Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 1

Sindirim sistemi vücudun önemli bölümlerinden birisidir ve sistemdeki herhangi bir problem yaşam kalitesini oldukça büyük oranda etkileyebilir. Sindirim sisteminin temel fonksiyonları, vücudun gerekli besin öğelerini sindirmesini ve gereksiz maddelerden kurtulmasını sağlamaktır.

Yapılan araştırmalara göre, gelişmiş ülkelerde dahi, nüfusun yaklaşık % 20-25’inin çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşadıkları belirlenmiştir.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları; hazımsızlık, şişkinlik, gaz problemleri, mide ekşimesi ya da yanması, ishal, kabızlık, reflü, ülser, laktoz hassasiyeti, bazı gıdalara karşı hassasiyet, divertikül iltihabı, bağırsak iltihaplanmaları, çölyak hastalığı ve hassas bağırsak sendromu (spastik kolon) gibi problemleri içerir.

Sindirim sistemi problemlerinin sebepleri değişse de, bazı ortak faktörler sağlıksız ve/veya eksik beslenme, hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, egzersiz eksikliği ve hareketsizlik, yeterli sıvı tüketilmemesi, aşırı sigara ve/veya alkol tüketimi, stres ve uykusuzluktur.

Çok çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunduğundan, bu rahatsızlıklara uygun tanı ve tedavi uygulanması son derece önemlidir. Ancak, çok yaygın rahatsızlıklar olan hazımsızlık, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi bazıları ile başa çıkmak için evde uygulanan tedavileri uygulayabilir ve alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, ciddi sindirim sistemi rahatsızlıkları bir uzman tarafından tedavi gerektirebilecektir.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları için evde uygulanabilecek en iyi 10 tedavi yöntemini aşağıda sıralıyoruz.

 

 

Zencefil

Hazımsızlık problemlerinin önüne geçmek ve sindirimi güçlendirmek için zencefili günlük beslenmenize mutlaka dâhil etmelisiniz. Zencefil, tüketildiğinde, besinlerin sağlıklı bir biçimde hazmedilmesi için gerekli olan sıvı ve enzimleri salgılar. Bulantı ve kusma, gaz, hazımsızlık, şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıkların önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir.

Ayrıca, gaz giderici, antibakteriyel, antiviral ve iltihabı önleyici özellikleriyle sindirim bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.

  • Günde 2 veya 3 bardak zencefil çayı için. Çayı yapmak için, bir kaşık taze rendelenmiş zencefili bir buçuk bardak sıcak suyun içinde kaynatın. Demlenmesi için, 10 dakika kaynatmaya devam edin ve daha sonra çayı süzerek içerisindeki zencefili ayırın, içerisine biraz bal ekleyin ve afiyetle için.
  • Alternatif olarak, iki çay kaşığı zencefil suyu ile bir çay kaşığı balı bir bardak ılık suya ekleyin. Bunu da günde bir veya iki defa için.
  • Hazmı kolaylaştırmak için, öğünlerinizden sonra bir parça zencefili sakız çiğner gibi çiğneyin.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 2

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 3

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 4

– Sindirim Sorunları İçin Öneriler – 5

Hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik ve daha bir çok sindirim sorunu için yazı dizimizi takip edin.
Hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik ve daha bir çok sindirim sorunu için yazı dizimizi takip edin.
error: Kopyalamak mümkün değil !