Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanırsa Tarım İlacından Temizlenir

Marketten ya da pazardan aldığınız sebze ve meyveleri evinize getirdiğinizde yıkama ile yeteri kadar temizlemiş olmayabilirsiniz. Hatta dikkat edilmezse her ne kadar yıkasanız da zararlı bile olabilir.

Üreticilerin mecburen kullanmak zorunda kaldıkları tarımsal ilaçlar meyve sebzelerde kalıntı halinde bize kadar ulaşmaktadır. Meyve ve sebzelerin zararlı veya kemirgenlere karşı korunması için kullanılmakta olan tarımsal ilaçlar bu tür canlıları öldürürken insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır. Meyve ve sebzeyi kemirgen ya da böceklere karşı korurken aynı zamanda taşıma süreçlerini de uzatan bu tarımsal ilaçların birçok meyve ve sebzede kalıntı bıraktığı yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

 

 

Pestisit nedir?

Pestisit ismi verilen bu ilaçlar bazı meyvelerde çok yüksek oranda kalıntı bırakmaktadır. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara kadar sebep olabilecek bu pestisitlere karşı önlem alınması gerekmektedir. Özellikle hamilelik ve çocukluk döneminde ciddi hasarlara sebep olabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre (Akdeniz Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi) halka açık yerlerde direk tüketiciye ulaşan birçok meyve ve sebzeden yapılan analizler her dört üründen birinde kalıntı ile karşılaşılmıştır. Belirtilen değerlerin üstünde çıkan bu araştırmalar ile bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiği belirtilmiştir.

Pestisitlerden etkilenme konusunda liste başında elma gelmekte olup elmayı çilek, ıspanak, şeftali, soğan, kivi gibi sebze meyveler takip etmektedir. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin hijyen şartları birkaç kez gözden geçirilmelidir.

 

 

Sebze ve meyvelerden ilaç kalıntıları nasıl temizlenir

Evimize kadar kalıntı ile gelen bu meyve ve sebzelere evde hazırlayacağınız basit yöntemlerle dur diyebilirsiniz.

 

Sirke

Bilinen en eski yöntemlerden biridir. Yıkama suyuna ilave edeceğiniz sirke, normal su ile yıkamaya oranla pestisitlerden daha kolay kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

Karbonat

Tek başına yeterli olmasa da pestisitlere karşı güzel bir seçim olacaktır. Fakat daha etkili bir çözüm arayanlar sirke ile karbonat karıştırarak çözüm üretirler.

 

Limon

Elinizin altında sirke olmadığı zamanlarla sirke ile yapacağınız işlemi limon ile de yapabilirsiniz. Asidik yapılarından dolayı hızla zararlı mikro organizmalara etki ederek kalıntılardan kurtulabilirsiniz.

 

Ev koşullarında hazırlanabilecek en güzel karışım

Hazırlanışı:

Yaklaşık üç bardak yıkama suyuna bir bardak sirke ile bir çay kaşığı karbonat ilave ediniz. Hazırladığınız bu karışım ile meyve ve sebzelerinizi yıkayarak büyük ölçüde pestisitlerden kurtulursunuz.

Tüketmek üzere aldığınız bu besinlerin temizlenmesi için dış kabuklarından arındırmaya özen gösteriniz. Tarımsal ilaçlara maruz kalmayan organik üretim ürünleri tüketerek pestisitlerden uzak durabilirsiniz.

Sebze ve meyveleri tarım ilaçlarından arındırmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !