Sezaryen Doğum Dikiş İzi Geçer Mi?

Doğum anne ve babanın bebekleri ile ilk kez karşılaştığı en müthiş, en unutulmaz an olarak hafızalarda yer eder. Annenin doğum sırasında çektiği tüm acılar bebeğini kucağına almasıyla birlikte diner. Ancak bu büyülü anlar geçen zaman içerisinde, özellikle de sezaryen doğum yapılmış ise dikiş izleri hakkında düşüncelere yerini bırakır. Sezaryen dikiş yerim çabuk iyileşecek mi? Enfeksiyonu önlemek için neler yapmalıyım? Sezaryen doğum dikiş sonrası nelere dikkat etmeliyim? Sezaryen doğumda dikiş izi geçer mi? Dikiş izlerini giderici krem kullanmalı mıyım? Dikiş izi ne zaman geçer? gibi sorular annenin kafasını bolca kurcalar. Sezaryen doğum dikiş izi ile aklınızı meşgul edenleri sizin için açığa kavuşturduk.

Sezaryen dikiş izi

Sezaryen doğum doktorunuzun uygun görmesi halinde sizin bebeğinizin sağlığının ön planda tutulduğu bir ameliyattır. Sağlıkla bebeğinize kavuşmanız amaçlanır. Her ameliyatta olduğu gibi riskleri ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım kuralları vardır. Sezaryen doğum sonrası dikiş yerine ekstra özen gösterilmeli, kadın doğum uzmanınızın uygun gördüğü zamanda banyo yapılmalı, bölgeye doktorunuza danışmadan krem, ilaç ya da vücut losyonu uygulanmamalı. Zaten doktorunuz doğum sonrası kontrollerde sezaryen dikişlerinizi detaylı olarak inceleyerek her şey yolunda ise size uygun ameliyat dikiş izi giderici kremi reçete ile verecektir.  

Sezaryen dikiş izi giderici krem

Sezaryen dikiş izi doğumdan sonra zaman içerisinde giderek düzleşebilir hatta küçülebilir. Bunun için annenin oldukça iyi beslenmesi gerekir. Bunun yanı sıra doktorunuzun önereceği sezaryen doğum izinde iyileşmeyi, hücre yenilemeyi teşvik edici kremler kullanılabilir. Düzenli kullanımda bu kremler oldukça etkili olur. Dikiş izi giderici kremler annenin estetik kaygısını önemli ölçüde azaltır.

Sezaryen dikiş izi nasıl geçer

Sezaryen doğumda karnın alt bölgesinde yer alan dikiş izi eğer sorunsuz bir iyileşme süreci geçirdiyse zamanla estetik açıdan sorun teşkil etmeyecek boyuta geçer. Bu süreçte ameliyat sonrası iyileşme esnasında annenin dengeli ve doğru beslenmesi ideal olandır. Vücudun hücre yenileme, iyileşme özelliğini teşvik etmek için dengeli beslenmek, C vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek, kolajen içeriği ve proteini yüksek gıdaları tercih etmek, bol su tüketmek doğru olandır. Ayrıca sezaryen dikiş yerinin en az 6 ay süreyle güneş görmemesi dikiş izinin kalıcı olmasını engeller.

Sezaryen estetik dikiş izi

Günümüzde sezaryen doğum yapmak zorunda kalan annelerin estetik açıdan dikiş izinden rahatsız olması hekimleri harekete geçirmiş ve dikiş yöntemlerini geliştirmelerini sağlamıştır. Artık sezaryen doğumlarda estetik dikiş tercih edilmektedir. Bu sayede dikiş yeri derinin görsel açıdan da rahatsız etmeyecek şekilde birleştirilmesi ile oluşur. Sonrasında iyi bir iyileşme süreci geçiren anneler, hekimlerin önerdiği dikiş izinin belirginliğini azaltan kremler ile vücutları ile barışık olabilirler.

Sezaryen dikiş izi ne zaman geçer

Hamilelik sürecinin bitmesini sabırla bekleyen anne doğum ile birlikte bebekleriyle ışık hızında bir serüvene başlamışlardır. Bu noktada zaten zaman eskisinden daha hızlı akar. Birazcık özenle, doğru beslenme ve yara izin güneşten, kapalı kalmaktan koruyarak, temiz tutarak sağlıklı bir sezaryen sonrası iyileşme sağlanabilir. Sonrasında sezaryen dikişi 3 ay gibi bir sürede normal ten rengini almaya, pürüzsüzleşmeye başlar. Sonrasında da jinekoloğunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullanacağınız hücre yenileyici kremler ile yara izinde gözle görülür bir fark yaşanır. Eğer güzel bir sezaryen operasyon geçirdiyseniz 6 ayın sonunda artık sezaryen dikiş izleri sizi estetik açıdan artık rahatsız etmeyecek bir görünüm kazanmıştır.

Doğumdan sonra sezaryen dikişi izini geçirme ve bu konu ile ilgili detaylı bilgiler.
error: Kopyalamak mümkün değil !