Semizotu Faydaları Nelerdir

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Yeşil yapraklı olan bitkilerin pek çok hastalığa iyi geldiğinden bahsedilmektedir. Aynı şekilde bu tür bitkiler insanların bağışıklık sistemlerini de desteklemektedir. Semizotu faydaları nelerdir olarak  gerek tadı sayesinde gerekse nitelikleri sayesinde ismini duyurmuştur. Ülkemizde hemen her bahçede rastlanan semizotu faydaları ve lezzeti nedeni ile adeta herkesin yetiştirdiği bir bahçe bitkisi olmuştur. İşte sizler için hazırladığımız semizotu  fayda listesi ve tüketim önerileri.

Semiz Otunun Faydaları Nelerdir

İnsanların beslenme alışkanlıkları birbirine benzememektedir. Pek çok birey vejetaryen oldukları için et yememektedir. Aynı şekilde et yiyebilmesine karşın balık tüketemeyen ciddi bir kitle de bulunmaktadır. Semiz otu faydaları bu tür kesimler için bulunmaz nimetler içermektedir. Çünkü bu otun içerisinde omaga3 bulunduğu bilinmektedir. Düzenli tüketim sayesinde et tüketmemenin bedende yaratacağı eksiklikler semiz otu sayesinde giderilebilmektedir.

Semizotu faydaları aynı zamanda;

 • Cildin daha parlak görünmesini sağlaması,
 • Yorgunluğu alması,
 • Kansere karşı koruması,
 • Kabızlığı gidermesi,
 • Sindirim sistemini düzenlemesi,
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruması,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi faydaları da içerisinde bulundurmaktadır.

Semiz otunun faydaları  nelerdir kolesterol hastalarının da yüzünü güldürmektedir. Bu bitkinin içerisindeki omega3 yağ asitleri kötü kolesterol düşmanıdır. Böylece kötü kolesterolü olanlar kendilerini daha iyi hissedebilmektedir. Kandaki basınç oranını da düşüren semiz otu tansiyon hastaları tarafından da tercih edilen bitkiler arasında sayılmaktadır. Üstelik bu ot pek çok farklı şekilde tüketilebilmektedir.

Semiz Otu Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Yapılan araştırmalar insan bedenindeki hastalıkların bir kısmının beslenme alışkanlıkları yüzünden kendini gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu neden yüzünden hangi besinlerin tüketildiğine azami derecede dikkat edilmesi önerilmektedir. Semiz otunun iyi geldiği hastalıklar beslenme yüzünden ortaya çıkan rahatsızlıklara set oluşturabilmektedir.
Semizotu faydaları nelerdir aynı zamanda kanserli hücre oluşumuna da mâni olmaktadır. Farklı kanser türlerinin yayılmasını engellediği de bilinmektedir. Çin tıbbında kendine daha geniş bir yer bulan bu ot sindirim sistemindeki hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Semiz otunun özellikle bağırsak mukozasındaki rahatsızlıklara karşı iyi geldiğinden bahsedilmektedir. Düzenli şekilde semiz otu tüketen kişilerin bağırsak mukoza zarlarının kuvvetli kaldığı görülmektedir.

Semiz Otu Nasıl Tüketilmeli?

Semizotu nasıl yenir hakkında birden çok tarif bulmak mümkündür. Burada önemli olan fayda derecesi yüksek olarak ne şekilde tüketileceğidir. Ülkemizde semiz otu kullanılarak gerek kavurma yemekleri gerekse börekler yapılabilmektedir. Buna karşı uzmanlar faydaların maksimize edilebilmesi açısından ateş değmeden tüketilmesini önermektedir.
Semizotu faydaları nelerdir salatasının yapılması faydalı tüketim alanlarından biridir. Salata konusu damak zevkine göre farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bu kapsamda önerilerin ilki ve en çok tercih edileni yoğurtlu olan salatasıdır. Sap kısımları ayıklanarak yıkanan semiz otları suyu süzüldükten sonra sarımsaklı veyahut normal yoğurt ile karıştırılmaktadır. Tüketim öncesinde üzerine kızarmış yağ dökülmesi de mümkündür. Buna ek olarak klasik salata olarak üzerine nar serpilerek semiz otu yendiği bilinmektedir.

Semizotu kullanımı birçok hastalığın tedavisinde reçete edilir:

 • Kolesterol ve glikozu geri yüklemek için;
 • Kafa derisinin nörodermatit ve sedef hastalığı ile;
 • Cinsel organların iltihabı ile;
 • Kardiyovasküler aktiviteyi normalleştirmek için;
 • İnsülin üretimini teşvik etmek ve kan şekerini düşürmek için;
 • Kas dokusunun helmintik istilaları ile: askariazis, kancalı kurt;
 • Konjonktivit ve diş eti hastalığı ile;
 • Solunum yolu hastalıklarında (astım);
 • Karaciğer ve kolelitiazis hastalıkları ile;
 • Arı sokması ile;
 • Siğillerden kurtulmak için.

Bu bitkinin iyileştirici özellikleri, şişkinlik, bozulmuş böbrek fonksiyonu, cinsel organ hastalıkları ve uyku bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur. Kan şekerini düşürme kabiliyeti nedeniyle, yabani otlar tıpta hafif diyabetli hastaları tedavi etmek için kullanılır.

Kilo vermenin faydaları

Semizotu faydaları nelerdir çok düşük kalorili bir bitkidir, ancak lif ve besin açısından zengindir. Diyette yemek yiyen bir kişi, uzun süre tokluk hissi yaşar ve bu da diğer gıda ürünlerinin büyük miktarlarda kullanılmasını engeller. Bitkinin kolayca sindirilebilir proteini, organik asitleri (oksalik asit ve nikotin), vitamin kompleksi (C, B2 ve PP) içeriği nedeniyle kilo vermek veya normal kilosunu korumak isteyenlere bu bitkinin kullanımını beslenme uzmanları sıklıkla tavsiye etmektedir. , glikozitler, karoten, mineral tuzlar ve eser elementlerin tam listesi.

Semiz otu faydaları nelerdir adlı yazımızı bilgilendirici ve yararlı bulduysanız. Lütfen diğer araştırma yazılarımızı da inceleyiniz. Sizler için tüm merak edilen sağlık içerikli yazıları ve konu başlıklarını araştırmaya devam edeceğiz.

error: Kopyalamak mümkün değil !