Sinir Otunun Faydaları

Sinir Otunun Faydaları

Şifalı bitkiler insanlığın ilk zamanlarından bu yana hayatımızda yer almaktadır. Son birkaç seneden bu yana hastalıkların doğal yöntemler ile çözümlenmeye çalışıldığı bir gerçektir. Aynı şekilde bedenlerine kimyasal sokmak istemeyenler hastalıklara bir kalkan oluşturabilmek için de bitkilerden istifade etmektedir. Sinir otu gibi şifalı olan bitkilerin geniş kitleler tarafından duyulması da aynı nedenlerden ileri gelmektedir. Aktarlardan da farklı kaynaklardan da rahat bir şekilde temin edilebilen bu ot özellikle kış aylarının olmazsa olmazları arasında değerlendirilmektedir. Sinir otunun gribal enfeksiyonlara set oluşturması kış aylarının vazgeçilmezi olmasında etkin rol oynamıştır. Peki bu otun diğer faydaları nelerdir?

Sinir Otu Faydaları

Sinir otunun faydaları ancak doğru ve düzenli kullanım çerçevesinde elde edilmektedir. Tespit edilen faydalar arasında;

  • Gribal enfeksiyonların ve kış hastalıklarının önüne geçmesi,
  • Balgam söktürücü bir etki oluşturması,
  • Devam eden gribal enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesini sağlaması,
  • Ciltteki yaraların iyileşme hızını artırması,
  • Nefes darlığı yaşayanların daha iyi nefes alabilmesini sağlaması,
  • Öksürüğü kesmesi,
  • İdrar söktürücü olması sayılabilmektedir.

Kişilerin yedikleri besinlere bağlı olarak ya da genetik şekilde şişkinlik sorunları bulunabilmektedir. Sinir otu faydaları arasında bulunan şişkinliğe iyi gelmesi bu alanda sıkıntı yaşayanlara yardımcı olacaktır. Kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı olan sinir otu bu sayede kalp krizi riskinin de aza çekilmesine katkıda bulunmaktadır. Üstelik sinir otunu düzenli şekilde kullananların devam eden tansiyon sorunlarının kontrol altına alındığı kaydedilmiştir.

Sinir Otu Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitkilerin kullanımı genellikle çaylarının demlenmesi ile gerçekleştirilmektedir. Sinir otu kullanımı da bundan farklı değildir. Otun kuru ya da taze olarak temin edilmesinin bu alanda bir fark yaratmayacağının altı çizilmektedir. Çay her açıdan klasik şekilde demlenerek tüketilebilmektedir. Demleme için bir bardak kadar kaynamış su hazırlanmalıdır. Suyun içerisine bir tutam sinir otu eklendikten sonra biraz demlenmeye bırakılmalıdır. Bu sayede çay içmeye hazır hale gelecektir. Demleme konusunda dikkat edilmesi gereken şey suyun kaynamaya devam etmiyor olmasıdır. Aynı şekilde su çayın üstüne değil çay suyun üzerine eklenerek sağlıklı bir demleme gerçekleştirilebilmektedir.

Sinir Otu Zararları

Bitkisel olmasına karşın belli ürünlerin insanlarda belli hastalıkları tetiklemeleri muhtemeldir. Bu neden yüzünden özellikle kronik rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bu tür bitki çaylarını tüketirken daha dikkatli olmaları istenmektedir.

Tüketim sonrasında;

  • Kaşıntı oluşumu,
  • Ciltte kabartı,

Lekelenme gibi belirtiler olması halinde çay tüketimi sonlandırılmalıdır. Uzmanlar sinir otunun zararları maddelerinin nadir olarak kendini gösterdiğini açıklamaktadır. Aynı şekilde belirtiler genel manada çayı taze olarak tüketenlerde tespit edilmiştir. Bu yüzden mümkünse sinir otunun kurutulmuş olan hali satın alınmalıdır. Kurutulmuş olan halinin demlenmesinden sonra belirtilerin ortadan kalkma ihtimali de bulunmaktadır. Belirtilerin devam etmesi halinde ise bir uzmandan görüş almak, doktor muayenesinden geçmek gerekecektir.

error: Kopyalamak mümkün değil !