Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir

Sarımsak Kokusu nasıl giderilir ?

Yemeklerinizde sarımsak tadını seviyor, ancak kalıcı sarımsak kokusu nasıl giderilir konusu sizi kara kara düşündürüyor mu? Veya siz sarımsak seviyor ancak yakın çevrenizde sarımsak kokusunda rahatsız birileri mi var? İşte bu konu tam size göre:

Sarımsak ona farklı kokusunu ve tadını veren içerdiği sülfür bileşenleri olup aynı ağır sülfür kokusu kaplıca sularında ve bazı bakterilerin kokuşma esnasında ortama saldıkları sülfürlü gazlarda hissedilen ağır kokunun da sebebidir.

Sarımsak kokusunun, tüketildikten sonra 18-72 saat boyunca nefesinizde sarımsak kokusu kalmasıdır. Ayrıca sarımsak kullanarak hazırladığınız yemeklerden sonra ellerinizde sarımsak kokusu kalabilir.

Ancak sarımsağın birçok besleyici ve bağışıklık sağlayıcı özelliği olduğu için sarımsak yemeyi kokuyor diyerek bırakmak sarımsak gibi mucizevi bir gıdanın oldukça farklı özellikleirndne yararlanamamanızı netice verir.  Sarımsak yoğun bir şekilde magnezyum, B ve C vitaminleri ile antioksidan selenyum kaynağıdır. Ayrıca antibakteriyel, iltihap sökücü, antioksidan etkileri mevcuttur.

Sarımsak kokusunu giderme mümkün olan bir tedbir olup 10 farklı yöntemi sıralayacağız. İşte çok pratik bazı yöntemler ile sarımsak kokusu nasıl giderilir madde madde karşımızda:

 

1. Elma

Elmalar anti oksidan özellikleri olan ve bu nedenle kesildikten sonra havaya maruz kaldıklarında hızla oksitlenerek renk değiştirirler. Aynı anti oksidan enzimler sarımsak kokusunu etkisizleştirmeye ve kötü kokuyu nefesinizden arındırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, elmalardaki aromatik içerikli fenol bileşenleri sarımsaktaki sülfür içerikli kokuyu kalıcı hale getiren  bileşiklerin hızla bozunmasına yardımcı olur.

Food Science Dergisinde yayınlanan 2016 çalışmasında, çiğ elma yemenin nefesteki sarımsak kokusunun azalmasına yardımcı olabileceği bulundu. Elma haricinde, araştırmada ayrıca marulun ağızdaki veya vücuttaki sarımsak kokusunun giderilmesi için iyi olduğu öğrenildi.

· Nefesiniz sarımsak koktuğunu hissettiğinizde kokuyu gidermek için bir kaç dilim elma soyun ve geviş getirerek ağzınızda bekleterek yiyin

· Taze sıkılmış elma suyu içerek nefesinizde ki sarımsak kokusunu uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

2. Süt

Süt, nefesteki sarımsak kokusunu gidermek için çok kolay bir yol sağlayan başka bir doğal bileşendir.

Araştırmacılar Food  and Science Dergisinde yayınlanan 2017 tarihli bir çalışmada, sarımsaklı ağır yiyecekler yerken, süt içmenin sarımsak tüketiminden sonra oluşan kötü kokuyu nefesinizde azaltabileceğini öne sürdüler.

Bu çalışmaya göre, hem yağsız hem de tam yağlı süt, burunda ve ağızda sarımsaktan oluşan uçucu koku veren bileşiklerin yoğunluğunu düşürür. Yüksek yağ içeriğinden dolayı, tam yağlı sütün daha etkili olduğu öğrenildi.

· Nefesinizdeki sarımsak kokusu nasıl giderilir etkili pratik bir yöntem ile kokuyu azaltmak için sadece bir bardak sütü ağır ağır yudumlamanız yeterlidir.

 

 

3. Nane Yaprakları

Nane yaprakları baskın kokuları ile sarımsağa ait kötü kokuları baskılayabilir.

Nane içerisindeki antiseptik özellikli maddeler ile sarımsak kokusunu ve bozuk ağız hijyeni ve sigara kullanımına bağlı oluşan kötü kokuları azaltmaktadır.

· Birkaç taze nane yaprağını çiğneyin ve böylece taze bir nefese sahip olacaksınız.

· Sarımsak kokan bir nefesle baş etmek için nane çayı birebirdir. Çayı hazırlamak için, 1 fincan su bardağı sıcak suya 1 çorba kaşığı ezilmiş nane yaprağı ekleyip demlenmesi için 15 dakika kadar bırakın, sonra süzün. İçmeden önce tatlandırmak için biraz bal ekleyin.

· Elinizde kalan sarımsak kokusunu gidermek için nane yapraklarını ellerinizle ezin ve nane suyunu elinize sürün.

 

 

4. Maydanoz

Maydanoz da sarımsak yedikten sonra ağırlaşan nefesinize ferahlatıcı bir dokunuş yapıp rahatsız edici kokuyu azaltabilen ve ellerinizdeki kokuları temizlemeye yardımcı olan önemli bir yeşil bitkidir. İçindeki klorofil, kötü kokuları emer ve taze ve ferah bir şekilde nefesinizin kokmasına yardımcı olur.

· Bol miktarda sarımsak içeren herhangi bir yemek sonrası bir dal maydanoz çiğneyin.

· Bir avuç gelişi güzel kıyılmış maydanozu 2 bardak suya koyun. 2 veya 3 adet karanfil ekleyin ve suyu 5 dakika kaynatın. Kokuyla mücadele eden bu maydanoz çayını içmeden önce süzün ve soğumasını bekleyin.

· Birkaç maydanoz yaprağını veya suyunu ellerinizin arasında sürtün, sonra sarımsak kokusundan kurtulmak için ellerinizi yıkayın.

 

 

5. Paslanmaz Çelik

Demir bir nesne ile temas sonrası demir atomları iki elektron ile yükseltgenir bu redoks reaksiyonu ile atomlar deride yağ ile reaksiyona girerek kokuyu oluşturan sülfür bileşiklerini absorbe ederek nötralize eder.

· Ellerinizi paslanmaz çelik bir yüzeye ile temas ettirmeniz sonrasında ellerinizi bol suyla yıkayın ve kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

 

 

6. limon

Sarımsak kokusu limon ile temas sonrası kaybolur veya azalır.

Limon, sarımsak tarafından oluşan kötü koku moleküllerini  nötralize edebilen ve böylece kalan sarımsak kokusunu nötralize eden sitrik asit içerir. Ayrıca, kötü kokuyu üreten bileşiklerin, vücutta kalmasını zorlaştıran pH seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

 

 

7. Kakule

Kakule kuvvetli aroması ile ağızdaki sarımsak kokusunu örter. Nefesinize ferah bir koku katacaktır.

· Sarımsak içeren herhangi bir yemekten sonra birkaç yeşil kakule tohumu çiğneyin.

· Ayrıca, içine bir miktar kakule tozu eklenmiş bir bardak süt içebilirsiniz.

· Kakule ile birlikte zencefil, karanfil ve anason tohumları sarımsak kokusunu örtmeye yardımcı olabilir.

 

 

8. Yemek Sodası

Her türlü kötü koku için, yemek sodası güvenli bir içeriktir.

Ellerinizdeki ve ağzınızdaki sarımsak kokusunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca ağız içinde pH dengesine yardımcı olur ve bakterilerin çoğalmasını engeller.

· Her ikisi de 1 çay kaşığı olmak üzere, yemek sodasını ve deniz tuzunu, ılık suda karıştırın. Ağzınızı bir veya iki kez çalkalamak için kullanın.

· Ellerinize bir çorba kaşığı yemek sodası ve limon suyunu karıştırarak ellerinize friksiyon ile uygulayın. Birkaç dakika bekletin, sonra su ile yıkayın.

· Ayrıca, iki avucunuza da yemek sodası döküp, bir dakika boyunca ovalayabilir ve daha sonra normal bir suyla durulayabilirsiniz.

 

 

9. Zeytinyağı

Zeytinyağı bariyer olarak çalışacak ve sarımsak kokusunun elinize yapışmasını önleyecektir. Birkaç damla zeytinyağını elinize damlatın ve yağı iyice ovun. Artık sarımsağı sorunsuz bir şekilde soyup doğrayabilirsiniz.

Ayrıca, fazla miktarda sarımsak doğramanız gerekiyorsa, böylece elleriniz de yanmamış olur.

Ellerinizi kaygan hale getirip, bıçak kullanma becerilerinizi etkileyebileceğinden çok fazla yağ kullanmamaya dikkat edin.

Zeytinyağının yanı sıra, hindistancevizi yağı ve hurma yağı da işe yarar.

 

 

10. Diş macunu

Sarımsak kokusunu ağzınızdan veya ellerinizden geçirmek için iyi bir ev çaresi de diş macunudur.

· Sarımsak açısından zengin bir yemek yedikten sonra, herhangi bir nane aromalı diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak, ağzınızın içindeki sarımsak kokusunun yanı sıra tadını da gidermek açısından uzun bir yol kat eder.

· Ellerinizdeki kokulardan kurtulmak için elinize küçük bir diş macunu sıkın ve hafifçe ovun. Daha sonra normal bir sabunla ellerinizi yıkayın.

 

 

Ek  Öneriler

· Sarımsak kokulu nefesten kurtulmak için, yeşil çay veya tarçınlı çay içebilirsiniz.

· Elleriniz için, biraz kahve çekirdeği veya kahve telvesini koku geçene kadar elleriniz arasında ovuşturun.

· Ellerinizde herhangi bir kesik yoksa sarımsağı soyduktan veya kestikten sonra elinizi normal yemeklik tuzla ovun, ardından su ile yıkayın.

· Ellerinizde sarımsak kokusunun oluşmasını önlemek için, sarımsağı doğrarken lateks eldiven kullanın.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !