Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir

Şerbetçi Otu Faydaları

Ülkemizde dört mevsimin görülmesi pek çok alanda avantaj kazanmamızı sağlamaktadır. Bitki örtüsü bakımından elde edilen zenginlik de sayılan avantajlar arasındadır. Doğamızda her rahatsızlık ve sorun için çare olabilecek bitki yetişmektedir. Şerbetçi otu da bunlardan biridir. Tanımayanlar için kozalak zannedilen bu bitkinin pek çok alanda insan sağlığına yardımcı olduğu bilinmektedir. Siz de şerbetçi otunu hayatınıza dahil ederek yaşadığınız pek çok sağlık problemini arkanızda bırakabilirsiniz.

Şerbetçi Otu Faydaları Nedir?

Şerbetçi otu faydaları;

 • Şiddetli regl ağrılarını dindirmesi,
 • İdrar söktürücü olması sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olması,
 • Sindirim sisteminin daha hızlı şekilde çalışmasını sağlaması,
 • İçeriği sayesinde kandaki toksinlerin giderilmesine çalışması,
 • Devam eden mide ağrılarını azaltması şeklinde sıralanabilmektedir.

Bitkisel ürünler sadece sağlık bakımından faydalarından bahsettirmemektedir. Pek çok bitkisel ürün kozmetik alanında da değerlendirilmektedir. Şerbetçi otunun faydaları arasında kozmetik sektörünün demirbaşlarından biri haline gelmesi de aynı nedenlerden ötürü sayılmaktadır. Kadınların fiziksel görünümleri ile alakalı belli memnuniyetsizlikleri olabilmektedir. Göğüslerin küçük olması bunlar arasında en sık rastlananlardan biridir. Estetik operasyonlardan da çekinen kadınlar için şerbetçi otu alternatif çözüm önerilerinden biri olarak sunulmaktadır. Zira bu bitkinin düzenli şekilde tüketilmesi halinde göğüslerin hacminin arttığından bahsedilmektedir.

Şerbetçi Otu Zararları

Aşırıya kaçmak ya da dozu ayarlayamamak insanların bitkisel ürünlerde yaptıkları en büyük hataların başında gelmektedir. Şerbetçi otu zararları olarak sayılacak etmenler de genellikle bu kapsamda kendini göstermektedir.

Tüketimi olması gerektiğinden çok yapan kişilerde;

 

 • Mide bulantısı,
 • Midede devam eden yanma hissi,
 • Kusma,
 • Ciltte kabarma gibi semptomlar görülebilmektedir.

Bazı durumlarda semptomlar görülmemesine karşın çayın tüketimine son verilmesi gerekmektedir. Öncelikle bu tür çaylar hamilelere, yaşlılara ya da kronik rahatsızlıkları olanlara göre değildir. Yine de konu hakkında bir uzmandan görüş alınması önerilmektedir. Bu sayede gerekli sınırlar kesin olarak çizilmiş ve tüketim yol haritası çıkarılmış olunacaktır. Son olarak şerbetçi otunun zararları maddelerine karşı kendilerini korumak isteyenlerin devamlı tüketimden kaçınmaları önerilmektedir. Devamlı şekilde otu tüketmek yerine belli aralıklar ile tüketmek zararları çoğunlukla ortadan kaldırmaktadır.

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Aktarlardan rahat bir şekilde temin edilebilen şerbetçi otu genel manada çay olarak içilmektedir. Kurutulmuş olarak satılan şerbetçi otu çayı bazı yerlerde doğrudan kullanıma hazırdır. Ancak çok da popüler olmadığı için genellikle çayın kişiler tarafından demlenmesi gerekmektedir.
Çayın demlenebilmesi için ilk olarak kaynamış su hazırlanmalıdır. Bir bardak kadar kaynamış olan suya bir tatlı k aşığı kadar şerbetçi otu atılmalıdır. Burada miktarı abartmak gerekmemektedir. Tariflerde genellikle silme olan ölçüler değerlendirilmektedir. Demlenme gerçekleştirildikten sonra çay süzülerek içilebilmektedir. Tadını beğenmeyenlere ise bal ile tatlandırma önerileri sunulmaktadır. Çayın faydalarını baskılamaması açısından şeker kullanımından uzak kalınması ve bir aydan fazla düzenli tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !