Selenyum Hangi Yiyeceklerde Vardır?

Doğada bulunan bütün vitamin ve mineraller vücudumuz için ayrı ayrı öneme sahiptir. Vücut için biri diğerinden daha fazla öneme sahip diyerek kategorize etmek çok da doğru olmayacaktır. Vücudun ihtiyacına göre doğru zamanda doğru ürünü tüketmek daha akıllıca olacaktır.

Kış aylarında C vitamini ihtiyacınızın artması gibi, yaz aylarında cildiniz için B vitamin kompleksini tüketmek daha akıllıca olacaktır. Tabi yapabiliyorsanız her mevsim her türlü vitamin ve minerali tüketmek en güzelidir.

 

 

Selenyum nedir ve ne işe yarar?

Bazı mineral ve elementler dört mevsim tüketmeniz gereken derecede önemlidir. Selenyum da vücut için olmazsa olmaz minerallerden biridir. İlk olarak 1817 yılında keşfedilen selenyum; vücutta antioksidan faaliyet gösteren, vücudun bağışıklığını artıran, serbest radikaller ile mücadele eden bir mineraldir. Özellikle tiroid bezi içinde önemli bir fonksiyonu olan selenyum besinlerden, hava yolu veya su ile vücuda girer. Toprakta selenyum bakımından kısır olan bölgelerde yetişen bitkilerde az miktarda olacağı için selenyum girişi de az olur.

 

 

Vücutta selenyum miktarı azalırsa ne olur?

Vücutta selenyum miktarının düşmesi ile bağışıklık sistemi de zayıflar. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda strese karşı da selenyum etki ettiği, az alınması ile stresin arttığı ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sistemi ile doğrudan alakalı bazı hastalıklarda (kanser, aids gibi) selenyum tüketilmesi daha da zorunlu olmaktadır.

 

 

Selenyum eksikliğinde görülen ve artan rahatsızlıklar

  • Sürekli uçuk görülmesi
  • Tiroid rahatsızlığının artması ve ileri safhada tiroid kanseri riskinde artma
  • Kalp hastalığı riskinin artması
  • Sık sık mevsiminde ve ya mevsimi haricinde grip nezleye yakalanma
  • AIDS hastalığına bağlı ölümlerde artış ( AIDS hastalığında aids virüsüne maruz kalan kişi aids hastalığından ziyade bağışıklık sisteminin aşırı zayıflamasından dolayı hayatını kaybeder.)
  • İmmün sistemin zayıflaması ile kolay enfeksiyon riski
  • Kanser hastalarında hastalığın seyrinin daha hızlı olması

 

 

 

Selenyum bakımından zengin besinler

Selenyum eksikliğinde görülen bu rahatsızlıkları en az seviyeye indirmek için selenyum bakımından zengin olan besinleri tüketmeniz son derece önemlidir.

 

Balık türleri

Somon, sardalye ve ton balığı gibi balıklar selenyum bakımından zengindir. Bir bireyin günlük selenyum ihtiyacını tüketeceği 100 gram porsiyon rahatlıkla karşılayacaktır.

 

Hindi eti

Ulaşım ve maliyet bakımından balığa göre daha düşük ve hesaplı olan hindi eti tüketiminde, 100 gramlık porsiyon günlük selenyum ihtiyacının yarısını karşılamaya yetecektir.

 

Kırmızı et

Et grubu tüketiminde karşıladığı selenyum miktarı bakımından ilk sıraya yerleşen kırmızı et , yine 100 gram tüketim bakımından kıyaslandığında bir bireyin günlük tüketmesi gereken miktarın % 50 fazlasını ihtiva eder. Kırmızı et tüketiminde selenyum takviyesi isteyen kişilerin kolesterol bakımından kendilerine dikkat etmesi gerekir.

 

Ay çekirdeği

Selenyum bakımından zengin olan ay çekirdeği 100 gram kavrulmuş şekilde tüketildiğinde günlük ihtiyacın tamamını karşılar. Selenyum elde edebilmek için sürekli kavrulmuş çekirdek tüketmek yüksek kalori bakımından sıkıntı yaratabileceği gibi akne problemlerini de beraberinde getirebilir.

 

Selenyum içeren diğer besinler

Ayrıca tahıllar, yumurta, mantar, soğan ve sarımsak da yeteri kadar selenyum içerir. Besinler ile alacağınız selenyum miktarı vücudunuza zarar verecek değerlerde değildir.

 

Vücudun selenyum ihtiyacı ne kadardır?

Farklı yaş gruplarında günlük tüketilmesi gereken selenyum miktarları bellidir. Yetişkinlerde 55-70 mcg arası selenyum tüketimi idealdir. Selenyum takviyesi amaçlı eczanelerden de selenyum içeren beslenme takviyesi ürünleri de tüketebilirsiniz.

Selenyum içeren besinler, selenyum eksikliğinin yol açtığı hastalıklar ve daha birçok bilgi bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !