Şeker ve Tatlandırıcı Yerine Kullanabileceğiniz 10 Doğal Besin

Amerikan Kalp Derneği’nin sağlıklı bir kalp için hazırlamış olduğu rehbere göre, bireylerin ilave şeker tüketimi vasıtasıyla elde ettikleri kalorinin 100 – 150 kaloriyi geçmemesi gerekmektedir. İlave şekerler, gıdaların işlenmesi ve üretimi esnasında içeriğe katılan şekerler ve şuruplardır.

Başınızdan ayak parmağınıza kadar tüm organlarınız şekerden etkilenmektedir. Söz konusu besin diyabet, diş çürüğü, obezite, kalp hastalıkları, belli başlı kanser türleri ve hatta zihinsel fonksiyonlarda bozulmalara dahi yol açabilmektedir.

Rafine şeker ise ilave şekerin sık karşılaşılan bir formu olup, uzak durulması gerekenler listesindedir. Rafine şeker yerine, tatlı ihtiyacınızı gidermek adına doğal tatlandırıcıları tercih etmelisiniz.

Doğal tatlandırıcılar bu çerçevede işlenmiş şeker ya da diğer yapay şekerlere kıyasla daha sağlıklı alternatiflerdir.

Esasında meyveler tatlı ihtiyacınızı gidermek adına son derece sağlıklı bir seçenektir. Ancak çoğu içeceği ve şeker eklemeniz gereken yemekleri meyveyle tatlandıramazsınız.

Şekere alternatif olarak kullanabileceğiniz pek çok doğal tatlandırıcı vardır. Bu tatlandırıcıları pek çok farklı amaç için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda tatlandırıcı olarak kullanabileceğiniz on alternatifi sizler için derledik.

 

 

1) Doğal Bal

Doğal bal en iyi tatlandırıcılardan birisi olup, hem zihniniz hem de vücudunuz için fevkalade sağlıklıdır.

Bal arıları tarafından çiçeklerden toplanan nektardan elde edilen bal, %80 oranında doğal şeker, %18 oranında su ve %2 oranında mineral, vitamin, polen ve protein ihtiva etmektedir. Balın doğal şeker içeriğinin %70’ini fruktoz ve glikoz oluşturur.

Bal enzimler, antioksidanlar, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor, B6 Vitamini, riboflavin ve niasinden oluşan tam bir şifa deposudur. Oldukça güçlü antiseptik, antibakteriyel, antimikrobiyal ve iyileştirici karakteristiklere sahip olduğu için, akneden soğuk algınlığına kadar pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılmaktadır.

Balın faydalarını tam olarak elde edebilmek için, mutlaka organik olarak ve lokal üreticilerde üretilen balları kullanın.

Yapacağınız tek işlem mısır gevreklerinize, tostunuza ve yoğurdunuza biraz bal eklemek olacaktır. Hatta salatalarınızda dahi kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz limon suyuna, çayınıza ve kahvenize de ilave edebilirsiniz. Bal kalori ihtiva ettiğinden ötürü, sınırlı miktarda kullanılmalıdır.

Not: İçeriğindeki besleyici bileşenleri koruyabilmek adına, doğal balı kesinlikle ısıtmamanız önerilir. Ayrıca 1 yaşından küçük çocukların tüketmesine de izin verilmemelidir.

 

 

2) Stevia (Şekerotu)

Şekere alternatif olarak kullanabileceğiniz bir diğer sağlıklı seçenek ise Stevia bitkisidir. Sıcak iklim bitkisi olan stevia rebaudiana yapraklarından elde edilir. Şekerden 200 kat daha tatlı yapıda olup, sıvı damla, paket ve çözünebilir tablet gibi pek çok farklı formda bulunabilmektedir.

Bu doğal tatlandırıcının antioksidan ve antidiyabetik karakteristikleri bulunmaktadır. Kan yapısındaki glikozu bastırarak, glikoz toleransını önemli ölçüde arttırmaktadır. İçeriğinde karbonhidrat ve şeker bulunmamakta olup, kalorisi yoktur. Ayrıca düşük bir glisemik indekse sahip olduğu için, kilo vermek isteyenler ya da şeker hastaları için son derece ideal bir bitkidir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Stevia bitkisinin kabul edilebilir günlük tüketim miktarı, bir bireyin ağırlığının kilogramı başına 4 mg ‘dır.

Stevia bitkisini tüketmenin en iyi yolu, bitkiyi kendiniz yetiştirerek yapraklarını gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanmanızdır. Ticari amaçlarla satılmakta olan yüksek seviyede işlem görmüş Stevia ürünleri pek sağlıklı değildir. Çünkü tabi tutuldukları işlemler, bitkinin karakteristiklerinde değişimler meydana getirebilmektedir. Üstelik bireyin tatlı yiyecek ve içeceklere olan eğilimini arttırıcı etkiler gösterebilirler.

Doğal balın aksine, Stevia pişirilebilir ve bu çerçevede yiyeceklerde şeker yerine kullanılabilir.

 

 

3) Hurma

Hurmalar, hurma ağacından elde edilen ve şekere alternatif olarak kullanılabilen sağlıklı yiyeceklerdir. Olgunlaşmış bir hurmanın yaklaşık %80’i şekerden oluşmakta olup, hurmanın kalitesi ise glikoz, fruktoz ve sükroz içeriğine bağlıdır.

Hem şeker hem de hurma demir açısından zengindir. Aynı zamanda potasyum, protein, diyet lifi, kalsiyum, A, B ve C vitaminleri açısından da zengindirler. Bakır, magnezyum, manganez, selenyum ve çinko gibi iz minerallerini de içerirler.

Sahip olduğu anti-infektif, iltihap önleyici ve kanama durdurucu özellikler sayesinde, hurma sağlığınız için son derece faydalı bir besindir. Hurma kolaylıkla sindirilebilen bir besin olup, protein, yağ ve karbonhidratların katalize edilmesine yardımcı olur.

İçeriğindeki şekerden ötürü, hurmayı kararında tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Sağlığa olan muazzam faydalarını elde edebilmek adına günde yalnızca bir avuç tüketmeniz yeterlidir.

 

 

4) Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu, akçaağaçlarının şekerli yapıdaki bitki özlerinden yapılmaktadır.

Akçaağaç şurubunun elde edilme süreci uzun ve karmaşık işlemlerden oluşmaktadır. Bu süreci özetlemek gerekirse, ağaç üzerinde bir delik açılarak bitki özünün elde edilebilmesi için içeriye bir kova yerleştirilir. Ardından elde edilen öz kaynatılarak içeriğindeki su buharlaştırılır ve tortu elde edilir.

Akçaağaç şurubu sahip olduğu renge göre farklı türlerde olabilmektedir. B sınıfı en koyu renge ve en ağır aromaya sahip olan sınıftır.

Bu doğal tatlandırıcı düşük seviyede fruktoz içermekte olup, %70 oranında sakkarozdan meydana gelmektedir. Oldukça sağlıklı olan bu şurup, manganez, potasyum, çinko ve kalsiyum açısından da zengindir. Aynı zamanda serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif hasarı azaltan ve kronik hastalıkların oluşma riskini düşüren antioksidanlar açısından da zengin bir maddedir.

Akçaağaç şurubu ısıya dayanıklı olduğundan ötürü, sos ve pişmiş ürünlerde kullanılmaya elverişlidir. Aynı zamanda kahve, çay gibi içeceklerinizi, hatta sabah vakti yediğiniz mısır gevreğinizi tatlandırmak için dahi kullanabilirsiniz.

 

 

5) Agave (Sabır Otu) Şurubu

Agave şurubu olarak da bilinen agave nektarı, şeker yerine kullanılabilen oldukça sağlıklı bir içeriktir. Birkaç farklı agave bitkisinden elde edilerek ticari olarak satışı yapılmakta olan bir şuruptur. Tadı bala benzer, ancak aynı değildir.

Bu besleyici tatlandırıcı bünyesinde karbonhidrat, vitamin, mineral, demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi besleyici bileşenleri barındırmaktadır.

Agaveyi kısıtlı miktarda tüketmek gerekmektedir. Çünkü glisemik indeks olarak düşük seviyelerde seyretse de, fruktoz içeriği yüksektir. Fruktoz kan şekeri seviyesini kolayca yükseltecek bir bileşen değildir. Ancak yüksek miktarda alınması durumunda karaciğer fonksiyonları olumsuz etkilenebilir ve bu da kilo alımına yol açar.

Agave şurubu şekerden 1,4 – 1,6 kat daha tatlıdır. Hayvansal ürünleri beslenmelerine dahil etmek istemeyen bireyler için, balın yerine kullanılabilecek en iyi alternatiflerden birisidir.

Şurup hızla çözünebilen yapıya sahip olduğu için, soğuk içeceklerle birlikte sıcak kahvaltılıklar için tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

 

 

6) Palmiye Şekeri

Şekere alternatif olarak kullanılan bir diğer ürün olan palmiye şekeri, şeker kamışının işlenmesi sonucu elde edilen bir yan ürün olup, geleneksel bir Hint tatlandırıcısı olarak kullanılmaktadır.

Kimyevi maddeler olmaksızın işlendiğinde, içeriğindeki demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi bileşenleri korur.

Vücudu sıcak tutarak sindirime yardımcı olan enzimleri harekete geçiren bu besin, aynı zamanda kabızlığı da önlemektedir. Üstelik, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, grip ve benzeri rahatsızlıkları tedavi eder, yüksek tansiyonu düzene sokar, karaciğerin toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur, kanı temizler, kasları rahatlatır, baş ağrılarını giderir ve adet dönemi sancılarını hafifletir.

Demir açısından da zengin olduğu için, demir eksikliğinden kaynaklı aneminin tedavisinde etkilidir.

Her ne kadar palmiye şekeri sağlığa sayısız fayda sağlasa da, şeker hastalarının güvenli bir şeker alternatifi olarak kullanmamaları gerekmektedir. Tabii yine de düzenli kullandığınız tablet şekerinizden daha sağlıklı bir seçenektir.

 

 

7) Şekerkamışı Şurubu

Şekerkamışı şurubu, şekerin üretimi esnasında oluşan bir yan ürün olup, şeker kamışının üçüncü kez kaynatılması neticesinde elde edilir. Böylelikle içeriğindeki bileşenler konsantre olarak derin ve zengin bir aroma kazandırır.

Şekerkamışı şurubu, şekerin işlenmesi esnasında meydana gelen besleyici bileşenler bakımından zengindir. Demir ve kalsiyum açısından iyi bir kaynak olan şekerkamışı şurubu, aynı zamanda bakır, magnezyum, çinko, selenyum ve potasyum açısından da zengindir. Üstelik, yağ ve kolesterol içermemekte olup, ihmal edilebilir miktarda sodyum içerir.

55 seviyesinde orta düzey glisemik yüke sahip olduğundan mütevellit, şeker hastaları ve kilo vermeye çalışan bireyler için şeker yerine kullanılabilecek bir alternatiftir.

Tam anlamıyla eşsiz, zengin bir aromaya sahip olan şekerkamışı şurubunu, tost, yulaf lapası ve diğer uygun yiyecekler için kullanabilirsiniz. Ayrıca pişmiş yiyecekler için de mükemmel bir tatlandırıcıdır.

 

 

8) Hindistancevizi Şekeri

Hindistancevizi şekeri, diğer bir adıyla hindistancevizi çiçeği şekeri, hindistancevizi ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilmektedir. Bu doğal şeker binlerce yıldır Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde geleneksel tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Yapılış aşamasında öncelikle hindistancevizi ağacındaki çiçek üzerinde bir kesik açılıp sıvı öz elde edilir. Ardından içerikteki su buharlaştırılarak öz çıkarılır.

Lezzet olarak zarif bir tatlılığa sahip olan hindistancevizi şekeri, tat olarak kahverengi şekerin biraz karamelle süslendirilmiş halidir denilebilir. İçeriğindeki ana bileşen sükroz olup, beraberinde glikoz ve fruktoz da ihtiva eder. Bir çay kaşığı hindistancevizi şekeri 16 kalori etmektedir.

C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin bir besindir. Diğer taraftan demir, çinko, kalsiyum, fosfor ve buna benzer bitkisel bileşenleri diğerlerine kıyasla daha az bünyesinde barındırır.

Hindistancevizi şekerini mağazalardan granül, kristal, kalıp ya da sıvı halde temin edebilirsiniz. Yemeklerinizi hazırlarken rafine edilmiş şeker ile aynı miktarda kullanabilirsiniz. Ancak hindistancevizi şekerinin ilave şeker kategorisine girdiğini unutmamalı, buna göre de dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

 

 

9) Ksilitol

Ksilitol şeker yerine kullanabileceğiniz bir başka alternatiftir. Çilek, huş ağacı ve bilhassa mısır koçanı gibi bitki liflerinden elde edilmektedir.

Doğal prosesler neticesinde oluşan bu şeker sakız, şekerlemeler ve diş macunu gibi ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Diğer 6 karbonlu şekerlere kıyasla bünyesinde 5 karbon ihtiva eden Ksilitol, bakteri gelişimini önleme potansiyeline sahiptir. Kaliforniya Diş Hekimleri Birliği, ksilitolün dişteki boşlukları azaltarak ve diş minelerini kuvvetlendirerek diş çürümelerini önlediğini kanıtlamıştır.

Ksilitol dişleriniz için oldukça sağlıklı olup, çok düşük miktarda kalori ihtiva etmekte ve kan şekerini yükseltmemektedir.

Tatlılık ve yoğunluk açısından şekerle aynı olan ksilitolün granül formu, pişmiş yiyecekler, tahıllar ve içecekleri tatlandırma amacıyla şekerin yerine kullanılabilmektedir.

 

 

10) Yacon Şurubu

Güney Amerika’nın Andes bölgesinde yetişen yacon bitkisinin köklerinden elde edilen yacon şurubu, şeker yerine kullanılabilecek son derece sağlıklı bir alternatiftir.

Köklerden elde edilen sıvı filtrelenerek kimyevi madde içermeyen bir üretim prosesine sokulur. En sonunda da yoğun ve koyu renkte bir şurup elde edilir.

Prebiyotik karakteristikte olan bu doğal tatlandırıcı, kalsiyum ve diğer vitaminlerin vücutta emilimine yardımcı olarak, bağırsak florasına sağlıklı bir yapı kazandırır. Bu da sindirim sistemine katkıda bulunur.

Son derece düşük bir glisemik indekse sahip olması ve bünyesinde yüksek yoğunluğa sahip sindirilemeyen bir bileşen olan inulini barındırması, yacon şurubunu şeker hastaları ve kilo vermeye çalışan bireyler için mükemmel bir seçenek yapmaktadır.

Yacon şurubunu pişmiş ürünlerde, içeceklerde, tatlılarda, soslarda ve süslemelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günde tüketmeniz gereken miktar 4 – 5 çay kaşığı düzeyinde olmalıdır.

Şeker yerine tüketebileceğiniz doğal tatlandırıcılar ve içerdikleri bileşenler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !