   Pamuğu soğuk süte batırıp 20 dakika boyunca yanığın olduğu yere sürebilirsiniz.

 72. fatmanur dedi ki:

  çok sagolun sizin sayenizde yüzümden ben gitti çok göze çarpmıyordu ama ben rahatsız oluyordum
  -sarımsağı ezdim ve benin olduğu yere sürdüm çevresine vazelin sürdüm ve üzerini kapattım 2 günde geçti izleride zamanla geçiyor

 73. zeynep dedi ki:

  benim yuzum dolu ne yapmalıyım lütfen bana yardım edin cok rahatsız oluyorum 🙁

 74. sena dedi ki:

  birde hanı su topladı benın oldugu yer bende patlattım yara oldu soydum benın rengı açılıyor normal mı _?

 75. gizem dedi ki:

  Bende sarımsağı dün uyguladim 2 saat beklettim benin etrafına vazelin de surdum … vazelini iyi şekilde surmeniz ve sarımsağı benin dışına çıkarma maya dikkat edin vazelin surmeme rağmen etrafi kizardi su topladi bu aşamada krem surmemde bi sakica var mı

 76. Melis dedi ki:

  Benimde boynumda büyük bir et beni var koyu kahverengi ona sürsem işe yararmı

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım,
   Beninizin türü ve boyutundan dolayı uygun olmayacaktır. Cerrahi müdahale gerekebilir. Dermatoloğa muayene olarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 77. SENA dedi ki:

  ben sarımsağı uyguladım neredeyse bır hafta oldu geçtı teşekkur ederız ama şöle sorun var benın geçtiği yer yandı yha işte kahverengş gibi yanık izleri var geçer mı bu ve ya ne onerırsınız 🙁

 78. SENA dedi ki:

  hanı ben gitti ama böle iz kaldı bıraz nası geçecek ?

 79. Melis dedi ki:

  Ben cerrahi tedavi istemiyorum boynumdaki ben çok koyu bir kahve rengi değil biraz büyük ve kahverengi ben ne uygulayabilirim kurtulmak istiyorum şundan ne yapabilirim

  • Melis dedi ki:

   Bir öneriniz varmı acaba

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım,
   Lazer tedavisi, buharlaştırma (koterizasyon) ve cerrahi yöntemler beninizin tedavisi için uygun olacaktır. Boyutundan dolayı kendinizin müdahale etmesi enfeksiyona sebep olabilir.

 80. SENA dedi ki:

  yani bunları uygularsam geçer demı yanı yanık gibi kahverengi görünmesi bıraz kötüü gözukuyor ama benlerım de geçti bır yandan guzel aama yanması biraz kötü 🙁

  • SENA dedi ki:

   sizede çok soru soruyorum ama bu arada sarı kantron değilde kırmızı gbı olsa o olur mu ? burda onu bulabılırım çünküü

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Sena Hanım,
   Kırmızı kantaron da yanık tedavisinde kullanılmaktadır.

 81. Ömer dedi ki:

  Şuan yeni sürdüm çok yanıyor yanması kaç dakikaya geçer

 82. Ömer dedi ki:

  İlk 5 dakika yanma hissi oldu sonra yavaş yavaş etkisi azaldı 1 saat tuttum sonra açtım kaç saat olması gerekir??

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,
   Muhtemelen yeterli olacaktır (cilt tipi ve benin büyüklüğüne göre süre değişebiliyor). Kabuk oluşup düştükten sonra güneşe çıkmamaya, çıkarsanız da güneş kremi sürmeye dikkat edin.

 83. Ceren dedi ki:

  Dün akşam benin üstüne sarımsak ezip sürdüm ama alt tarafında kahverengi bişey çıktı tam anlayamadım ne yapmalıyım sarımsagı sürmeye devam etmelimiym bian önce kurtulmak istiyorumyardımcı olutsanız sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ceren Hanım,
   Yazıda belirtilen önlemleri almanız gerekiyordu. Muhtemelen cildiniz tahriş olmuş. Tekrar denemeden önce bir uzmana muayene olmanız uygun olacaktır.

 84. Ceren dedi ki:

  Peki kendim doğal olarak nasılgeçirebilirim neuygulayabilirim vazelin faydası var mıdır ?

 85. sena dedi ki:

  meraba ya ben bene sarımsak surdum yaralar geçti kahverengi iz kaldı herşeyi denıyorum geçmiyor 2 hafta olacak ne yapacam yardımcı olun izler kalacak mı hep sizin onerdiğiniz şeyleride yaptım

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Sena Hanım,
   2 hafta izlerin yok olması için kısa bir süre. Aşağıdaki yöntemleri uygulayıp 4-6 hafta sonra sonucu yazabilirsiniz:

   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz veya doğal bal sürebilirsiniz. Eczaneden alfa hidroksi asit (AHA) içeren bir krem satın alabilirsiniz (marka veremiyoruz maalesef).

   Özellikle dışarı çıkarken iz olan bölgelere (saat kaçta çıkarsanız çıkın) güneş kremi sürmeniz çok önemli. Güneş, izleri daha belirgin hale getirecektir.

 86. sena dedi ki:

  bizim evde bu kremler var işe yarar mı fucidin madecassol var ? birde balı dırek mı yüzüme sürmelıyım 🙁

 87. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar, Neredeyse 2 ay olacak dediğiniz bu yöntemi yapmıştım fakat fazla beklettiğim için yüzüm yanmıştı… Cildiyeye gittim krem falan verdi ama fayda etmedi şu an yüzümde pembeleşmiş bi iz var.. Nasıl kurtulabilirim bu izden? 2 ay olacak yardım edin lütfen 🙁 🙁

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey,
   Tekrar geçmiş olsun.

   Dermatolog/cildiyeci onayı ile eczaneden alfa hidroksi asit (AHA) içeren bir krem satın alabilirsiniz (marka veremiyoruz maalesef).

   E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz veya doğal bal sürebilirsiniz. Zamanla izin görünürlüğü azalacaktır.

   Özellikle dışarı çıkarken iz olan bölgelere (saat kaçta çıkarsanız çıkın) güneş kremi sürmeniz çok önemli. Güneş, izleri daha belirgin hale getirecektir.

 88. Ezgi dedi ki:

  Ya ben dün yaptım. Bugün sadece kabarmış su toplamış gibi patlatsam zararı olur mu yoksa beklesem mi kabuk tutmasini kabuk tutarmi ki. Ve de geçer mi bu kabarıklık ve kızarıklık? Vede ben hiç kabuk tutacağa benzemiyor. Su toplayan yeri patlatsam zarar olur mu??

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ezgi Hanım,
   Çok fazla acı veriyorsa bir miktar suyu dışarı çıkarabilirsiniz. Lakin hijyene ve mikrop kapmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra kabuk bağlayacaktır. Dilerseniz yukarıdaki diğer yorumlar içerisinde su toplama şikayeti olan kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

  • Ezgi dedi ki:

   Hayır hiç bir şekilde ağrı yok.benin etrafı yara olmuş gibi ve de kızarık su toplama kalmamış. Şimdi ne olacak peki kabuk mu bağlayacak. Kaç gün bağlar ve de kızarıklık ne zmaan geçer ben düşünce mi? Bugun 3.gün olacak tekrar sarımsak sureyim mi?

  • doğal dedi ki:

   Bir kaç gün içerisinde kabuk bağlamazsa tekrarlarsınız.

  • Ezgi dedi ki:

   Yüzümü çok yıkıyorum acaba o yüzden mi kabuk bağlamiyor???

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ezgi Hanım,
   Mümkün mertebe nemli tutmanız daha çabuk kabuk bağlamasını sağlar ve yeni cilt oluşumunu hızlandırır. Bu sırada mikrop kapmamasına özen göstermeniz gerekiyor.

 89. Asya dedi ki:

  Ben sarımsak uygulaması yaptım fakat bir işe yaramadı sadece kizardi ben in etrafi.Şimdi bu haldeyken lazer yaptırabilir miyim

 90. Asiye dedi ki:

  Ben gitmedi fakat kızarıklık oluştu etrafında yara gibi ve daha büyük gorunuyor ben. Yarın dışarı çıkacağım üzerine kapatici pudra gibi şeyler sursem birsy olur mu ? Lazer iz bırakıyor mu?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Asiye Hanım,
   Ne zaman uyguladınız? Makyaj yapılması sağlıklı olmayacaktır.

   Lazer ile ben tamamen yok edilebiliyor. Lakin geride daha açık renk bir ten kaldığı için bir süre fark edilebilir (beninizin büyüklüğü de önemli burada). Ancak zaman geçtikçe ve güneşe maruz kaldıkça cilt tonunuzda eşitlenme olacaktır. Bu durum bu yazımızdaki yöntemde de geçerlidir.

   Google resimler bölümünden “laser facial mole” kelimeleri ile arama yapıp önceki ve sonraki resimleri inceleyebilirsiniz.

 91. Asiye dedi ki:

  Şuan benin etrafı kabuk bağladı kabuk mu düşecek yoksa benle birlikte mi düşecek

 92. Asiye dedi ki:

  Benim kolunda ve yüzümde ben var. İlk önce koluma denedim sarımsağı ve 2 gün su topladı bugun 3.gün geri indi eski haline döndü. Bu sırada yüzüme de uyguladim bugun 3.gün benin etrafı kabuk bağladı hatta kabuk havaya kalktı ama ellemiyor kendi düşsün diye kendim çıkarsam mi çok merak ediyorum sonucu ya kabuk çıkar ya da ben le birliktemi cikar??? Kolum ve yüzüm neden böyle farklı oldu ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Asiye Hanım,
   Muhtemelen bir kaç gün sonra kolunuzdaki ben de kurumaya ve kabuklaşmaya başlayacaktır. Kabuklara dokunmayın. Kendiliğinden düşsünler.

 93. Asiye dedi ki:

  Az önce düştü kabuk fakat benim de çok çok az küçülme olmuş ve biraz da rengi açılmış gibi yani aynı duruyor tekrar yapayım mi

 94. Asiye dedi ki:

  Birde Rengi tekrar koyulaşır mi??

 95. Asiye dedi ki:

  Bir sorum daha olacak. Yüzümde 2 tane ben var birine yaptım ben sadece diğeri de bu yaptığimdan çok az büyük ve kıllı birşey olur mu ?

 96. Asiye dedi ki:

  Kıllı değilde tüy var bir kaç tane ben onları cekiyorum zaten büyüklüğü de mercimekten küçük yapsam olmaz mi

 97. miray dedi ki:

  merhaba ben bu sarımsak tarifini ne zamana kadar kullanabilrim ve hergün sürmelimiyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Miray Hanım,
   1 defa uygulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra kabuk bağlayıp düşmesini bekleyebilirsiniz.

 98. khayala dedi ki:

  ama yuzumdeki ben deride sanki leke gibi o nasil kabuk ola bilir ki bir nevi kahve rengi leke gibi inanmiyorum yardimci olacagina

 99. gamze dedi ki:

  ben dün akşam denedim etrafında ki deri su toladı bende bir değişiklik yok dört gün tekrarlamalı mıyım. Bir de ben et beni gibi etkili olur mu ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım,
   Su toplaması normal. Sonrasında kabuk bağlaması gerekiyor. Bir kere uygulamanız yeterli. Yazıdaki videoyu izleyiniz.

 100. Ömer dedi ki:

  Ben kabuk bağlayana kadar mı devam edeceğiz uygulamaya? Ve et benlerinde de etkili mi yoksa normal cilt üzerindeki yüzeysel benlerde mi ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,
   Tek sefer uygulamanız yeterli. Normal benler üzerinde uzman kontrolü altında uygulamanız yerinde olacaktır.

 101. Müge dedi ki:

  Benim göz çevremde vardı yaptım sivilce gibi birşey çıktı su toplamış gibide etrafında neden olabilir

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Müge Hanım,
   Göz çevresi hassas olduğu için sarımsak uygulamak bu tür sonuçlar verebilir. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 102. cansu dedi ki:

  Peki kuru sarimsak sursek hiç mi etkisi olmaz?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Cansu Hanım,
   Etkisi daha az olacaktır. Kestiğinizde sarımsağın içerisinden sıvı çıkması gerekiyor.

 103. Hazal dedi ki:

  Ben denedim ama hiçbir değişiklik olmadı ne yapmalıyım gine mi deneyim ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Hazal Hanım,
   Kullandığınız sarımsakta etken madde (allicin) az olabilir. Taze sarımsak kullanarak deneyebilirsiniz. Uygulama sırasında yazımızda belirtilen koruyucu önlemlere sıkı şekilde uyarak cildinizin yanmasını önleyebilirsiniz. Lakin bu uygulamada her zaman cilt yanığına maruz kalma riskiniz bulunmaktadır.

 104. Hande dedi ki:

  Su toplayınca da sürsek olur mu?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Hande Hanım,
   Beninizin çevresini yazıda belirtildiği gibi vazelin ile kaplarsanız su toplamayacaktır. Sizin durumunuzda bu işleme devam etmemek daha uygun olacaktır.

 105. Hande dedi ki:

  Ben denedim ilk cildimi yaktı kızardı normal sarımsağıda sürdüm sonra akşamları 1-2 tane sarımsağı rendeleyip püre haline getirdim.Benin etrafını yara bandını küçük küçük keserek yapıştırdım.Sonra püreyi sürdüm yandı.Birkaçgün sonra kabuk bağlamaya döndü.Ben onları kopardım ama iz kaldı.O izlerde geçer herhalde.Şu anda çok küçük gözükmeyecek halde minnacık kaldı.Çok mutluyum.Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz…😃

 106. Cansu dedi ki:

  Vazelin yerine başka krem sürsek olurmu

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Cansu Hanım,
   Vazelin bu uygulama için en uygun maddedir. Süreceğiniz krem yağ bazlı ise bir miktar koruma sağlayabilir lakin cildinizin yanmaması için vazelini doğru şekilde uygulamanız yerinde olacaktır.

 107. Seyda dedi ki:

  Ben yuzuma yapmadim koluma yaptim ve yasim 16 kolumda ciddi sislikler oldu ve aciyor kizariklikta var etragina vazelinde surmedim bunun icin acil yorumlarinizi bekliylrum tsk☺

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Kızaran bölgeye kantaron yağı sürebilirsiniz. Doktora görünmeniz uygun olacaktır. Yanıklara karşı krem önerecektir.

 108. beyza dedi ki:

  dün küçük bir ben için denedim etrafı yandı önce kırmızılaştı ve bu gün yanık izi mosmor oldu geçmiyecek diye çok korkuyorum silverdin denedim fakat hala etki göstermedi lütfen yardım edin

  • beyza dedi ki:

   yanığın geçmesi için kantoron yağı deneyeceğim işe yararmı

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Beyza Hanım,
   Ben dışındaki bölgeye vazelin sürmeniz ve sarımsağı sürerken dikkat etmeniz gerekiyordu. Geçmiş olsun. Çoğu sarımsak yanığı iz kalmadan iyileşmektedir. İzlerin yok olması bir kaç ayı bulabilir. Dilerseniz yanık için aşağıdaki yöntemleri inceleyebilirsiniz:
   – E vitamini kapsülü alıp yanık izi olan yerlere sürebilirsiniz.

   – Doğal bal sürebilirsiniz.

   – Havuç ve salatalık püresi yapıp (soğuttuktan sonra) izin olduğu yere sürebilirsiniz.

   – Pamuğu soğuk süte batırıp 20 dakika boyunca yanığın olduğu yere sürebilirsiniz.

  • Fexriyye dedi ki:

   Selam izi kaldi mi yanigin. Ayni sey geldi basima.

 109. Papatya dedi ki:

  Ben yaptım ve 4 gün sonra kabuk bağlamaya basladi Su an sert ve kabuklama var biraz biraz kaç gün sonra düşer ve düştükten sonra kanama olurmu olursa ne yapmalıyım

 110. Papatya dedi ki:

  Bi tane benimin üstü kabuk bağladı çok hafif kabuğu kaldırdım ama ben düşmedi neden sizce

 111. Dilan dedi ki:

  Ben sarımsağı denedim ama kabuğu kaldırdığım için siyah bi leke oluştu lütfen bişi önerin😟😟😟

 112. Esra dedi ki:

  Merhabalar, ben bu yöntemi deneyeli 2-3 gün oldu yazdığınız maddeleri tek tek uyguladım galiba sürerken biraz benin etrafına taştı ve su topladı fakat kabuk bağlamadı. Kabuk birkaç gün sonra kabuk kendiliğinden oluşur mu? Yoksa devam edeyim mi?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım,
   Kabuk bağlaması biraz daha zaman alabilir. Uygulamayı her gün değil tek sefer yapmanız gerekiyor.

 113. Emre dedi ki:

  Risk taşıdığını söylüyorsunuz eğer cildimize birşey olursa kalıcı bir etki bırakır mı ,günde kaç dakika bekletmemiz gerekiyor ,bu yöntemi benin hangi dereceye gelmesiyle bırakmamız gerekiyor ve ben ortadan kalkınca ortaya çıkan yara krem sürmeden kaç güne geçer eğer sorularımı cevaplarsanız çok memnun kalırım 🙂 şimdiden teşekkürler 🙂

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Cildinizde yanık oluşabilir ve yanık izi kalabilir. Yazıda belirtildiği üzere tek sefer uygulanması gerekiyor. Kabuk düştükten sonra geride daha açık renkli biz iz kalabilir.

  • emre dedi ki:

   yaptıktan sonra ben cok hafif bir hal aldı yıkarke elimle ovcalarken soyuldu ama şimdi eski haline döndü ben duruyor ne yapmam gerek (taze sarısak kullanmıyordum ondan olabilirmi)

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Taze sarımsak kullanılması önerilmektedir.

 114. Berkay dedi ki:

  Ben Uygulamayı Yaptım Ama Kabugu Elimle Çıkardım Altında Açık Kahverengimsi deri kaldı bunun için zeytinyağı sürüyorum oraya faydası olucak mıdır ten rengini alır mı ?

 115. rumeysa dedi ki:

  Bn vazelin surmeden ypyiyorum iki gun yaptim sadece kizariklik olstu kabuk baglmdi bana yrdmci olsnz kabk nasl baglnck

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Rumeysa Hanım,
   Vazelin kullanmadığınız takdirde sarımsak cildinizi tahriş edecektir. Kabuk bağlaması bir kaç gün daha zaman alabiliyor.

 116. yasemin dedi ki:

  Ben bunu yapalı 5 gün falan oldu benim siyah renkte ve orta buyuklukte ama benim sadece cok kabarmis etrafinda da kirmizilik falan bir sey olmadi o da sadece sarimsagi iki gunde bir benime iyice suruyorum. Kabarmis olmasi olumlu mu

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Kısa bir süre sonra kabuk bağlayacaktır. Tarife uygun şekilde 1 defa uygulamanız yeterlidir.

 117. Gizem dedi ki:

  Iyi günler iki gündür uyguluyorum sabah birde öğlen bir saat. Bekletiyorum.ben kabardı hafif kızardı devam ediyorum hala sizce normalmi

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,
   Tarife sadık kalırsanız daha sağlıklı olacaktır. Bir kaç gün sonra kabuk bağlayacaktır.

 118. Gizem dedi ki:

  Devam etmelimiyim şuanda bekletiyorum bir saat daha

 119. berna dedi ki:

  ben yaptım kabuk çıkınca yüzümden küçük bir iz kaldı sonra o iz büyüdü ve tekrar eski haline döndü ben. ne yapmam gerekir?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Berna Hanım,
   Her ben için sarımsak yöntemi uygulanmamalıdır. Beninizi bir uzman doktora gösterebilirsiniz. Doktorunuz yakılabilen cins bir beniniz varsa size yardımcı olacaktır.

 120. İrem dedi ki:

  Ben bu kürü dün gece uyguladım. 45 dk. kadar yüzümde kaldı, daha sonra çok yanma olunca yıkadım yüzümü. Bu sabah uyandığımda benlerin etrafında yoğun kızarıklıklar oluştuğunu gördüm. Ne yapmalıyım, ne zamana geçer?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba İrem Hanım,
   Bu uygulama tüm ben çeşitleri için uygun değildir. Uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekiyor. Tarife uygun olarak vazelin sürüldüğünde ciltle temas olmayacağından yanma oluşmayacaktır.

 121. Umut dedi ki:

  Slm benim yuzumde kahverengi benler var evde de üzum sirkesi var denesem gecer mi?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Umut Bey,
   Doğal yöntemler her ben için uygun değildir (bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz). Bu tarifte taze sarımsak kullanılması önerilmektedir.

 122. Figen dedi ki:

  Merhaba, ben yazıda belirtildiği gibi uyguladım etraflarına vazelin de sürdüm ama yine de benlerin çevresi kızardı 2 gün sonra da mezuniyet törenim var. Bu kızarıklık normal mi benlerin çevresi de soyulmaya başladı yani olması gereken bu mu henüz kabuk bağlanma yok. Süreç nasıl işleyecek bu durumda kabuk bağlayıp düşer mi? Bide yanık kremi aldım bi yandan da onu sürüyorum

 123. Derya dedi ki:

  Slm mrb Bende de çok fazla et beni var dün gördüm sarimsak kurunu ve surdum çok fazla yanma oldu sürer sürmez ve akşam yikadim benler sismisti sabah uyandigimda sulanmış bi şekilde duruyo sanki intihap akiyormus gibi bugün tekrar yaptim devam edeyimmi sizce

 124. Oezi dedi ki:

  Merhaba ben bugün yüzümdeki benin etrafini iyice kapatip samirsagi sürdüm yanma hissi hic hissetmiyorum kahverengo etli benim var üstünde bikac aydie tüy cikior. Bu islemi 3 gün ardardami yapmam gerekiyo yoksa araliklimi cevab verirseniz sevinirim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu işlem tek seferliktir. Uygulamadan önce doktorunuza danışmanız uygun olacaktır. Çünkü tüm et benleri yakmaya uygun değildir.

 125. Aysel dedi ki:

  Merhaba ben iki gün boyunca günde iki defa yaptım ve vazelin sürmedim cildimde nohut büyüklüğünde yanıklar oluştu iki hafta oldu geçmedi sizce ne yapmalıyım geçer mi öyle zor durumdayım ki anlatamam 😞😞

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Aysel Hanım,
   Bu tek seferlik bir uygulamadır. Aşırı kullanmışsınız. Doktorunuza danışıp yanık kremi isteyebilirsiniz.

 126. Meray dedi ki:

  Ben yaptım öncelikle kızardı yara oldu yara geçti zamanla bende gitti fakat yara izi tam geçince ben yeniden çıktı neden olur bu?

  • doğal dedi ki:

   Benlerin yeniden çıkmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bene biyopsi yapılabilir ve herhangi bir anormallik olup olmadığı size bildirilebilir.

 127. Kisi dedi ki:

  Ben yapmadım korkuyorum yapsam daha kötü olurmu yuzumde küçük ben ne yap adam bilmiyom

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu uygulamayı yapmadan önce doktorunuza danışmanız önerilmektedir. Her bene yakma işlemi uygulanamamaktadır.

 128. Nagihan dedi ki:

  merhaba ben dediğiniz gibi uyguladım 5 gün oldu kabuk tutmuştu benlerim kabuğunu kaldırdım rengi solmuş ve küçülmüş sarımsak tedavisine hala devam etmeli miyim ?
  bir de nemlendirici krem sürmem sorun olur mu?

 129. deniz dedi ki:

  peki küçük nokta halindeki ben lerde de etkilimidir

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yöntem maalesef tüm benlerde uygulanamamaktadır. Bir dermatoloğa danışarak bu yöntemin beniniz için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 130. Ceyda dedi ki:

  Benim benim yüzümde pürüzsüz halde yani hiç kabarık fln değil .tedavi işe yarar mı

 131. Meryem dedi ki:

  Merhabalar, benim de yüzümde et ben değil fakat biraz kabarık küçük siyah bir ben sarımsak işlemini dün gece 4 saat, bugün öğlen 2 saat beklettim şimdilik sadece benin olduğu yer küçük tabaka halinde su topladı bu daha sonra kabuk bağlamaya mı dönüşecek yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? İşleme hangi zaman aralığıyla devam etmemi önerirsiniz?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Meryem Hanım,
   Beninizi doktorunuza gösterdikten sonra bu uygulamayı yapmanız önerilmektedir. Uygulama tek sefere mahsustur. Yazının sonundaki videoyu izleyerek süreçle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 132. Eda dedi ki:

  Bende sarimsak surdum 20 dk beklettim sonra aldim ama kenarlari kizardi sizce kac gunde gecer cok onemli benim için

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım,
   Yukarıdaki (yazının sonundaki) videoyu izleyerek süreçle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 133. esen dedi ki:

  mrb ben dun 2kere uyguladim bu kuru benin cevresine vazelin surdum ama yine de kizardi curuk gbi duruyor ben ve cevresi bugun uygulayim mi yine yoksa kabuk baglamasini mi bekleyim

 134. esin dedi ki:

  mrb bu kürü uyguladim bugun 4.gunumdeyim. ilk gun 3kere uyguladim sonra kendi haline biraktim. ben ve cevresi mor bi renk oldu. kabuk baglamiyor baglamasi icin ne yapmam iyor kantaron yagi sureyim mi uzerine lutfen cvp verin

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Esin Hanım,
   Kabuklanma ile ilgili süreç için yazının altındaki videoyu izleyebilirsiniz.

  • esin dedi ki:

   ne yazık ki benim dusmedi cildiyede koter cihazıyla alinirsa iz kalma durumu olur mu

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Esin Hanım,
   Ben, elektrokoter cihazı ile alındığında da iz kalacaktır ancak bu iz nispeten daha az farkedilebilir olacaktır.

 135. hasan dedi ki:

  Meraba ben saat 10da sarımsağı ezinip bez parçasının icine koyup beklettm sabaha kadar benin etrafına krem sürdùm ve cildim yandı şuan kızarmış sabah yuzmu yikadm havluyla silerken kabuk soyuldu benin suan oldugu gibi kabuguyla braktim ne yapmaliyim bekleyim mi yoksa sürmeye dvam mi etmeliyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey,
   Yazımızda uzun süreli bekletilmemesi gerektiği ifade edilmektedir. Tekrar uygulamanız cildinizi daha da tahriş edebilir.

 136. Hasan dedi ki:

  Sarımsak tedavisini uygulayali henüz 20 dakika oldu ben im hafiften yanmaya başladı inşallah hayırlı sonuc elde ederim.
  Teşekkürler

 137. Emine dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım burnumda ben var kürdan ucu kadar ben aslında korkuyorum initihaap kalıcı iz. Çıkacak diye yada daha kötü olcak diye sizce doktorsuz uyguliyimmi.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım,
   Her ben için bu yöntem uygun değildir. Bu yüzden bir uzman görüşü almanız sağlıklı olacaktır.

 138. BURAK dedi ki:

  Yüzümde onlarca ben var kahverengi siyah renklerde küçük büyük karışık ne yapmalıyım ?

  Birde kahverengi olanlara sarımsak sürdüm ve kabardı siyahlara da yapsam mı uygulamayı .

  Yüzümdeki benler geçsin başka hiç bir şey istemiyorum ya inşallah geçer büyük sevap kazanırsınız 🙂 🙂 🙂

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Burak Bey,
   Yüzünüzdeki benlerden kurtulmak için öncelikle benlerinizi bir cilt hekimine göstermeniz gerekiyor. Alınmasında sıkıntı yoksa tıbbi veya doğal yöntemlerle benlerinizden kurtulabilirsiniz.

 139. fatma dedi ki:

  Benim ben lerim kucukler nasil yapacagimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım,
   Bu yöntem her ben türü için uygun değil. Uygulamadan önce cilt doktorunuzun görüşünü almanızı tavsiye ederiz.

 140. seda dedi ki:

  taze sarımsak dediginiz sarımsagı saksıya ektiğimizdeki yeşil otsu kısmı mı?nasıl püre halniegeireceğiz? kuru kastamonu sarımsagını ezsek olmaz mı?benim bir gece de ben olustu

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım,
   Taze sarımsak normal baş sarımsağın kurutulmamış halidir. Önemli olan kestiğinizde köpüren bir sıvının ortaya çıkmasıdır. Sonradan oluşan benler tehlike arzedebilir. Mutlaka bir cilt doktoruna görünmeniz yerinde olur.

 141. Elif dedi ki:

  Ben yapıcam ama korkuyorum ilk önce görünmeyen bir yerimde uyguladım ben geçmedi ve yanık oldu gerçekten geçiyor mu acaba ve bu ben benim çenemde ve bir kere üstünde sivilce çıkmıştı ve altında kendi tenim belli olmuştu yani ben derinin üstünde yani gerçekten geçermi onu merak ediyorum lütfen cevaplayın

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   Bu yöntem her ben türü için geçerli değildir. Benlerinizi uzman bir doktora göstererek bu yöntemin uygun olup olmadığı konusunda bilgi almanız gerekiyor.

 142. Sıla dedi ki:

  Merhaba ben dediğiniz uygulamayı aşama,aşama yaptım ve aldığım sonuç sadece yüzümde oluşan sarımsak yanması ve benin kabuk tutması gördüğüm kadarı nekadar krem vs kullanırsak cildimizde sarımsak yanığı olucak… Arkadaşlar bende sizin gibi ilk deneyen olarak belirtmek isterimki tavsiye etmiyorum. Şundan yola çıkarak yapmayın beninizden daha büyük leke beninizin çevresinde oluşacaktır…!

 143. Bilge dedi ki:

  2 gündür kullanıyorum benin üstü kabuk bağladı hafif şişti kendiliginden iyleşir mi sizce düşer mi ben

 144. İnci dedi ki:

  Merhablr benimde yüzümde kasımın tam üstüne gelen yerinde küçük bir benim vardi bu uygulamayı yaptım ama vazelin falan sürmedim cildi koruması için çünkü böyle bir bilgi vermemişti okudugum sayfa Aksam 12 de bir diş sarımsagı ezip benin üzerine uyhulayıp yara bandıyla kapattım ve sabaha kadar kaldı uyandıgımda yara bandını cıkarınca iki zeytin büyüklüğünde bir yanık veyabenin rengini almış kocaman bir izle uyandım çok kötü şok oldum ve cildim çok hasas ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz çok acil bu iz veya yanık leke kalırmı gecermi ne kullanmalıyım ne olur bana yardımcı olun çok kötü durumdayım eger bu sarımsak yanığı ise gecermi izi kalırmı ne olurrr cevap yazın acilll..😔😢😢😢

 145. Sevda dedi ki:

  Merhabalar Ben yaptim ama su topladi bu normal bisemi kabuk baglarimi sonradan

 146. Bilge dedi ki:

  Kabuk oluştuktan sonra sürmeye gerek var mı yoksa kabuğun düşmesini mi beklemeliyiz ve ortalama kaç günde düşer?

 147. Rojin dedi ki:

  Bu kür her gün mü uygulamalı.eğer her gün uygulanirsa günde kaç defa uygulanır açıklar misiniz?

 148. Duygu dedi ki:

  Merhaba izler gecti mi aynısı bendede oldu gecti ise kac günde gecti

 149. Meryem dedi ki:

  Sonradan yüzümde ten renginde küçük bi et beni çıktı fark edilmiyordu bile ama bana rahatsızlık veriyordu sarımsak denedim ertesi gün yüzüm şu topladı çok korktum yanlış yaptım diye burdaki yorumları okudum içim rahat etti 2 3 hafta içinde yüzündeki yara kurudu ve ben yok oldu çok az bi kızarıklık var onunda geçeceğini düşünüyorum inş.

  • Bahadır dedi ki:

   Neden yaptığım yorumu onaylamadiniz? Yorumumda olumsuz bir şey de yoktu aksine okuyanlara yardımcı olacak bilgilendirici şeyler vardı! Sitenizi bu son ziyaret edişim oldu!

 150. Beşiktaşlı dedi ki:

  Merhaba, ben 10 gün kadar önce bi kere sarımsağı denedim 1 gece yüzümde tuttum et beni değil ama ve çevresine vazelin falan sürmemiştim, yanik oluştu sonradan yanık kabuk oldu ve düştü ama hala yaranın izi kaldı ve ben biraz daha belirginleşti. Şuan tekrar denemeli miyim ve bu kalan iz için ne yapabilirim yardımcı olur musunuz??

 151. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben başka bir siteden okudum sarımsağı ben üzerine koyun ve sabaha kadar dursun diyordu yaptım benin etrafı yandı galiba kizarikti şimdi morardı geçer mi ya nolur yardımcı olun korana yüzünden hastaneye felan da gidemiyorum

 152. Bahadır dedi ki:

  Keşke ilk önce bu siteye denk gelseydim. Başka bir yerde okuduğum bilgi ile kolumda ve sırtımda 4-5 farklı yerde uyguladım ama vazelin sürmeden yaptım ve hafif çıkıntılı benlere ve 2 tane et benine uyguladım. Gece koydum sabah çıkardım. Sonra bir 30-40 dk içinde yine koyup 2-3 saat sonra çıkardım. Vazelin olmadığı için çevresine de yayıldı ve sadece 30 saat falan içinde 1-2 tanesi şu topladı ve soyuldu üzerindeki ölü derileri aldım ama ben sabit duruyor sadece biraz küçüldü gibi. Et benlerim ise iyice büyüdü ve koyulaștı şişti ve yuvarlaklaști gibi. Şimdilik uygulamaya ada verip Hametan yanık kremi ile patlayan yerlerden akan suları alıp soyulmuş kabuğa sürerek bekliyorum.

  Yorumlarda da çok benzer şeyler yazdığına göre süreç normal görünüyor. Deri soyulmasina ve bembeyaz taze deri altta görünmesine rağmen hiçbir yanık acısı yok. Şimdilik ara verdim ve duruma göre daha hafif olacak şekilde tekrar uygulayabilirim.

  Özetle:1. Şu an için 2 hafif çıkıntılı ben su topladı ve deri geniş ölçekte soyuldu.

  2. Diğer 2 et beni şişti yuvarlak ve kahverengi siyahımsı bir renk aldı. Sanki bu şişlikten sonra kuruyup kabuk bağlayıp dokülecekmis gibi bir izlenimi var bende. Olmazsa tekrar sarımsak sürmeye devam edeceğim.

  Not: Sarımsaklar taze değildi Diş sarımsaktı ama etkisi muazzam görünüyor. Ya da ben tüm gece beklettigim için bu kadar etkili oldu bilemiyorum. Ama zaten sarımsak pamuğun üzerinde 3-4 saatten sonra kuruyup sertleşiyor özelligini yitiriyor gibi. Yani 24 saat bile aralıksız kalsa sarımsak ilk 4 saatten sonra bir etki yapmıyor bence.

  Gelişmelerle ilgili yorum yapmaya devam edeceğim.

  • Meryem Tufek dedi ki:

   Merhaba 2 beniniz şişmiş ya benimkide aynı şekilde oldu sizinki kuruyup düstümü yoksa tekrar sarımsak uygulamasını denedinizmi lütfen yardımcı olun🙏🙏🙏

  • Meryem Tufek dedi ki:

   Bu arada yorumunuz çok güzel anlatmışsınız çok açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederim Allah razı olsun

 153. Büşra dedi ki:

  ben uyguladım fakat ben ve çevresi kahverengi bir hal aldı

 154. Nermin dedi ki:

  size altı sorum olucak
  1-maskeleme bandı yerine ıslak mendil kullanılır mı
  2-vazelin yüzümüze mi sürülücek yoksa maskeleme bandına mı
  3-eğer hiçbir etki etmezse yüzümüze başka zararları olur mu
  4-yüzüm yanarsa geçer mi yoksa öyle kalır mı
  5-bu yöntemi akşam uygulayıp sabah mı kaldırıcaz
  6-kaç gün arayla yapılacak

  • doğal dedi ki:

   Islak mendil bu işlem için uygun olmayacaktır. Vazelin elbette yüze uygulanmalıdır. Sarımsak için aşırı hassas bir cildiniz var ise doktorunuzun önerilerini takip edin.

 155. Meryem dedi ki:

  Merhaba iyi günler sarımsağı sürdüğüm yer morardı ve et ben şişti kendiliğinden kuruyup dusermi yoksa tekrar uygulamayı deneyimmi lütfen cavap verin.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba birkaç gün bekleyip sonucunu paylaşırsanız sevinirim sarımsak kendisi tahriş edici etkisi ile önce beni tahriş eder ve sonrasında kruyp düşmesi beklenir

  • Meryem dedi ki:

   Merhaba iyi günler uygulamayı deneyeli 5 gün oldu sarımsak derimi yaktı ve şuan kuruyup kavlıyor et ben de küçüldü ve hala yerinde duruyor derim kapladığı için et bende düşer mi et bende ince bir deri tutuyor umarım düşer

  • Meryem dedi ki:

   Birşey daha var et benin üstü siyahlaşip kurumuş bu kesin düşeceği anlamına mi geliyor Sorularımı Cevapladığınız Için de ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

  • doğal dedi ki:

   Eğer et beni iritasyon sonrasında rengi koyulaşıp kuruma belirtisi gösteriyor ise bu düşeceğine bir delildir. Büyük ihtimalle düşecektir düşmezse bir müddet bekleyip sarımsak ile yüz beninize bir girişim daha yapabilirsiniz.

  • Meryem dedi ki:

   Merhaba et benimin üstündeki kabuk düştü fakat et ben ayni yerinde duruyor ama küçülmüş ayni işlemi tekrar tekrar yapıp et ben kuculurmu yoksa direk iple kökünden bağlayıp kendi mi düşsün

  • doğal dedi ki:

   bir hafta müddetince bir işlem yapmayın sonrasında aynı işlemi tekrar edebilirsiniz bu sefer hakiki Kastamonu Taşköprü sarımsağı kullanmaya gayret gösterin ithal Çin sarımsağı bu tedavide etkin olmayabilir.

 156. Funda dedi ki:

  Bende dün bir sitede okudum ve sarimsak ve karanfili ezip pamugun ustune koyup benin ustune yapistirdim.kucuk bir et beniydi.sabaha kadar durmasi yaziyordu fakat ben bu sitede okuyunca 5 saat sonra cikardm vazelin surmedigim icin yaniklar olustu kolumda ama ben yok oldu.yanik kremi surdum ve umarim kisa zamanda morluklarda gececektir.bu siteye tesekkur ederim uygulamayi en dogru sekilde anlattigi icin.

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !