Seramik Diş Kaplama Nedir?

Diş sağlığımız hepimiz için kuşkusuz çok önemlidir. Fakat kimi zaman çeşitli sebepler yüzünden, kimi müdahalelerde bulunmak gerekir. Eğer dişlerinizde çürüme, çatlama ya da kırılma gibi hasarlar meydana geldiyse seramik diş kaplama yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, estetik olarak da dişlerinizden şikayetiniz varsa, seramik kaplama yaptırabilirsiniz. Bu şikayetleriniz dişinizin rengini ya da boyutu beğenmemenizden kaynaklanabilir.

 

Seramik diş kaplamasının diğer bir adı da, empress kaplamadır. Seramik kaplamanın en önemli özelliği, cam kullanılarak kuvvetlendirilen porselenin kullanılıyor olmasıdır. Seramik kaplamanın en büyük avantajı ise bilgisayar desteği ile laboratuvarda üretiliyor olmasıdır. Bu sayede seramik kaplamanız, aynen doğal dişlerinizmiş gibi görünecektir. Seramik kaplama dişlerin, doğal gibi gözükmesinin sebeplerinden biri dişin renginin çok iyi ayarlanmış olmasıdır. Diğer bir sebep ise ön dişlerin ve azı dişlerin birebir nitelikte yapılabilmesidir. Bu sebeplerden ötürü, dişlerinize seramik kaplama yaptırdığınız da, estetik açıdan oldukça iyi bir sonuç alacağınızı bilmelisiniz.

 

Seramik kaplama, daha çok ön dişleriniz için yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, azı dişler için de yapılır. Bunun dışında seramik kaplama dişlerin diğer kullanılma sebepleri şunlardır. Eğer dişlerinizin renginde değişiklikler olmuşsa, renklerini açtırmak için seramik kaplama yaptırabilirsiniz. Dişleriniz aralıklı ise bu boşlukları doldurmak için de yaptırabilirsiniz. Bunun dışında, dişlerinizin şeklinden genel olarak şikayetleriniz varsa da tercih edeceğiniz işlemler arasında olabilir.

 

Bunların dışında, eğer diş minelerinizde deformeler varsa seramik kaplama bu sorunu çözecektir. Eğer dişlerinizin dış yüzeyinde aşınma başladıysa, seramik kaplama oldukça işinize yaracaktır.

Seramik diş kaplamalar ise oldukça avantajlıdır. Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, dişleriniz doğal renginde olacaktır. Estetik bir görünüm oluşturacağı için, psikolojik olarak da kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Seramik kaplamanın, tutuculuk özelliği diğer uygulamalara göre çok daha yüksektir. Diş aşınmalarına karşı son derece dayanıklıdır.

Şunu unutmamak gerekir ki, seramik kaplamaların hazırlığı çok önemlidir. İyi bir laboratuvar çalışması yapılması gerekir. Özel bir beceri gerektirdiği için, konunun uzmanı olan bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu sebeple, mutlaka güveneceğiniz profesyonel yerlerde seramik kaplama yaptırınız.

Seramik diş kaplama ve öneriler konulu yazı

Seramik diş kaplama ve öneriler konulu yazı

error: Kopyalamak mümkün değil !