Sarımsak ve Sarımsaklı Çayın Faydaları, Tarifi ve Besin Değerleri

Sarımsağın Besin Değerleri ve Sağlığa Kanıtlanmış 10 Faydası

1. Sarımsak oldukça besleyicidir ve kalorisi düşüktür

Sarımsak her kalorinin hakkını verecek biçimde güçlü bir besin deposudur.

28 gram sarımsağın içerisinde:

  • Mangan: Günlük alınması gereken miktarın %23’ünü karşılar.
  • B6 Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın %17’sini karşılar.
  • C Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın %15’ini karşılar.
  • Selenyum: Günlük alınması gereken miktarın %6’sını karşılar.
  • Lif: 1 gram
  • Bunların yanı sıra bol miktarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini içerir.

Sarımsak ayrıca eser miktarda birçok çeşit besinde içerir. Hatta içeriğinde neredeyse vücudumuzun ihtiyacı olan her şeyi barındırır.

Özet: Sarımsak çok az miktarda kalori içerir ve buna rağmen C vitamini, B6 vitamini ve mangan minerali bakımından oldukça zengindir. Ayrıca sarımsak içeriğinde eser miktarda birçok çeşit besin öğesi barındırır.

 

 

2. Sarımsak genel soğuk algınlığı da dâhil olmak üzere hastalıklarla savaşmada etkilidir

Sarımsak içeriğinde, bağışıklık sistemini güçlendirecek birçok yapı maddesi barındırdığı bilinmektedir.

12 hafta süren geniş çaplı bir çalışma sonucunda her gün düzenli olarak tüketilen sarımsağın, plaseboya oranla soğuk algınlığı önlemede %63 oranında daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Plasebo verilen hastalarda soğuk algınlığı belirtileri ortalama 5 gün sürüyorken, sarımsak kullandırılan soğuk algınlığına sahip hastalarda genel belirtilerin süresi %70 oranında yani yaklaşık 1,5 güne kadar düştüğü belirlenmiştir.

Başka bir çalışmada yüksek oranda sarımsak tüketimi sonucunda (günde 2.56 gram kadar), soğuk algınlığı ve grip olma süresini %61 oranında azalttığı bulunmuştur.

Eğer sık sık üşütüyorsanız, yemeklerinize düzenli olarak sarımsak eklemeniz sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Özet: Düzenli sarımsak tüketimi, soğuk algınlığı veya gribe yakalanma riskinizi ve eğer yakalanırsanız hastalığın süresini düşürmede oldukça yardımcı olur.

 

 

3. Sarımsağın içeriğinde bulunan aktif bileşenler kan basıncınızı düşürmede yardımcı olur

Dünya çapında en öldürücü hastalıklar kalp krizi ve felç gibi kalp ve damar hastalıklarıdır.

Bu hastalıklara neden olan en büyük etkenler ise yüksek kan basıncı veya yüksek tansiyondur.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, yüksek kan basıncına sahip insanlarda düzenli sarımsak tüketiminin kan basıncını yüksek oranda düşürdüğü görülmüştür.

Yapılan bir çalışmada, 24 haftalık periyod kullanım sonucunda kan basıncını düşürmede, yıllanmış sarımsak özünün günlük 600-1500mg kullanımının, en az Atenolol ilacı kadar etkili olduğu görülmüştür.

İstenilen sonuçların elde edebilmek için sarımsak kullanım miktarının yeterince fazla olması gerekmektedir. Bu etkilerin oluşması için ihtiyaç duyulan allicin miktarının alınabilmesi için günlük en az 3-4 diş sarımsak tüketilmesi gerekmektedir.

Özet: Yüksek kan basıncına (hipertansiyon) sahip hastalarda fazla miktarda sarımsak tüketiminin kan basıncını düzelttiği görülmüştür. Bazı vakalarda sarımsak kullanımının, kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğu görülmüştür.

 

 

4. Sarımsak Kalp hastalıkları riskini azaltabilecek şekilde kolesterol seviyelerini dengeler

Sarımsak genel ve LDL kolesterol seviyelerini düşürür.

Yüksek kolesterole sahip insanlarda, sarımsak kullanımı genel ve/veya LDL kolesterol seviyelerini %10-15 oranlarında düşürdüğü bilinmektedir.

Sarımsak tüketiminin LDL (kötü) kolesterol ve HDL (iyi) kolesterol üzerindeki etkilerine ayrı ayrı bakıldığında, LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü fakat HDL kolesterol üzerinde hiçbir etkisi olmadığı görülmüştür.

Sarımsak tüketimi, bilinen kalp hastalığı risk faktörlerinden olan trigliserid seviyelerini düşürmediği görülmüştür.

Özet: Özellikle yüksek kolesterole sahip insanlarda sarımsak tüketiminin LDL kolesterol oranlarını düşürdüğü kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra sarımsak tüketiminin HDL kolesterol ve trigliserid seviyelerini etkilemediği görülmüştür.

 

 

5. Sarımsak Bunama ve Alzheimer hastalığını önleyecek antioksidanlar içerir

Serbest radikaller tarafından yapılan oksidatif hasar yaşlanmaya yol açar.

Sarımsak, vücudu oksidatif hasara karşı korumaya yarayan, vücudun koruyucu mekanizmasını destekleyen antioksidanlar içerir.

İnsanlarda yüksek miktarda sarımsak tüketimi sonucunda antioksidan enzimi seviyelerinde artış olduğu kanıtlanmıştır ve aynı zamanda yüksek kan basıncına sahip insanlarda oksidatif basınçta önemli oranda düşüş olduğu gözlemlenmiştir

Fazla miktarda sarımsağın, kolesterol ve kan basıncındaki düşüşün birleşik etkisi ve antioksidan içeriği, yaygın görülen beyin hastalıklarından olan Alzheimer ve bunama hastalıklarını önleyebilecek etkisi bulunmaktadır.

Özet: Sarımsak hücre hasarına yol açabilecek ve yaşlanmaya neden olabilecek etkilere karşı koruyucu özellik gösteren antioksidanlar barındırır.

 

 

6. Sarımsak daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir

İnsanlarda uzun ömürlülüğe yardımcı olabilecek etkenleri kanıtlamak imkânsızdır.

Ancak sarımsağın kan basıncında sağladığı gibi önemli etkileri daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Sarımsağın, bulaşıcı hastalıklara karşı koruma özelliği de oldukça önemli bir faktördür. Çünkü yaşlı insanlarda bu hastalıklar ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu sorun özellikle yaşlı insanlarda ve sorunlu bağışıklık sistemine sahip insanlarda daha yaygın görülmektedir.

Özet: Sarımsağın kronik hastalıklara yol açabilecek sorunlara karşı koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle sarımsağın daha uzun yaşam sürmenize yardımcı olabilecek özelliği olduğunu varsayabiliriz.

 

 

7. Sarımsak takviyesi atletik performansınızı geliştirebilir

Sarımsak, bilinen ilk atletik performans geliştirici takviyelerden biridir.

Eski zamanlarda sarımsak yaygın olarak halsizliği gidermek ve çalışanların çalışma kapasitelerini arttırmak için yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

En çok da eski Yunan zamanlarında olimpik atletlerin performanslarını arttırmak için kullanıldığı bilinmektedir.

Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda sarımsak tüketiminin egzersiz performansını etkilediği kanıtlanmıştır fakat bu konuda insanlar üzerinde çok az sayıda çalışma yapılmıştır.

Kalp hastalığına sahip insanlar üzerinde 6 hafta boyunca yapılan bir çalışmada, hastalığa sahip insanlara sarımsak yağı verilmiştir ve bunun sonucunda kalp tepe atımında %12’lik bir düşüş olduğu belirlenmiştir ve bu da insanların egzersiz kapasitelerini arttırmıştır.

Ancak rekabet içerisinde 9 bisikletçiye sarımsak yedirilen bir çalışma sonucunda herhangi bir performans katkısı tespit edilememiştir.

Yapılan diğer çalışmalarda egzersiz sonrası halsizlik sorununun düzenli sarımsak tüketimi sonucu azaltılabileceği bulunmuştur.

 

 

8. Sarımsak yemek ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir

Sarımsak içerisinde bulunan sülfür bileşenleri, yüksek tüketim sonucunda ağır metal zehirlenmesi sonucu oluşabilecek organ hasarlarına karşı korumaya yardımcı olur.

Araba aküsü üretim fabrikasında çalışan (aşırı kurşuna maruz kalan) işçiler üzerinde yapılan 4 hafta süreli bir çalışmada düzenli sarımsak tüketimi sonucunda kandaki kurşun oranının %19 düştüğü gözlenmiştir. Baş ağrısı ve kan basıncı gibi zehirlenme belirtisi sayılabilecek yan etkilerini de azalttığı gözlenmiştir.

Günlük tüketilen 3 diş sarımsağın, belirti azaltmak için kullanılan D-penicillamine ilacından daha fazla işe yaradığı sonucuna varılmıştır.

Özet: Sarımsak tüketiminin bir çalışma sonucunda kurşun zehirlenmesi ve buna bağlı belirtileri azalttığı tespit edilmiştir.

 

 

9. Sarımsak kemik sağlığınızı geliştirebilir

Sarımsağın, insanlarda kemik kaybına karşı etkili bir yiyecek olduğunu kanıtlayan çalışma yapılmamıştır.

Ancak kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda dişi kemirgenlerde östrojen seviyelerini yükselterek kemik kaybını en aza indirdiği sonucuna varılmıştır.

Menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada günlük alınan kuru sarımsak özünün (2 gramlık çiğ sarımsağa eşit) östrojen yetersizliğini önemli oranda azalttığı belirlenmiştir.

Bu çalışmalar sonrasında bulunan sonuçlar kadınlarda sarımsak kullanımının kemik sağlığına iyi gelebileceğini göstermektedir.

Sarımsak ve soğan gibi yiyeceklerin ayrıca insanlar üzerinde oluşan osteoartrit hastalığını önlemede de etkili olduğu görülmüştür.

Özet: Sarımsağın kadınlarda östrojen seviyelerini yükselterek kemik sağlığına faydalı olma olasılığı vardır fakat bu konunun ispatlanabilmesi için insanlar üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir.

 

 

10. Sarımsağı yemeklerinize eklemeniz çok kolaydır ve çok güzel bir tada sahiptir

Son maddemiz sağlığa faydayla ilgili değil fakat yine de önemlidir.

Bu yemeklerinize sarımsak eklemenin ne kadar kolay ve lezzetli olduğu gerçeğidir.

Yemek başlangıcında yenen çorba ve sos gibi yiyeceklere çok güzel bir lezzet katar. Sarımsağın güçlü tadı yemeklere karıştığında güzel bir tat katar.

Sarımsağın birçok çeşidi bulunmaktadır. Saf formda olabildiği gibi, macun, toz, sarımsak özü veya sarımsak yağı şeklinde piyasada bulunabilir.

Terapatik etkileri için gereken minimum miktar yemeklerle birlikte günde 2 veya 3 kere 1 diş yemektir.

Ancak nefesinizin kötü kokmasına sebebiyet vermesi gibi kötü etkileri de bulunduğunu da aklınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Eğer kan koyulaştırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ya da kanama sorununuz var ise sarımsak tüketiminizi arttırmadan önce doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir.

Aktif bileşen olan allicin bileşeni sarımsak yalnızca ezildiğinde veya parçalandığında oluşur. Eğer ezmeden önce pişirirseniz sağlığınıza aynı şekilde yararlı olmayabilir.

Bu nedenle sarımsağı tüketmenin en iyi yolu çiğ iken parçalayarak ya da keserek bir süre dışarda bekleterek yemeklerinize katmanızdır.

 

 

11. Başka bir şey?

Binlerce yıldır sarımsağın sağlığa faydalı olduğu düşünülüyordu. Artık bunu kanıtlayabileceğimiz bilime sahibiz.

 

 

Sarımsaklı Çayın Sağlığa Faydaları

Sarımsak, sosların, çorbaların ve diğer yemeklerin içerisine koyulan ve oldukça ünlü bir sebzedir. Sarımsak aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşçı potansiyele sahip olduğundan dolayı, kolesterol ve kan basıncını düşürdüğünden ve bunların yanı sıra doğru ölçüyle alınmaya devam edildiği sürece vücudu koruyacağından dolayı oldukça büyük bir ilgi kazandı. Sarımsak çayı ise sarımsağın yararları için mükemmel bir araçtır.

 

 

İyi Bir Temizleyici

Drugs.com web sitesine göre, sarımsak yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için, enfeksiyonlarla savaşmak için ve hatta sarımsağın kokusunun solunum yoluyla içeriye alınarak ve belki de sarımsak çayının buharı kullanılarak verem hastalığının tedavi edilmesinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sarımsak suyu ve yağı birçok bakterinin, virüsün ve mantarın E-coli hastalığını içeren kandida mantara, Stafilokok ve streptokok adlı bakterileri gibi türlerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olur. Sarımsağın anti bakteriyel ve mantar önleyici faaliyetler göstermeye yarayan özelliği içerisinde bulundurduğu allicin adı verilen sıvıdan kaynaklanmaktadır. Allicini ortaya çıkarabilmek için, sarımsağın ezilmesi, kesilmesi ya da çiğ yapıda iken çiğnenmesi gerekmektedir.

 

 

Kalp Sağlığı ve Kan Basıncı (Tansiyon)

Sarımsak çayı kalp koruyucu özelliğe sahiptir. Rhode Adası’nda bulunan Memorial isimli Hastanenin 1996 yılındaki geleceğe ışık tutan çalışmasında yüksek kolesterol sahibi 41 erkek seçilerek sarımsak özü verilmiştir ve çalışmanın süreci boyunca toplamda % 6 ila 7 oranında serum kolesterolünün düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Sarımsak özünün aynı zamanda LDL yani kötü kolesterolün %4 oranında ve kan basıncını da %5,5 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. 1 kupa demlenen sarımsak çayı, doğal haliyle kalp sağlığını koruyan bir gıda olarak düşünülebilir.

 

 

Ne Kadarı Sağlığa Yararlı?

Sarımsağın sağlığa yarar sağlama özelliğini sağlayan içeriği, bulundurduğu antioksidanlar ve allicin sayesinde olur. Phytotherapy Research adlı bilimsel derginin 2003 yılındaki çalışması için tüm Hindistan Tıbbi Bilimler Enstitüsü dergileri içerisinde tarama yapıldı. Yapılan bu taramanın sonucunda çok fazla miktarda alınan sarımsağın kalbe, karaciğere ve böbreklere ciddi hasarlar verebileceği tespit edildi.

 

 

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı sarımsak çayları bal ve limon gibi diğer malzemeleri içerir. Sarımsak çayı yapabilmek için, ilk olarak allicin sıvısını ortaya çıkarabilmek için sarımsakları doğramak gerekir. Bir bardak su kaynatılma noktasına getirilir daha sonra altı kapatılır. Tercihe bağlı olarak 1 ila 3 diş sarımsak eklenir. Eğer arzu ederseniz, tatlandırmak için limon suyu ve bal eklenebilir. Oregon State Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya göre, allicin sıvısının pişirildikten sonra özelliğini kaybettiği, fakat sarımsağın allicin sıvısını koruyabilmek için ısıya maruz bırakmadan önce sarımsağın küçük küçük doğranarak 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilmesi gerektiği bulunmuştur.

Sarımsak ve sarımsak çayının tansiyonu düşürme, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları iyileştirme gibi faydaları bulunmaktadır.
Sarımsak ve sarımsak çayının tansiyonu düşürme, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları iyileştirme gibi faydaları bulunmaktadır.
error: Kopyalamak mümkün değil !